Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieżowce z drewna istnieją naprawdę. Zobaczcie, jak wyglądają!

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
W Wiedniu (Austria) można zobaczyć HoHo Wien, drewniany wieżowiec o wysokości 84 m. Obiekt ma 24 piętra i został ukończony w 2019 r.

Licencja
W Wiedniu (Austria) można zobaczyć HoHo Wien, drewniany wieżowiec o wysokości 84 m. Obiekt ma 24 piętra i został ukończony w 2019 r. Licencja Wikimedia Commons/Alexander Migl/CC BY-SA 4.0 no changes
Wieżowce kojarzą nam się ze stalą, betonem i szkłem. Tymczasem na świecie powstaje coraz więcej wysokościowców z drewna, które zachwycają nie tylko wyglądem.

Wieżowce z drewna brzmią jak science fiction, ale istnieją naprawdę. Można je oglądać m.in. w Norwegii, Finlandii i Austrii, a kolejne buduje się m.in. w Szwajcarii, Holadii, Szwecji i Kanadzie. Jak to możliwe, że z tak kruchego materiału da się wznosić tak ogromne budowle?

Zobacz, jak niesamowicie prezentują się wieżowce i inne wysokie budynki z drewna:

Wieżowce z drewna. Niezwykłe zastosowanie materiału znanego od wieków

Wieżowce z drewna w pewnym sensie powstawały od wieków. Mowa o drewnianych kościołach i innych świątyniach, które potrafiły osiągać imponującą wysokość. Wystarczy wspomnieć choćby o mierzącej 67,31 m pagodzie chińskiej świątyni Fogong (XI w.) albo o wysokiej na 44 m katedrze św. Piotra i św. Pawła w Paramaribo (XIX w.). Dziś jednak rozwój technologii sprawił, że budowanie z drewna stało się łatwiejsze i bezpieczniejsze niż kiedykolwiek.

Współczesne konstrukcje drewniane mają niewiele wspólnego z dawnymi wiejskimi chatami z bali. Drewno, z którego dziś buduje się bloki mieszkalne i wieżowce, powstaje w fabrykach. Warstwy naturalnego drewna, ułożone względem siebie pod kątem 90 stopni, są mocno sklejane ze sobą, a następnie sprasowywane maszynowo z ogromną siłą. Powstały w ten sposób materiał jest niezwykle mocny i trwały w porównaniu ze zwykłym drewnem. Jest też w znacznym stopniu odporny na ogień – gdy zwęgli się najbardziej zewnętrzna warstwa drewna, płomieniom jest znacznie trudniej przedostać się dalej.

Zobacz niezwykłe wieżowce z drewna istniejące i budowane na całym świecie:

Poważną barierą w przypadku nowoczesnego budownictwa drewnianego długo były koszty produkcji i budowy. Rosnąca popularność drewna jako materiału sprawiła jednak, że rynek rósł, a wraz z nim konkurencja między firmami, co doprowadziło do spadku cen. Technologia cały czas jest też udoskonalana, a do tego coraz szersze jest grono fachowców potrafiących budować z drewna. To również wpływa na koszty realizacji inwestycji.

Na razie wieżowce z drewna są głównie ciekawostkami, mającymi na celu zademonstrowanie możliwości budownictwa drewnianego. Część z nich nie jest zresztą w pełni drewniana – zdarzają się np. obiekty wsparte na betonowym rdzeniu, który utrzymuje warstwy drewna. Można się jednak spodziewać, że popularność takich budynków będzie tylko rosła. Są one bowiem dużo bardziej ekologiczne od tradycyjnych drapaczy chmur, a do tego prezentują się niezwykle nowocześnie.

[QUIZ] Rozpoznasz polskie miasta po jednym budynku?

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na debica.naszemiasto.pl Nasze Miasto