Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Musical żywą lekcją historii w Sanoku. Artystycznie uczcili 105. rocznicę odzyskania niepodległości [ZDJĘCIA, WIDEO]

Dorota Mękarska
Dorota Mękarska
Wideo
od 16 lat
„Musical o (NIE)WIERNEJ Polsce” przygotowało sanockie Stowarzyszenie Rozpaleni Duchem w 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Musical jest już trzecią dużą inicjatywą Stowarzyszenia Rozpaleni Duchem. Jako pierwsze powstało przygotowane w bożonarodzeniowym klimacie przedstawienie „Dziewczynka z zapałami”. Jego treść podejmowała trudne dla współczesnego człowieka zagadnienia moralne. Następnie - na Uroczystość Zesłania Ducha Świętego - zorganizowano koncert muzyki chrześcijańskiej pt. Rozpaleni Duchem, aż w końcu w „Musicalu o (nie)Wiernej Polsce” pokazywane są wartości patriotyczne.

- Chciałbym, żeby w serce każdego z nas wpisały się słowa: „Myśleli o Tobie umierając. Pamiętaj o nich żyjąc”. I tą pamięcią będzie właśnie nasz musical - podkreśla ks. Dominik Długosz, autor scenariusza i reżyser.

- To swego rodzaju hołd oddany tym, którzy oddali życie za naszą wolność. Oni nie byli ,,aktorami” nie uczyli się swojej roli i nikt ich do tego nie przygotowywał. Kule były prawdziwe, a śmierć okrutna. Mam nadzieję, że musical poruszy widza, tak jak mnie samego poruszył - o swoich odczuciach mówi Marcin Kulikowski.

W musicalu występują dzieci, młodzież i dorośli z parafii Przemieniania Pańskiego w Sanoku i okolic miasta. Do współpracy dołączyła Akademia Wokalno-Aktorska MF. Artis z Brzozowa. Łącznie na scenie pojawia się ponad 100 osób.

- W przygotowaniu musicalu piękne jest to, że nie ma tu lepszych i gorszych. Każdy ma swój wkład w ten spektakl, nawet jeśli nie pojawia się na scenie. Jedni przygotowywali stroje, dekoracje, posiłki, a drudzy zapewniali transport, robili zakupy, makijaże, plakat i nagrywali filmiki - dodaje ks. Długosz.

- Dzięki takim projektom młodzi ludzie poznają swoje korzenie i przeszłość przodków, a także uświadamiają sobie jak ważna jest ojczyzna dla każdego z nas - zauważa Teresa Perkołup.

- Możliwość uczestnictwa w musicalu, który odnosi się przede wszystkim do okresu II wojny światowej, znajdującej się w kręgu moich zainteresowań, jest dla mnie wyróżnieniem i sposobem opowiedzenia historii naszego narodu. Wierzę, że będzie to dla wszystkich lekcja miłości do ojczyzny, tak jak jest dla nas - o doświadczeniach osób biorących udział w musicalu mówi Bernadetta Terebecka.

„Musical o (NIE)WIERNEJ Polsce” można było zobaczyć w sobotę, 4 listopada, w SDK. Kolejne spektakle zaplanowano na 5 listopada - rozpoczną się o godz. 15 i 18. Wejściówki na spektakl rozeszły się momentalnie.

Premiera była niezwykle udana. Salę całkowicie wypełnili widzowie, a na scenie panował przepych inscenizacyjny. Podziw budził niezwykle dojrzały scenariusz i reżyseria oraz gra aktorska i umiejętności wokalne aktorów. Nie należy zapomnieć, że spektakl został wystawiony głównie amatorskimi siłami, a w role wcieliły się osoby, które z inscenizacjami musicalowymi na co dzień mają niewiele wspólnego. Były to dzieci, młodzież i osoby dorosłe, które wykonują różne profesje. Wszystkich połączył jednak duch patriotyzmu i ks. Dominik Długosz.

- Chciałabym, żeby moje dzieci, oglądając to przedstawienie, czuły dumę i zadumę i jako potomkowie walecznych i bohaterskich Polaków, starali się żyć godnie - podkreśla Dorota Korzeniowska.

Spektakl został dofinansowany ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Musical żywą lekcją historii w Sanoku. Artystycznie uczcili 105. rocznicę odzyskania niepodległości [ZDJĘCIA, WIDEO] - Nowiny

Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto