Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Władze Dębicy uczciły pamięć ofiar katyńskich i katastrofy smoleńskiej

OPRAC.: MS/UM
UM Dębica
Na Placu Mikołajkowów w Dębicy parlamentarzyści i przedstawiciele władz samorządowych oddali hołd ofiarom katyńskiego mordu dokonanego na Polakach w 1940 roku oraz uczcili pamięć tragicznie zmarłych w katastrofie smoleńskiej w 2010 roku.

W tym roku mija 81. rocznica zbrodni dokonanej przez NKWD na polskich oficerach, funkcjonariuszach, inteligencji i duchownych w ramach Zbrodni Katyńskiej. Na mocy decyzji członków Biura Politycznego KC WKP (b) ze Stalinem na czele, na wiosnę 1940 r. zamordowano co najmniej 21 857 osób. Polskich jeńców z Kozielska rozstrzelano i pochowano w Katyniu, ze Starobielska – w Charkowie i pogrzebano w rejonie pobliskiej wsi Piatichatki, z Ostaszkowa – w Kalininie (dziś Twer) i pochowano w Miednoje. Więźniów straconych na Ukrainie pogrzebano najprawdopodobniej w Bykowni pod Kijowem, a zamordowanych na Białorusi – prawdopodobnie w Kuropatach pod Mińskiem.

Wśród ofiar zbrodni były również osoby związane z naszym miastem i regionem. Dębicka lista katyńska liczy około 50 nazwisk. Są wśród nich oficerowie i podoficerowie zawodowi i rezerwy, powołani do wojska przed wybuchem II wojny światowej, żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza, piechoty i kawalerii, urzędnicy, prawnicy, sędziowie, prokuratorzy, nauczyciele, lekarze, inżynierowie, kapłani, a także funkcjonariusze policjanci. Aby oddać hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej, na Placu Mikołajkowów w 2010 roku w ramach ogólnopolskiego programu „KATYŃ … ocalić od zapomnienia” posadzone zostały Dęby Pamięci.

Uczestnicy uroczystości upamiętnili również 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku rozbił się prezydencki samolot, na pokładzie którego znajdowało się 96 osób. Polska delegacja leciała na obchody rocznicy zbrodni katyńskiej. Zginął prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, a także wielu urzędników państwowych, wojskowych i duchownych.

Burmistrz Dębicy Mariusz Szewczyk, zastępca burmistrza Jerzy Sieradzki oraz delegacja radnych Rady Miejskiej w Dębicy, w imieniu społeczności naszego miasta, złożyli kwiaty i znicze na Placu Mikołajkowów przy Pomniku Katyńskim oraz przy Memoriale Smoleńskim. Z kolei modlitwę w intencji ofiar odmówił ks. prałat Józef Dobosz.

Władze miasta złożyły również kwiaty pod tablicą w kościele pw. Św. Jadwigi upamiętniającą dwóch kapelanów katyńskich ks. ppłk. Andrzeja Niwę oraz ks. mjr. Stanisława Matznera, którzy związani byli z ziemią dębicką.


ZOBACZ TEŻ: Gdzie na Podkarpaciu szukać pomocy medycznej w nagłych przypadkach?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na debica.naszemiasto.pl Nasze Miasto