Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wisłoka bez barier. Projekt ekologiczny na rzekach m.in. w Mokrzcu kosztował 30 mln złotych. Migruje tam coraz więcej gatunków ryb

Monika Sroczyńska
Monika Sroczyńska
Wody Polskie Kraków
W Mokrzcu podsumowano zakończenie projektu „Likwidacja barier migracyjnych dla organizmów wodnych na rzece Wisłoce i jej dopływach - Ropie oraz Jasiołce”. Cały projekt inwestycji to 30 mln zł, koszt budowy przekładki w Mokrzcu przekroczył 9 mln zł.

To drugi tak duży projekt prowadzony przez RZGW Kraków, który wpisuje się w idee zrównoważonego rozwoju. Z jednej strony przywraca możliwość swobodnej wędrówki rybom i innym organizmom wodnym w zlewni Wisłoki, z drugiej zaś zapewnia dalsze funkcjonowanie obiektów hydrotechnicznych.

W ramach całego projektu prowadzona była modernizacja lub budowa siedmiu przepławek na budowlach piętrzących usytuowanych na trzech rzekach. Przepławki konstruowane są w formie obejścia, rampy lub bystrza kamiennego i bystrotoku kaskadowego.

W zmodernizowanej przepławce w Mokrzcu zadomowiły się już 23 gatunki ryb, w samej Wisłoce jest ich dużo więcej. Jednak część ryb postanowiła nie migrować, ale osiedlić się tutaj na stałe. Warunki do bytowania mają imponujące.

Sama przepławka ma długość około 430 metrów. Składa się z 43 basenów o wymiarach 4x7 m oraz dwóch basenów spoczynkowych, zbudowanych jako dwudzielne koryto poprzez wyprofilowanie wypłacenia w centralnej jego części. Baseny wyłożone są kamieniem, natomiast przegrody stanowią wielkogabarytowe głazy o różnych rozmiarach. Przy wlocie od strony wody górnej zamontowane jest także urządzenie monitorujące wędrówki ryb.

Wisłoka bez barier. Projekt ekologiczny na rzekach m.in. w Mokrzcu kosztował 30 mln złotych. Migruje tam coraz więcej gatunków ryb
Monika Sroczyńska

- Tylko w przeciągu ostatniego miesiąca odnotowano ponad 1700 ryb migrujących w górę rzeki i o połowę mniej migrujących z nurtem - przedstawiał obecnym na spotkaniu odczyty z monitoringu Piotr Sobieszczyk, kierownik projektu.

Budowa tych urządzeń uwzględnia zróżnicowane wymagania migracyjne różnych gatunków ryb, a zastosowane rozwiązania naśladują naturalne warunki, zapewniając w ten sposób pełną ciągłość ekologiczną rzeki: nieprzerwany przepływ wody, stałą możliwość transportu osadów dennych i swobodną dwukierunkową wędrówkę ichtiofauny.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wisłoka bez barier. Projekt ekologiczny na rzekach m.in. w Mokrzcu kosztował 30 mln złotych. Migruje tam coraz więcej gatunków ryb - Nowiny

Wróć na debica.naszemiasto.pl Nasze Miasto