Smog w Dębicy. Wymiana pieców, mandaty dla "trucicieli", czyli jak miasto walczy o czyste powietrze

OPRAC.: Dariusz Dziopak
Głównym źródeł zanieczyszczeń powietrza w Dębicy są piece na paliwo stałe w gospodarstwach domowych.
Głównym źródeł zanieczyszczeń powietrza w Dębicy są piece na paliwo stałe w gospodarstwach domowych. Polskapress
8 czujników sensorycznych monitoruje czystość powietrza w Dębicy. Głównym źródłem zanieczyszczeń są gospodarstwa domowe. Dlatego miasto przystąpiło do programów, które mają wspierać wymianę przestarzałych kotłów. A gdy ktoś truje siebie i innych, spalając odpady? Do akcji ma wkraczać Straż Miejska.

Według danych GUS w 2018 r. ponad 45 proc. gospodarstw domowych w Polsce ogrzewało się, spalając paliwa stałe, głównie węgiel kamienny. Wiele gospodarstw kupowało najtańszy opał najniższej jakości, co znacząco nasilało problemy ze smogiem.

Jak sytuacja wygląda w Dębicy?

- Jesteśmy świadomi, że wskaźniki jakości powietrza na terenie Dębicy są znacznie przekroczone, szczególnie w sezonie grzewczym. Najbardziej przyczynia się do tego emisja z budynków mieszkalnych, sytuację pogarszają napływające zanieczyszczenia

- przyznaje Tomasz Baran, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta Dębica.

Dębica problem zanieczyszczeń monitoruje na bieżąco. Od czerwca 2017 roku jakość powietrza w mieście badana jest w oparciu o własne czujniki. 8 sensorów laserowych mierzy między innymi poziom stężenia pyłów zawieszonych PM 2,5 oraz PM 10, temperaturę powietrza, ciśnienie atmosferyczne oraz wilgotność powietrza.

Walka ze smogiem w Dębicy. Program wymiany źródeł ciepła

Miasto, chcąc lepiej zdiagnozować problem związany z emisją z budynków mieszkalnych, planowało w 2020 roku przeprowadzić inwentaryzację źródeł ciepła.
- W zebraniu danych od mieszkańców przeszkodziła jednak epidemia koronawirusa - mówi Tomasz Baran.

W wymianie nieefektywnych źródeł ciepła pomagać mają programy pozwalające gospodarstwom uzyskać dofinansowanie. Miasto Dębica realizuje taki program wspólnie ze Związkiem Gmin Dorzecza Wisłoki. Celem jest obniżenie emisyjności pyłów poprzez wymianę pieców, kotłów na paliwa stałe, na instalacje niskoemisyjne.

- W ramach projektu w Dębicy wymienionych zostanie 117 kotłów na paliwa stałe na kotły gazowe. Projekt będzie realizowany do maja 2021 r.
- zaznacza Tomasz Baran.

Niezależnie od tego miasto dotuje z budżetu miasta mieszkańców, którzy zdecydowali się na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła.

- Choć możliwości budżetu są bardzo ograniczone, to jednak w roku 2020 przeznaczono na ten cel 144 tys. zł, co wystarczyło dla 24 rodzin. W kolejnych latach planujemy wsparcie dla ok. 30 rodzin rocznie

- wylicza Tomasz Baran.

Dodaje, że urząd na bieżąco informuje mieszkańców o możliwościach pozyskania różnych dotacji na odnawialne źródła energii, o projektach parasolowych oraz programach „Mój prąd” czy „Czyste Powietrze”.

- Miasto Dębica, jako jedna z pierwszych gmin w województwie podkarpackim i jako jedyna w powiecie dębickim, podpisała porozumienie z WFOŚiGW w Rzeszowie w ramach doradztwa w zakresie programu "Czyste powietrze". W ramach tego działania udzielamy mieszkańcom bezpośredniej pomocy przy wypełnianiu wniosków
- zaznacza naczelnik.

Aktualnie Dębica realizuje także projekt „Rozwój bazy edukacji ekologicznej poprzez zakup mierników jakości powietrza oraz tablic informacyjnych dla szkół podstawowych z terenu Gminy Miasta Dębica wraz z upowszechnieniem wiedzy ekologicznej”. Projekt otrzymał dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. W ramach projektu w czterech placówkach edukacyjnych zamontowane zostaną tablice i monitory, prezentujące aktualny stan jakości powietrza w mieście.

- Głównym celem projektu jest upowszechnienie oraz poszerzenie wiedzy o ochronie środowiska wśród dzieci, kształtowanie prawidłowych postaw oraz wzbogacenie wiedzy z zakresu ochrony przyrody
- podkreśla Tomasz Baran.

Walka o czyste powietrze. Nie tylko piece

Do poprawy jakości powietrza mają przyczynić się także inne działania. W ramach projektów unijnych i krajowych Dębica kupiła 10 nowoczesnych autobusów niskoemisyjnych, zamontowano 263 zestawy fotowoltaiczne, 250 zestawów solarnych oraz 40 kotłów na pellet. A na terenie MPEC powstał badawczy odwiert geotermalny na głębokość ok. 3000 m w celu pozyskania wody termalnej do celów grzewczych.

Jak miasto radzi sobie z "trucicielami", którzy spalają niedozwolone odpady?
- Kontrole podejrzanych osób o spalanie niedozwolonych odpadów prowadzi Straż Miejska. W tym roku z powodu spalania odpadów ukarano mandatami 8 osób - wylicza Tomasz Baran.
Dla osób, które spalają śmieci, można nałożyć mandat do 500 zł. W przypadku odmowy przyjęcia mandatu kierowany jest wniosek o ukaranie do sądu.


ZOBACZ TEŻ: Nietypowy pojemnik na nakrętki w Sarzynie w ramach pomocy dla chorej 9-letniej Julki

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie