Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żegnamy Krzysztofa Pendereckiego - Honorowego Obywatela Bydgoszczy

jt
Krzysztof Penderecki w maju 2014 roku zasadził swe drzewo w Bydgoskiej Alei Dębów
Krzysztof Penderecki w maju 2014 roku zasadził swe drzewo w Bydgoskiej Alei Dębów Tomasz Czachorowski
W niedzielę (29 marca) ranem obiegła świat wiadomość o śmierci Krzysztofa Pendereckiego - wybitnego polskiego kompozytora i dyrygenta, Honorowego Obywatela Bydgoszczy. Prócz dzieł muzyki, Mistrz pozostawił w naszym mieście także ślad swej drugiej pasji, jaką były drzewa.

- Bardzo smutna wiadomość. W wieku 86 lat odszedł od nas Krzysztof Penderecki, wielki kompozytor i Honorowy Obywatel Bydgoszczy. Mistrzu dziękujemy. Cześć Twojej Pamięci - tymi słowami pożegnał dziś wybitną postać prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski.

Krzysztof Penderecki na zawsze pozostanie jedną z najważniejszych postaci w historii polskiej muzyki klasycznej. Co ciekawe, większość Jego dzieł wykonywana była po raz pierwszy na świecie, a dopiero później w kraju.

Muzyka wybitnego kompozytora niejednokrotnie rozbrzmiewała i zapewne rozbrzmiewać będzie w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, na której estradzie Krzysztof Penderecki stawał także za pulpitem dyrygenckim - tak było chociażby 17 września 2010 podczas koncertu z okazji 48. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego „Chopin-Paderewski - artyści świata”. Orkiestra Filharmonii Pomorskiej także występowała dyrygowana przez Mistrza.

W 2009 roku Krzysztof Penderecki otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Bydgoszczy podczas Festiwalu Musica Antiqua Europae Orientalis. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej wykonała wówczas Jego utwór „Polskie Requiem”.

W połowie maja 2014 roku Maestro przybył do Bydgoszczy, by posadzić swoje drzewo w Bydgoskiej Alei Dębów na alei Ossolińskich. Profesor z myślą o tym, by Jego drzewo dobrze rosło, użyźnił glebę jajkami zgodnie z XIX-wieczną recepturą ogrodniczą.

Dąb w Bydgoszczy nie jest zresztą jedynym drzewem posadzonym przez wybitnego kompozytora na Kujawach i Pomorzu - uczynił to także w Inowrocławiu i Lubostroniu. Zresztą drzewa od zawsze Pendereckiego inspirowały - były Jego pasją, żywym tego przykładem jest 30-hektarowy ogród Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Jak mówił sam Mistrz, własny ogród to było marzenie z lat dzieciństwa.

Krzysztof Penderecki urodził się 23 listopada 1933 roku w Dębicy. Wychował się w rodzinie o ormiańskich korzeniach i tradycjach muzycznych. Początkowo uczył się grać na fortepianie, następnie na skrzypcach. Zaczął pisać swoje pierwsze kompozycje w wieku 8 lat. W latach 1955–1958 studiował kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (obecnie Akademia Muzyczna) w Krakowie w klasie Artura Malawskiego. W 1959 za kompozycje„Strofy, Emanacje oraz Psalmy Dawida zdobył trzy pierwsze nagrody w konkursie Związku Kompozytorów Polskich.

Międzynarodowy rozgłos przyniosły mu utwory m.in. takie jak „Ofiarom Hiroszimy – tren”, „Polymorphia”, „De natura honoris, a także „Pasja według św. Łukasza”.

Kompozytor zaliczany był do awangardy. Stosował m.in. „aleatoryzm niezamierzony”, polegający na niedokładnym zapisywaniu partytur. W latach 70. kompozytor porzucił technikę sonorystyczną i komponował tonalnie - powstały takie utwory jak „Symfonia wigilijna” czy „Polskie Requiem”.

W 1996 roku Krzysztof Penderecki skomponował symfonię-oratorium „Siedem bram Jerozolimy" na zamówienie miasta Jerozolimy z okazji jubileuszu 3000 lat Świętego Miasta.

Tworzył także muzykę do filmów jak m.in. „Rękopisu znalezionego w Saragossie” i „Katynia” Andrzeja Wajdy. Utwory Pendereckiego znalazły się również w takich filmach jak „Egzorcysta” Williama Friedkina czy „Dzikość serca” Davida Lyncha.

Był rektorem, a następnie profesorem Akademii Muzycznej w Krakowie, otrzymał tytuł doctora honoris causa m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Yale, Uniwersytetu Warszawskiego czy Akademii Muzycznej w Krakowie. Kawaler Orderu Orła Białego. Penderecki był przedstawicielem tzw. polskiej szkoły kompozytorów.

Krzysztof Penderecki po długiej i ciężkiej chorobie zmarł w niedzielę, 29 marca, w Krakowie w wieku 86 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Żegnamy Krzysztofa Pendereckiego - Honorowego Obywatela Bydgoszczy - Gazeta Pomorska

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto