Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Złoto Bałtyku - druga seria rusza na kanale History. Jednym z bohaterów jest szyper Benedykt Formella z kutra HEL-6. | ZDJĘCIA, WIDEO

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
A+E Networks® Poland
Złoto Bursztynu wraca we wtorek 24 marca (godz. 21) na ekrany telewizji History. A z nią m.in. szyper Benedykt Formella na swoim kutrze HEL-6. Czy w jego sieciach będzie więcej bursztynu, czy ryb? Jak na plaży poradzi sobie ekipa Tomka ze Sztutowa?

Poszukiwacze Bursztynu z powiatu puckiego i innych części Pomorza wracają na ekrany telewizorów. Od wtorku 24.03.2020 ich perypetie pokazywać będzie kanał HSTORY. To druga część serii, którą w 2019 roku pasjami oglądali widzowie w Polsce.

- W nowym sezonie „gorączka bursztynu” to nie tylko wielogodzinne zbieranie na plaży czy wypłukiwanie z ziemi, ale także (...) walka ze złodziejami, którzy nocą czyhają na bogate złoża bursztynu - wyliczają producenci telewizyjnego serialu.

"Złoto Bałtyku" opowiada o losach kilku grup mieszkańców Pomorza, których łączy jedno - bursztyn. Serial opowiada o blaskach i cieniach poszukiwania tytułowego surowca, ale też o jego późniejszych losach.

Część wydobytego m.in. w okolicach Półwyspu Helskiego, Gdańska czy Sztutowa urobku może stać się częścią największego na świecie Titanica z bursztynu. A Dorota Cenecka sprawi, że bursztyn będzie częścią insygniów prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.

Złoto Bałtyku - startuje 2 sezon, w jeden z ról załoga kutra Hel-6. Premiera we worek 24.03.2020 o godz. 21

mont: P. Niemkiewicz, mat: A+E Networks

"Złoto Bałtyku" ma też swój mocny akcent w powiecie puckim. Bohaterami telewizyjnego programu są Benedykt i Małgorzata Formellowie - właściciele kutra rybackiego HEL-6.

- Szyper Benedykt wraz z załogą kutra HEL-6 nadal przeczesują sieci rybackie w poszukiwaniu bursztynów, których nieraz jest w nich więcej niż ryb - opisują autorzy.

Jak podają twórcy programu: przygoda Benedykta z morzem rozpoczęła się w 1978 roku. Pierwszy raz wypłynął jako absolwent Technikum Rybołówstwa Morskiego w Gdyni. Jego żona, Małgorzata, mimo że nie pochodzi z Kaszub, świetnie odnalazła się w męskim świecie rybaków i poławiaczy bursztynu.

- Formellowie wraz z załogą zajmują się głównie połowem fląder, ale drastycznie zmniejszające się ławice bałtyckich ryb i konkurencja wielkich trałowców powodują, że rybołówstwo staje się coraz mniej opłacalne, a żeby utrzymać siebie i załogę właściciele kutra często muszą liczyć na zaplątane w sieciach bursztyny - opowiadają w A+E Networks Poland.

Nowe odcinki "Złota Bałtyku" - w sumie pięć z nich - będą emitowane we wtorki o 21:00 od 24 marca wyłącznie na HISTORY. Zdjęcia do programu powstawały w Helu, Sztutowie, Gdańsku i okolicach.

Serial o poszukiwaczach bursztynu z Pomorza okazał się telewizyjnym przebojem. Każdy z 5 odcinków programu oglądało średnio ponad 90 tysięcy widzów w grupie 4+ i 46 tysięcy w grupie komercyjnej 16-49.

- Serial podniósł widownię kanału o 309% wobec średnich wyników kanału w prime-timie w kwietniu i dał HISTORY 4. pozycję wśród stacji kablowo-satelitarnych w paśmie premier - wyliczają twórcy.

Nasi widzowie pokochali bohaterów „Złota Bałtyku” – z uwagą śledzili ich losy ale również poznawali tajniki poszukiwania bursztynu.

- Pierwszy sezon programu oglądał się znakomicie, stąd naturalna decyzja o kontynuacji tego formatu - komentuje Agnieszka Kubiak, dyrektor ds. lokalnych produkcji i kreacji w A+E Networks. - W nowym sezonie „gorączka bursztynu” naszych bohaterów się nasila – będziemy świadkami budowy największego na świecie bursztynowego modelu Titanica, będziemy obserwować determinację płukaczy oraz wykorzystanie starych techniki połowu bursztynu. Nasi bohaterowie będą musieli stoczyć niejedną walkę z siłami natury, zawodnym sprzętem a także nieuczciwą konkurencją.

Za realizację „Złota Bałtyku” odpowiada ATM Grupa, która na zlecenie HISTORY wyprodukowała wcześniej m.in. serię „Brać czy nie brać”. Reżyserem programu jest Sambor Wilk. Ze strony A+E Networks producentem nadzorującym jest Agnieszka Kubiak, a ze strony ATM Grupa Krzysztof Jakubowski.

Serial Sloborn: film, który kręcono m.in. w Pucku i Helu? Ot...

- Do grona osób, których losy poznaliśmy w pierwszym sezonie, dołączyły nowe, wnosząc swoje doświadczenie i pasję związaną z poszukiwaniem i obrabianiem „złota Bałtyku” - mówi Krzysztof Jakubowski, producent ze strony ATM Grupa. - Razem z nimi ponownie odwiedziliśmy niezwykłe plaże wolne od turystów, ale pełne świecących w nocy w świetle UV bursztynów.

Spędziliśmy godziny w warsztatach bursztynników, podglądaliśmy metody obróbki tego organicznego minerału, odkryliśmy dawne metody połowu i zobaczyliśmy bursztyn „na salonach”.

- Mam nadzieję, że to wszystko przełoży się po raz kolejny na rewelacyjny efekt na ekranie - mówi Krzysztof Jakubowski.- Jestem przekonany, że druga seria programu „Złoto Bałtyku” znajdzie sympatyków zarówno wśród tych, którzy turystycznie czy amatorsko próbują swoich sił na bałtyckich plażach, czy traktują bursztyny jako pamiątkę z wakacji, jak i u osób gotowych zapłacić kilka tysięcy złotych za niezwykłą inkluzję czy unikatowy wisior z „żyjącym kamieniem”. Tym bardziej, że udzieliła nam się „bursztynowa gorączka”, więc pognaliśmy w poszukiwaniu bursztynu również na drugi koniec świata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto