Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsza Komunia Święta. Jak ją dobrze przeżyć w czasie pandemii? Rozmawiamy z rzecznikiem kurii w Tarnowie

Urszula Sobol
Urszula Sobol
Sławomir Kowalski/Polska Press
Z księdzem Ryszardem Nowakiem, sekretarzem i rzecznikiem prasowym biskupa tarnowskiego, rozmawiamy o uroczystości Pierwszej Komunii Świętej. Jak zorganizować uroczystość? Kiedy wręczać prezenty?

W Dębicy i w powiecie dębickiego rozpoczynają się Pierwsze Komunie Święte. Dlaczego - według Kościoła - są one tak szczególną uroczystością?

Przystępowanie do komunii świętej jest jednym z największych i najpiękniejszych przeżyć każdego chrześcijanina. Św. Faustyna Kowalska zapisała w swoim Dzienniczku, że gdyby aniołowie mogli zazdrościć nam ludziom, to zazdrościliby nam właśnie możliwości przyjmowania komunii świętej. W niej bowiem Jezus Chrystus, prawdziwy Bóg i prawdziwy człowiek, tak ściśle jednoczy się z nami jak pokarm z ciałem. W komunii świętej możemy dotykać żywego Chrystusa, jego serce zaczyna bić w naszym sercu, stajemy się mieszkaniem dla niego, świątynią w której on przebywa. Moment przyjmowania Chrystusa w komunii świętej jest bardzo osobistym przeżyciem. Możemy wyobrazić sobie, że Jezus staje przed nami, jak niegdyś przed apostołem Piotrem i pyta nas zwracając się po imieniu: "Czy miłujesz Mnie? Czy naprawdę zapraszasz mnie do siebie dlatego, że mnie kochasz?". Pierwsze tak bardzo osobiste spotkanie z Chrystusem w komunii świętej jest wyjątkowe dla naszego życia religijnego. Dzieci długo się do niego przygotowują i oczekują na nie, dlatego też pierwsza ma dla nich szczególne znaczenie oraz posiada wyjątkowo uroczysty charakter.

Czy terminy uroczystości były ustalane przez diecezję?

Decyzja o terminie i sposobie organizowania Pierwszej Komunii Świętej została pozostawiona księżom proboszczom i katechetom oraz rodzicom dzieci. Nie ma w tym względzie jakichś szczegółowych wytycznych ze strony kurii diecezjalnej dla wszystkich parafii w diecezji. Trudno byłoby bowiem jednym dekretem ogarnąć zróżnicowaną sytuację w poszczególnych parafiach. Tam na przykład, gdzie jest duża liczba dzieci przystępujących do pierwszej komunii, trzeba je będzie podzielić na mniejsze grupy, żeby zachować obowiązujące zalecenia sanitarne związane z pandemią. Uroczystości pierwszokomunijne, w zależności od decyzji duszpasterzy i rodziców dzieci, mogą być organizowane zarówno w maju, czerwcu, a nawet w miesiącach wakacyjnych.

Na co rodzice powinni zwrócić uwagę w tych ostatnich dniach przygotowań dziecka do Pierwszej Komunii Świętej?

Dzieci najwięcej uczą się od swoich najbliższych, czyli rodziców, rodzeństwa, babci, dziadków, krewnych. Ich postawę szczególnie naśladują. Warto więc, żeby w dniach bezpośrednio poprzedzających uroczystość pierwszej komunii rodzice i najbliżsi dali poznać dzieciom, że dla nich to również jest ważne wydarzenie. Mogą np. opowiedzieć dzieciom wspomnienia ze swojej pierwszej komunii, pokazać im pamiątkowy obrazek od pierwszej komunii. Warto też porozmawiać z dziećmi o tym, jak przeżywać to pierwsze spotkanie z Jezusem w komunii świętej, co mu powiedzieć, jak go powitać. Dzieci potrafią zachwycać swą niezwykłą naturalnością i bezpośredniością z jaką podchodzą do kwestii religijnych, duchowych. Lubią pytać o różne rzeczy. Charakteryzuje je szczerość wiary, ale trzeba z nimi na te tematy rozmawiać, wykazać zainteresowanie ze strony dorosłych.
Warto też pamiętać o wspólnej rodzinnej modlitwie, która jest cennym przygotowaniem do uroczystości Pierwszej Komunii Świętej przeżywanej w gronie rodzinnym. Pięknie byłoby, gdyby rodzice podjęli zwyczaj udzielenia rodzicielskiego błogosławieństwa swemu dziecku przed udaniem się do kościoła na Mszę święta, podczas której dziecko przyjmie po raz pierwszy Chrystusa Eucharystycznego. Zaś najpiękniejszy prezent, jaki rodzice mogą ofiarować dzieciom, a chrzestni chrześniakom w dniu ich pierwszej komunii, to przyjęcie w ich intencji komunii świętej. Jest to zarazem bardzo ważne dla dziecka świadectwo wiary dorosłych. Warto pamiętać o tym, co powiedział niegdyś św. Jan Vianney. Mówił tak: "Nie ma nic tak wielkiego jak Eucharystia. Połóżcie wszystkie dobre czyny świata naprzeciw dobrze przyjętej komunii świętej. Będą one jak ziarnko piasku wobec góry".

Teraz kolejny wątek: pierwsza komunia i prezenty. Kiedyś był to zegarek czy Pismo Święte. A teraz? Prawdziwy szał prezentowy! Co robić, aby te wszystkie prezenty nie przysłoniły tej ważnej uroczystości?

Każdy lubi otrzymywać prezenty, a dzieci tym bardziej. Obdarowywanie dzieci przy okazji Pierwszej Komunii Świętej stało się trwałym zwyczajem. Dobrze byłoby jednak, jeżeli to możliwe, żeby prezenty wręczyć dzieciom nie w sam dzień Pierwszej Komunii Świętej, ale najlepiej wcześniej. Pomoże to bowiem dzieciom lepiej skoncentrować się w tym dniu na tym, co najistotniejsze - na darze samego Chrystusa, który ofiaruje siebie w komunii świętej. Trzeba starać się przygotować dzieci i pomóc im w tym, żeby w uroczysty dzień przyjęcia przez nie pierwszej komunii potrafiły one cieszyć się najbardziej darem obecności Pana Jezusa w ich sercach, by potrafiły naprawdę radować się z bliskości swoich rodziców i obecności chrzestnych oraz innych gości, którzy są z nimi razem w tym szczególnym dniu. Obecność najbliższych osób to najistotniejszy dar, najpiękniejszy dar, zaś podarowane przez nich prezenty mają przypominać o tym szczególnym dniu i uczyć także okazywania sobie dobroci, wzajemnego obdarowywania się dobrem.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na debica.naszemiasto.pl Nasze Miasto