18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Reforma albo bankructwo ZUS. Zabraknie pieniędzy w kasie

Tadeusz Kowalski
Polskapresse
Sięgnięcie po pieniądze z Funduszu Rezerwy Demograficznej i Otwartych Funduszy Emerytalnych nic nie dało. Według najnowszej prognozy w ZUS będzie brakować na wypłatę świadczeń 65 mld rocznie. A może być jeszcze gorzej.

Według opublikowanej wczoraj przez ZUS prognozy wpływów i wydatków do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, z którego wypłacane są świadczenia, w latach 2013-2017 zabraknie w nim 325,7 mld zł. To ponad 65 mld rocznie.

Polacy uważają, że kraj zmierza w złą stronę. Badania TNS OBOP

Jak wyjaśnia ZUS tak fatalna sytuacja wynika z demografii. Liczba ubezpieczonych nie rośnie, natomiast liczba emerytów będzie coraz większa, gdyż świadczenia zaczną pobierać ludzie z wyżu demograficznego po II wojnie światowej. Wydłuża się również długość życia, a więc długość pobierania świadczeń.

W fatalnej sytuacji jest fundusz wypłacający emerytury. W latach 2013-2017 zabraknie w nim 239 mld. Deficyt odnotuje również fundusz rentowy - ok. 80 mld, a wynika to z obniżenia składki rentowej i z tego, że często na renty przechodzili i przechodzą 40-50 latkowie. Nadwyżka prognozowana jest w funduszu wypadkowym - 11 mld, zaś fundusz chorobowy zanotuje niewielki deficyt ok. 17 mld zł.

Sprawdź czego najchętniej uczą się Polacy?

Eksperci biją na alarm. Jak powiedziała "Gazecie Prawnej Agnieszka Chłoń-Domińczak z SGH: "Prognoza FUS wyraźnie pokazuje, że zmiany składki do OFE nie były panaceum na rozwiązanie problemu deficytu FUS. Nadal musimy planować i realizować zmiany mające na celu racjonalizację systemu ubezpieczeń społecznych. I wylicza, że recepty są znane od lat: wyrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, modernizacja systemu rentowego, tak aby był powiązany z zasadami obowiązującymi w systemie emerytalnym, ewentualnie także zmiana zasad waloryzacji emerytur, ale przy jednoczesnym ustaleniu nowych zasad określania emerytury minimalnej, przegląd i rewizja przepisów dotyczących rent rodzinnych".

Sytuacja jest na tyle poważna, że prezydent Bronisław Komorowski na inauguracyjnym posiedzeniu Sejmu 8 listopada, chce wygłosić orędzie wzywające rząd do reform, co jest ewenementem w parlamentarnej praktyce.

Jedną z najważniejszych spraw jest zmiana w systemie emerytalnym. Składa się ona z 12 rekomendacji, które zebrała Irena Wóycicka, minister w Kancelarii Prezydenta: "zmiany mają zapewnić, aby system emerytalny nie tylko nie zagrażał stabilności finansów publicznych, lecz także gwarantował świadczenia na odpowiednim poziomie".

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na debica.naszemiasto.pl Nasze Miasto