Trwa nabór do Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Tarnowie

Monika Sroczyńska
Monika Sroczyńska
Diecezjalne Studium Organistowskie w Tarnowie
Trwają zapisy do Diecezjalnego Studium Organistowskiego im. ks. K. Pasionka w Tarnowie. Zgłoszenia drogą elektroniczną należy składać do 15 września włącznie.

Do Studium przyjmowani są wszyscy kandydaci, którzy w przyszłości chcieliby pełnić posługę organisty lub już ją pełnią, a nie posiadają żadnego wykształcenia muzycznego do pełnienia tej funkcji.

Warunkiem przyjęcia jest słuch muzyczny i poczucie rytmu, które sprawdza powołana w tym celu komisja. Wymagania stawiane w Studium są uwarunkowane i dostosowane do indywidualnych predyspozycji ucznia. Dotyczy to lekcji gry na organach i fortepianie

- wyjaśnia ks. dr Grzegorz Piekarz, dyrektor Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Tarnowie.

Zajęcia w Studium odbywają się na dwóch „poziomach”: podstawowym (I stopień) i podyplomowym (II stopień). Poziom podstawowy trwa 4 lata, dla zaczynających od „0” jest dodatkowo rok propedeutyczny. Wykłady odbywają się w soboty (od października do czerwca) wraz z lekcjami gry na fortepianie i organach. Poziom podyplomowy trwa dwa lata. Wykłady odbywają się w czwartki w godzinach popołudniowych (od października do czerwca) razem z lekcjami gry na organach.

Od kandydata ubiegającego się o przyjęcie do Studium wymaga się następujące dokumenty: podanie, życiorys, ostatnie świadectwo szkoły ogólnokształcącej, świadectwo wykształcenia muzycznego (jeśli takie posiada), opinia proboszcza o kandydacie, dwie fotografie oraz dyplom Studium Organistowskiego lub innej placówki o tym samym charakterze (dla kandydatów na Podyplomowe Studium Organistowskie).

Zapraszamy w swoje progi wszystkich kochających piękną liturgię i muzykę organową

- mówi ks. dr Grzegorz Piekarz, dyrektor Wydziału Muzyki Kościelnej Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Poprzez swoją działalność dydaktyczno-artystyczną Studium stawia sobie za cel przygotowanie odpowiednio wykwalifikowanych kadr do podjęcia w przyszłości posługi organisty. Absolwent Studium otrzymuje dyplom, który jest niezbędnym warunkiem podjęcia funkcji organisty w parafii.

Egzamin wstępny odbędzie się 18 września 2021r. (sobota) w Studium Organistowskim w Tarnowie. Ponadto każdy z kandydatów zostanie poinformowany o szczegółach egzaminu indywidualnie.

Dokumenty aplikacyjne należy wysłać e-mailem na adres: [email protected] lub [email protected] (tylko podanie i życiorys wraz z podaniem swojego numeru telefonu. Pozostałe dokumentu jak świadectwa, opinia ks. proboszcza i zdjęcia można przynieść na egzamin wstępny) do 15 września 2021r.

Organista potrzebni, ale powinni mieć także inny zawód

W diecezji tarnowskiej jest obecnie 440 parafii, Studium Organistowskie rocznie kończy około 30% przyjętych, tj. 8-10 osób. Nie wszystkie później pełnią posługę w parafiach, więc zapotrzebowanie jest ciągłe. Szczególnie w okresie letnim, kiedy sezon urlopowy w pełni i konieczne jest zastępstwo.

Większość parafii zatrudnia organistów w oparciu o umowę, jednak tych które zatrudniają na pełny etat jest zdecydowanie mniej.

Nie każdą parafię stać na utrzymanie organisty, tym bardziej że w mniejszych parafiach rzadko kiedy pracuje on 40 godzin tygodniowo. Zazwyczaj są to godziny poranne lub wieczorne, dlatego uświadamiamy naszym adeptom, że ważne jest aby mieli drugi, a raczej pierwszy zawód

- tłumaczy ks. dr Grzegorz Piekarz.

Organista na ogół powinien traktować posługę w parafii jako dodatkowe zajęcie, choć na ogół dobrze płatne. Poza umową, choćby na ćwierć etatu czy umową na zlecenie dochodzą dodatkowe wpływy za śluby czy pogrzeby, to średnio koszt od 100 do 200 zł.

Więcej informacji na temat kształcenia w Diecezjalnym Studium Organistowskim w załączonym filmie:

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie