Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmarł Edward Brzostowski. Dębica straciła wielkiego rodaka

Monika Sroczyńska
Monika Sroczyńska
Dziś rano, w wieku 85 lat, zmarł Edward Brzostowski - człowiek legenda, twórca dębickiego Igloopolu, budowniczy Dębicy. Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa 1983-1989, poseł na sejm IV kadencji, burmistrz Dębicy w latach 2002-2006, działacz sportowy, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej w latach 1985-1986.

Edward Brzostowski, syn Franciszka i Weroniki, urodził się 1 stycznia 1935 roku w poddębickim Straszęcinie i ta miejscowość przeżywała najlepsze lata swojego rozwoju w okresie świetności Igloopolu.

Jako 16-latek rozpoczął pracę zawodową w Stoczni Gdańskiej i jak wspominał, musiał zmienić swoją datę urodzenia dodając sobie rok życia, aby dostać się tam zatrudnienie. W 1954 roku wrócił do Dębicy i tu, pracując na różnych stanowiskach, w 1969 doszedł do funkcji dyrektora Kombinatu Rolniczo-Przemysłowego Igloopol (do 1978 nosił on nazwę Przedsiębiorstwo Przemysłu Chłodniczego w Dębicy). W 1968 r. ukończył studia na Wydziale Produkcji i Obrotu Towarowego Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Krakowie.

W 1978 należał do współtwórców, a następnie był wieloletnim prezesem LKS Igloopol Dębica (na początku lat 90. piłkarze tego klubu grali w I lidze – najwyższym ówczesnym poziomie ligowym). W kwietniu 1985 r. został wybrany na prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej, zrezygnował w październiku 1986.

Kombinat Rolno - Przemysłowy Igloopol był sztandarowym osiągnięciem Edwarda Brzostowskiego. Za czasów jego świetności pracowało tam blisko 40 tysięcy ludzi. Dębica i Straszęcin w latach 80-tych ubiegłego wieku przeżywały najbardziej dynamiczny rozwój w swojej historii. Wybudowano wówczas całe osiedle tzw. Zatorze, a w Straszęcinie powstało szereg zakładów, które dziś w większości już nie istnieją.

W KRP Igloopl produkowano artykuły spożywcze – kiełbasy, szynki, mrożonki i napoje oraz samochody chłodnie oraz elementy usterzenia samolotów. Po roku 1989 kombinat zaczął upadać i dzielić się na mniejsze firmy, część z nich istnieje do dziś.

W 2002 roku Edward Brzostowski został wybrany na burmistrza Dębicy i rządził przez cztery lata. Za jego czasów przeniesiono siedzibę Urzędu Miasta do nowo wybudowanego ratusza. Obiekt powstał na terenie zlikwidowanej jednostki wojskowej, którą Brzostowski razem z poligonem odkupił od Agencji Mienia Wojskowego. Po latach okazało się, że była to jedna z najlepszych decyzji dla Dębicy.

To człowiek legenda, który wiele w Dębicy po sobie pozostawił. Cała część miasta za torami to jego pomnik

- mówi Mariusz Szewczyk, burmistrz Dębicy.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy odbędzie się pogrzeb Edwarda Brzostowskiego, natomiast pewne jest, że zostanie pochowany na cmentarzu w Straszęcinie, skąd pochodzi.


ZOBACZ TEŻ: 6 rzeczy, których nie wiedziałeś o Pomniku Walk Rewolucyjnych w Rzeszowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na debica.naszemiasto.pl Nasze Miasto