Ekologia w Dębicy i powiecie dębickim. Czy dbamy o nasze środowisko?

Sylwia Łabuz
Temat ekologii staje się dla nas coraz ważniejszy. Zauważamy destrukcyjny wpływ człowieka na środowisko naturalne i głośno o tym mówimy. Sprawdzamy, co mieszkańcy Dębicy i powiatu dębickiego myślą o ekologii i jak sami dbają o lokalne środowisko.

Od lipca tego roku jednorazowe wyroby z tworzyw sztucznych znikną ze sklepów. Zakaz sprzedaży plastikowych talerzy, sztućców, słomek, kubeczków zatwierdził Parlament Europejski. Coraz więcej firm czy sieci sklepów wprowadza różne rozwiązania, aby zmniejszyć tworzenie odpadów, np. sieć Żabka chce wycofać wszystkie reklamówki foliowe, zastępując je papierowymi torbami.

Organizacje ekologiczne biją na alarm, aby zadbać o otoczenie. Działać w duchu ekologii można na wiele sposobów - segregować śmieci, oszczędzać energię, zwrócić uwagę komuś, jeśli widzimy, że robi coś zagrażającego środowisku. Warto uświadamiać, bo niektóre zachowania wynikają z czyjejś niewiedzy, nie z celowego działania na szkodę planety. A jak jest z ekologiczną świadomością w naszym regionie?

Ekologia w powiecie dębickim

– Nie wyrzucam śmieci w nieodpowiednie do tego miejsca, segreguję odpady, czasami zbieram śmieci, będąc na spacerze – opowiada Olga z Brzeźnicy. Apeluje, by wychodząc na spacer do lasu lub gdziekolwiek na świeże powietrze, zbierać śmieci i wyrzucać je do koszy.

Pytani przez nas mieszkańcy powiatu dębickiego zauważają też, że można znaleźć lepsze rozwiązania na niektóre problemy w regionie. Natalia, pochodząca z Pustyni, a obecnie mieszkająca za granicą, zwraca uwagę na pomysł, który można wprowadzić w Polsce.
Mieszkam w Holandii i tutaj są zwrotne butelki plastikowe. Jest kaucja, więc ludzie je oddają i tak dba się o środowisko. A w Polsce butelki plastikowe leżą na chodnikach, w rowach – komentuje.

Przemek z Paszczyny przyznaje, że dzięki różnym dotacjom na cele ekologiczne sytuacja się poprawia, ale...
- Ale na przykład powietrze mogłoby być czystsze – zaznacza.

Dla niego konkretnym problemem jest usytuowanie składowiska odpadów obok jego miejsca zamieszkania. Jak relacjonuje, zostało ono wybudowane tuż pod domami mimo sprzeciwu mieszkańców. Pisali petycje, zbierali podpisy, ale było już za późno, bo budowa ruszyła.

- Dbamy, segregując odpady, zmieniamy kotły na gaz, pompy ciepła, sadzimy drzewa, ale co z tego? W poprzednim roku zbudowano w mojej miejscowości wysypisko. Jak są wietrzne dni, plastiki latają po okolicy. W gminie niby dbającej o historię i ekologię, promującej się tak świetnie z każdej dobrej strony, buduje się wysypisko 100 metrów od muzeum? Od Góry Śmierci? Gdzie zginęło tylu naszych przodków? – pyta Przemek.

Program Ochrony Środowiska w powiecie dębickim

Głównym celem Programu Ochrony Środowiska dla Powiatu Dębickiego na lata 2018-2021, z perspektywą do 2023 roku, jest wdrożenie polityki ochrony środowiska. Zakłada on między innymi: osiągnięcie dobrego stanu wód powierzchniowych i podziemnych, poprawa i utrzymanie wymaganej prawem jakości powietrza, zwiększenie recyklingu surowców wtórnych i odzysku energii z odpadów, usuwanie wyrobów zawierających azbest, ochrona różnorodności biologicznej czy zasobów leśnych, ochrona ludności i środowiska przed ponadnormatywnym promieniowaniem elektromagnetycznym.

Według programu głównymi źródłami zanieczyszczenia powietrza w gminie są zanieczyszczenia związane z działalnością zakładów przemysłowych i energetycznych, emisja ze środków transportu i komunikacji, niska emisja, np. lokalne systemy grzewcze, indywidualne kotłownie domowe czy emisja związana z gospodarowaniem odpadami, oczyszczalnią ścieków.

Z analizy SWOT Programu Ochrony Środowiska wynika, że na terenie gminy Dębica występują dobre warunki klimatyczne do montażu odnawialnych źródeł energii. Zresztą fotowoltaika coraz częściej jest montowana w gospodarstwach domowych. Ważne jest też zwiększenie świadomości mieszkańców, aby oszczędzać energię i wodę w każdy możliwy sposób.

Program wskazuje na potrzebę ciągłej edukacji ekologicznej. Szkoły w gminie realizują różne akcje, jak np. popularne „sprzątanie świata”, ale także konkursy ekologiczne, dzięki którym dzieci i młodzież uczą się jak dbać o środowisko.

Ciekawym pomysłem jest wykorzystywanie mediów społecznościowych i tworzenie miejsc w Internecie w duchu „zero waste”. W Dębicy funkcjonuje na przykład strona na Facebooku „Uwaga - jedzie śmieciarka Dębica”, gdzie można oddać i zyskać różne rzeczy z drugiej ręki, dając im w ten sposób nowe życie.

Boniek z kolejnym wyzwaniem

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie