Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zdarzenia z udziałem imigrantów na Zimowych Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Medycznym [ZDJĘCIA]

Redakcja
Międzynarodowe Zimowe Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym
Międzynarodowe Zimowe Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym Łukasz Klimaniec
Od wtorku do piątku trwają w Bielsku-Białej XI Międzynarodowe Zimowe Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym. Bierze w nich udział 49 załóg z Polski, Litwy, Łotwy i Ukrainy. Wśród konkurencji pojawiają się zdarzenia z udziałem imigrantów.

Zdarzenia z udziałem imigrantów na Zimowych Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Medycznym [ZDJĘCIA]

Podczas XI Międzynarodowych Zimowych Mistrzostw Polski w Ratownictwie Medycznym w Bielsku-Białej organizatorzy przygotowali sześć konkurencji. Wśród nich znalazło się zdarzenie, które miało na celu sprawdzenie zasad postępowania z pacjentami wychłodzonymi w trudnych warunkach zimowych, a także postępowania z cudzoziemcami w związku z falą migracji w Europie. To ostatnie zadanie odbywało się w środę na terenie toru saneczkowego na Dębowcu. Straż graniczna wezwała pogotowie do zatrzymanych imigrantów, wśród których jedna z kobiet była w stanie hipotermii.

- Nie możemy udawać, że nie widzimy pewnych zjawisk w Europie i musimy się do nich przygotować – wyjaśnia prof. dr hab. Jerzy Robert Ładny, krajowy konsultant w dziedzinie medycyny ratunkowej. Zwraca uwagę na dwa aspekty tych mistrzostw – nadążanie za stale rozwijającą się medycyną i ratownictwem oraz kwestię imigrantów, a co za tym idzie znajomość obcego języka, komunikowania się cudzoziemcami, ale także kontakt ze schorzeniami, które w Polsce nie występują lub są rzadkie, a które mogą wystąpić u imigrantów.

- W perspektywie Światowych Dni Młodzieży, gdzie zabezpieczenie medyczne będzie dużym wyzwaniem, kładziemy nacisk nie tylko na ćwiczenie języków obcych, ale i praktyczne umiejętności porozumiewania się z obcojęzycznymi pacjentami i załogami – zaznaczył.
Zwrócił też uwagę, ze od grudnia 2015 roku obowiązują nowe wytyczny Europejskiej Rady Resuscytacji, które są już wymagane od załóg ratowniczych.

Nad przygotowaniem mistrzostw w Bielsku-Białej pracowało ponad 300 osób. Pracownicy Bielskiego Pogotowia Ratunkowego przygotowując nocne zadanie zdecydowali się oddać nim hołd Jerzemu Cypcerowi, wieloletniemu pracownikowi bielskiego pogotowia, który rok temu zmarł podczas tych zawodów.

Jak wyjaśnia Wojciech Waligóra, dyrektor Bielskiego Pogotowia Ratunkowego, po nocnym teście sprawnościowym wymagającym od ratowników maksimum wysiłku, musieli oni zmierzyć się z sytuacją, która nawiązywała do wydarzeń sprzed roku. Członek zespołu ratowniczego w ogromnym zmęczeniu i wielkim stresie zostawał nagle na kilka minut sam na sam z aparaturą i leżącym kolegą, którego musiał uratować.

Scenariusz zdarzenia stworzył Piotr Pieczara, bliski kolega zmarłego Jerzego Cypcera. Podczas środowej konferencji zwrócił on publicznie uwagę prof. Ładnemu na wnioski, jakie należy wyciągnąć z tej sytuacji.

- Wysiłek fizyczny ratownika medycznego ma bezpośrednie przełożenie na jakość pracy, jaką on realizuje – zaznaczył. - Mam 50 lat, biegam i uprawiam sporty. Ale tak naprawdę nikt nie kontroluje, jaką sprawność fizyczną ma ratownik medyczny w Polsce. Mamy badania pracownicze, ale nikt nie sprawdza, czy ratownik jest w stanie wejść na piąte, czy dziesiąte piętro. Czas rozpocząć w Polsce dyskusję, czy ratownicy nie mają prawa do odejścia na wcześniejszą emeryturę – podkreślił.

Sylwester Bęckowski z Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi oceniając nocne zdarzenie stwierdził, że po tak maksymalnym wysiłku fizycznym bardzo trudno jest skoncentrować się. Zwrócił uwagę, że element uczenia się jest najważniejszy podczas mistrzostw w Bielsku-Białej.

- W żadnej szkole i pracowni symulacji nie nauczymy się tak pracować z poszkodowany, jak na tych zawodach. Każdy scenariusz jest świetnie odzwierciedlony. Element nauki jest najważniejszy, dlatego rywalizacja nie powinna stanowić priorytetu w tym wszystkim –zaznaczył.

Zimowe Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym w Bielsku-Białej potrwają do piątku 29 stycznia. Uczestnicy będą zmagać się z konkurencjami na terenie amfiteatru w Jaworzu, przełęczy Przegibek, ośrodka Beskidy Park pod Szyndzielnią oraz Szpitala Chirurgii Małoinwazyjnej i Rekonstrukcji w Bielsku-Białej. Dodatkowe zadanie będą także miały miejsce w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej oraz na terenie zakładu Produkcji Samochodów Specjalnych Szczęśniak

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto