Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

12 proc. więcej podróżnych odprawionych na granicy z Ukrainą. W 2023 r. przekroczyli ją obywatele aż 184 krajów [ZDJĘCIA, WIDEO]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Wideo
od 16 lat
W 2023 roku funkcjonariusze Straży Granicznej z Podkarpacia odprawili łącznie ponad 11,8 mln podróżnych, co stanowi 12-procentowy wzrost w porównaniu do roku 2022. Jako oddział, BiOSG odprawił największą liczbę podróżnych w kraju.

- Nabór do służby, rosnący ruch graniczy osób i środków transportu, tymczasowo przywrócona kontrola na granicy ze Słowacją, zatrzymywania poszukiwanych osób, ujawnienia nielegalnych przedmiotów i fałszywych dokumentów to główne wyzwania BiOSG w 2023 roku - twierdzi por. SG Piotr Zakielarz, rzecznik komendanta Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

W 2023 roku funkcjonariusze Straży Granicznej z Podkarpacia odprawili łącznie ponad 11,8 mln podróżnych (najwięcej spośród oddziałów SG w Polsce). O 12 proc. więcej w porównaniu do 2022 roku. Średni ruch dobowy osób wyniósł ok. 32,4 tys. osób (maksymalnie w ciągu doby było to ponad 52 tys. osób). Ponad 90 proc. podróżnych stanowili obywatele Ukrainy.

Największy ruch graniczny osób zanotowano na przejściach granicznych w Medyce - ok. 4,6 mln oraz w Korczowej - ok. 3,2 mln). Aż o 30 proc. wzrosła liczba podróżnych odprawionych w ruchu kolejowym. Wyniosła ona ponad 1,37 mln.

Podkarpacką granicę przekroczyli podróżni z aż 184 państw świata

O 14 procent, w porównaniu do roku 2022 wzrosła liczba operacji w podrzeszowskim porcie lotniczym. Mundurowi obsłużyli tam ponad 1 mln osób. Oznacza to wzrost o 36 proc.

- W minionym roku funkcjonariusze Straży Granicznej z Podkarpacia odprawili podróżnych pochodzących ze 184 państw świata - przytacza dane por. Zakielarz.

Jednym z zadań Straży Granicznej jest walka z nielegalną imigracją. W 2023 r. funkcjonariusze BiOSG ujęli 126 osób, które wbrew przepisom przekroczyły granicę do Polski na podkarpackim odcinku z Ukrainą i Słowacją. Byli to głównie obywatele Ukrainy, Syrii, Turcji i Etiopii. W wyniku kontroli mundurowi z BiOSG stwierdzili nielegalny pobyt w Polsce ponad 1,6 tys. cudzoziemców, głównie obywateli Mołdawii, Ukrainy, Azerbejdżanu i Rosji.

W 2023 roku strażnicy graniczni z BiOSG odprawili łącznie ponad 2,25 mln środków transportu. 10 proc. wzrost w stosunku do roku poprzedniego. Ze względu na specyfikę i połączenie z autostradą najwięcej pojazdów przekroczyło granicę w Korczowej - ok. 848 tys. W Medyce było to 793 tys., w Budomierzu 327 tys., a w Krościenku 216 tys.

Funkcjonariusze BiOSG odzyskali 1010 pojazdów pochodzących z przestępstwa

- Nowym elementem był punkt odpraw samochodów ciężarowych bez ładunku, uruchomiony w miejscu powstającego przejścia granicznego Malhowice-Niżankowice. Odprawiono tam ponad 52 tys. ciężarówek - informuje por. Zakielarz.

O 14 procent, w porównaniu do r. 2022 wzrosła liczba operacji w podrzeszowskim porcie lotniczym. Mundurowi obsłużyli tam ponad 1 mln osób (wzrost o 36 proc).

W minionym roku strażnicy graniczni z Podkarpacia odzyskali 101 pojazdów pochodzących z przestępstwa oraz ponad 800 części ze skradzionych aut. Ich łączna szacunkowa wartość wynosi ponad 9,4 mln złotych.

- Najdroższe, zatrzymane na Podkarpaciu samochody pochodzące z przestępstwa to ciężarówka odzyskana w Medyce (250 tys. złotych) oraz autokar zatrzymany w Korczowej (230 tys. zł) . Dodatkowo dzięki informacjom od śledczych z BiOSG służby Francji, Hiszpanii, Litwy, Belgii, Węgier oraz Słowenii zatrzymały 19 pojazdów o szacunkowej wartości 3,5 mln złotych. Luksusowe samochody były przywłaszczone na szkodę firm leasingowy i wypożyczalni samochodów działających w Polsce - wymienia por. Zakielarz.

Strażnicy graniczni z Podkarpacia rozpracowali działalność ośmiu grup przestępczych

W 2023 roku funkcjonariusze BiOSG rozpracowywali działalność ośmiu zorganizowanych grup przestępczych, w tym siedmiu międzynarodowych. W wyniku podjętych czynności służbowych 63 osoby usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanych grupach przestępczych. Czyny przestępcze dotyczyły głównie działalności migracyjnej i akcyzowej. Realizowane czynności doprowadziły również do postawienia zarzutów za inne przestępstwa 61 osobom. W ramach działań w 2023 roku mundurowi z BiOSG zlikwidowali 5 nielegalnych fabryk papierosów oraz 1 fabrykę fałszywych dokumentów.

- Najbardziej spektakularną akcję zrealizował Wydział Operacyjno-Śledczy BiOSG. Współdziałając z polskimi, słowackimi i czeskimi służbami i realizując szeroko zakrojone działania na terenie trzech państw, zatrzymano 37 osób, zlikwidowano dwie nielegalne fabryki papierosów, krajalnię tytoniu, nielegalną rozlewnię alkoholu oraz dwa magazyny papierosów - przypomina por. Zakielarz.

W tej sprawie tylko na terytorium Polski funkcjonariusze przejęli 70 ton nielegalnego tytoniu oraz blisko 13 mln sztuk papierosów. Łączna wartość zabezpieczonych towarów wyniosła około 35 mln złotych, a uszczuplenia podatku wyniosły łącznie co najmniej 75 mln złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 12 proc. więcej podróżnych odprawionych na granicy z Ukrainą. W 2023 r. przekroczyli ją obywatele aż 184 krajów [ZDJĘCIA, WIDEO] - Nowiny

Wróć na debica.naszemiasto.pl Nasze Miasto