Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wysoka kara za wycięcie zabytkowych drzew w Podgrodziu koło Dębicy

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Za tym ogrodzeniem znajduje się wypisany z rejestru zabytków zniszczony podworski park.
Za tym ogrodzeniem znajduje się wypisany z rejestru zabytków zniszczony podworski park. Paweł Dubiel
Na 8 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem kary na 2 lata został skazany właściciel podworskiego parku w Podgrodziu (gm. Dębica). Oskarżony usunął 27 drzew bez zgody konserwatora zabytków.

Wyrok zapadł 17 marca przed Sądem Rejonowym w Dębicy. Wyrok jest nieprawomocny. – Sąd orzekł karę 8 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres próby wynoszący 2 lata – informuje prezes Sądu Rejonowego w Dębicy Katarzyna Radzik.

– Od oskarżonego orzeczono nawiązkę w wysokości 250 tys. zł na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków. Zobowiązano też oskarżonego do informowania kuratora na piśmie o przebiegu okresu próby co 6 miesięcy – uzupełnia sędzia Katarzyna Radzik.

Park został skreślony z rejestru zabytków

Sąd uznał winnym przestępstwa z art. 108 ust. 1 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami właściciela parku wpisanego do rejestru zabytków, za usunięcie 27 drzew (modrzewi, dębów, robinii akacjowych, buka, brzóz, lip) bez wymaganej decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków. Właściciel doprowadził przez swój czyn do zniszczenia parku i skreślenia go z rejestru zabytków decyzją ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

- Drzewa wchodziły w skład parku podworskiego, liczyły ok. 200 lat. Postępowanie karne zostało zainicjowane zawiadomieniem ministra kultury i dziedzictwa narodowego z dnia 3 września 2018 r. Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków uczestniczy w postępowaniach karnych przed sądami powszechnymi w sprawie o przestępstwa związane z ochroną zabytków – wyjaśnia Bartosz Podubny, zastępca Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Rzeszowie.

Czytaj również:

Park nad Wisłoką

Podgrodzie to niewielka wieś w gminie Dębica. Wieś położona jest na malowniczych wzgórzach po obu stronach trasy DK 94. Nazwa pochodzi od istniejącego tutaj w przeszłości grodziska. Tereny górzyste Podgrodzia należą do Obszaru Chronionego Krajobrazu Pogórza Strzyżowskiego. Przy głównej trasie mieści się budynek szkoły oraz kościół parafialny. Wiele firm prowadzi we wsi działalność produkcyjno-usługową.

Bardzo trudno dotrzeć do parku, w którym wycięto drzewa. Znajduje się on poniżej wsi nad Wisłoką, teren jest ogrodzony i gęsto zarośnięty. W pobliżu bramy wjazdowej jest przytulisko dla psów.

Na stronie gm. Dębica można przeczytać, że park w Podgrodziu pochodzi z XIX wieku. Mieści się w nim budynek mieszkalny przebudowany w 1932 r. w miejsce zburzonego w czasie I wojny światowej dworu. Z końcem XIX wieku dwór i park należał do Teodora Christiani. Na początku XX wieku znalazł się on w posiadaniu Jurkiewiczów, następnie Józefa Kolasińskiego, a wreszcie, aż do 1945 roku, należał do Jana Maja.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wysoka kara za wycięcie zabytkowych drzew w Podgrodziu koło Dębicy - Nowiny

Wróć na debica.naszemiasto.pl Nasze Miasto