Zarząd Powiatu otrzymał absolutorium za 2021 rok

Monika Sroczyńska
Monika Sroczyńska
Starostwo Powiatowe w Dębicy
Udostępnij:
We wtorek radni jednogłośnie udzielili absolutorium Zarządowi Powiatu Dębickiego z tytułu wykonania budżetu za 2021r. Istotny wpływ na tę decyzję miał fakt, że mimo nadal obowiązującego stanu pandemii, udało się zrealizować wiele ważnych zadań oraz inwestycji, prowadzonych w dużej mierze przy udziale dotacji zewnętrznych.

Rok 2021 w powiecie dębickim

Bisko 17,1 tys. zarejestrowanych pojazdów i prawie 18,4 tys. dowodów rejestracyjnych wydanych przez Wydział Komunikacji i Transportu, ponad 35 tys. usług zrealizowanych na rzecz klientów Wydziału Geodezji, Kartografii i Katastru, 1312 złożonych wniosków i 1115 wydanych decyzji pozwolenia na budowę w Wydziale Architektury i Budownictwa, dochody budżetowe na poziomie 168 mln zł i wydatki sięgające niespełna 152 mln zł. To tylko mała część statystyki z 2021r., która wyraźnie pokazuje, że mimo nadal obowiązującego stanu pandemii, mającej wpływ na wszystkie dziedziny życia społecznego w powiecie dębickim, udało się zrealizować wiele ważnych zadań oraz inwestycji, prowadzonych w dużej mierze przy udziale dotacji zewnętrznych.

Dotacje na drogi, chodniki, remonty mostów i przejścia dla pieszych

Zarząd Powiatu Dębickiego pozyskał łącznie ok. 31 mln zł środków zewnętrznych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz z dotacji unijnych. Otrzymał też prawie 14 mln zł z pierwszej edycji Programu Inwestycji Strategicznych – Rządowego Funduszu „Polski Ład” na zadanie pn. „Poprawa bezpieczeństwa kierowców oraz pieszych na drogach powiatowych w gminach Dębica i Brzostek”. W ramach tego zadania nastąpi gruntowna przebudowa ponad 10 km dróg wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Już w najbliższym czasie zostanie ogłoszony kolejny przetarg na realizację inwestycji.

Powiat dębicki dostał także dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na poziomie 80 proc. wartości robót związanych z budową jednego i przebudową 17 oświetlonych i oznakowanych przejść dla pieszych. Z samorządowego budżetu na realizację tych inwestycji przeznaczono tylko 400 tys. zł. Koszt wszystkich przejść zlokalizowanych w różnych punktach powiatu we wszystkich gminach to łącznie nieco ponad 1,5 mln zł.

Łączna wartość robót drogowo-mostowych wykonanych w minionym roku, które objęły m.in. ok. 11 km dróg oraz ponad 7 km chodników, sięgnęła blisko 14 mln zł. Tego rodzaju inwestycje były realizowane w każdej gminie powiatu, a gminne samorządy partycypowały w finansowaniu prac.

Na ostatni etap przebudowy drogi w Głobikowej i Braciejowej wydano 2,8 mln zł, z czego tylko 420 tys. to środki własne powiatu, a resztę kwoty stanowiło dofinansowanie zewnętrzne.

Zakończono I etap remontu mostu w Bączałce oraz drogi Brzostek - Kamienica Górna – Smarżowa. Wykonane prace stanowiły 70 proc. całości zaprojektowanej inwestycji i kosztowały 3,5 mln zł, przy dotacjach zewnętrznych o wartości 2,7 mln zł.

Wśród ubiegłorocznych przedsięwzięć znalazły się też dwie inwestycje drogowe w gminach Czarna i Żyraków. Jedna to przebudowa drogi Dębica – Zdziarzec na dystansie o długości ponad 4 km między miejscowością Róża a granicą powiatu. Druga inwestycja to I etap budowy chodnika na odcinku blisko 2 km pomiędzy Grabinami i Głowaczową. W przypadku inwestycji na trasie Dębica – Zdziarzec całkowita wartość zadania sięgnęła 2,8 mln zł, z czego ponad 2,3 mln zł to pieniądze spoza kasy Powiatu. Natomiast wartość budowy chodnika między Grabinami i Głowaczową to ok. 1 mln zł i w całości finansowana była z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Nowa siedziba Zespołu Szkół Specjalnych w Dębicy

Zakończenie budowy szkoły początkowo planowano na 2028r., jednak dzięki ok. 20 mln zł rządowych środków, które do tej pory pozyskał Zarząd Powiatu, inwestycja zostanie niebawem zakończona, a uczniowie zasiądą w szkolnych ławkach już we wrześniu tego roku. Całkowity koszt budowy szkoły oszacowano na ponad 30 mln zł. Umowa podpisana z wykonawcą obejmuje budowę budynku ZSS z salą gimnastyczną, a także boiska wielofunkcyjnego oraz siłowni plenerowej z placem zabaw.

Dofinansowanie konkursów i zadań publicznych w powiecie dębickim

Mimo trudnej sytuacji epidemiologicznej powiat dębicki realizował przyjęty Program Współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2021, w ramach którego ogłaszano konkursy i przekazywano dofinansowanie na realizację ważnych dla społeczności lokalnych zadań publicznych. W sumie z kasy powiatu wyasygnowano na ten cel ponad 195,8 tys. zł.

Podejmowano też działania na rzecz dialogu publiczno-społecznego i wzrostu aktywności obywatelskiej w powiecie. Zorganizowano m.in. konferencję naukową „Powiatowy wymiar sytuacji demograficznej” w ramach III Kongresu Demograficznego 2022 pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Wydarzenie otwarła prof. Józefina Hrynkiewicz, przewodnicząca Rządowej Rady Ludnościowej. Powiat wsparł również Samorząd Województwa Podkarpackiego w organizacji konsultacji społecznych Regionalnej Strategii Innowacji na lata 2021-2030 w Dębicy.

Życie kulturalne powiatu dębickiego w dobie pandemii

COVID-19 ograniczył życie społeczno-kulturalne powiatu dębickiego w 2021 r. Udało się jednak zorganizować m.in. uroczystości rocznicowe upamiętniające bohaterów akcji „Burza” i bitwy na Kałużówce z udziałem warszawskiej Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Odbyły się również powiatowe obchody Dnia Edukacji Narodowej połączone z 75-leciem Liceum Ogólnokształcącego w Jodłowej i uroczysty finał piętnastej edycji Powiatowego Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych w dębickiej Galerii Sztuki MOK. Przeprowadzono także online Konkurs na Wieniec Dożynkowy 2021, który na facebookowym fanpage powiatu dębickiego cieszył się ogromną popularnością.

Rok 2021 zakończył się jednogłośnym przyjęciem przez radnych powiatu dębickiego przygotowanej przez Zarząd uchwały budżetowej na 2022 rok. Suma zawartych w niej dochodów przekracza 143 mln zł, a planowane na 2022 rok wydatki na najważniejsze inwestycje i remonty to ponad 21,7 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Materiały promocyjne partnera

Jak żołnierz dawca ratuje ludzkie życie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie