Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Walka z suszą w Polsce: Nabór wniosków do drugiej edycji programu „Moja Woda”

OPRAC.: Sylwia Łabuz
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
22 marca, w Światowy Dzień Wody, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpoczął drugą edycję programu „Moja Woda”. Jest to wsparcie finansowe dla właścicieli budynków jednorodzinnych na tworzenie przydomowych instalacji, zatrzymujących wody opadowe i roztopowe. Wnioski o dotacje w wysokości do 5 000 złotych można składać do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Celem programu jest ochrona zasobów wodnych oraz minimalizacja zjawiska suszy w Polsce poprzez zwiększenie poziomu retencji na terenie posesji przy jednorodzinnych budynkach mieszkalnych i wykorzystywanie zgromadzonych wód opadowych oraz roztopowych. Ma to nastąpić między innymi przez rozwój przydomowej zieleni i zbiorników wodnych.

Zadaniem instalacji zrealizowanych w ramach programu „Moja Woda” jest zmniejszenie popytu na korzystanie z wody wodociągowej, na przykład w przypadku podlewania zieleni przydomowej. Redukcja odprowadzania wód opadowych z posesji do kanalizacji powinna także zmniejszyć ryzyko lokalnych podtopień i korzystnie wpłynąć na działanie lokalnej oczyszczalni ścieków.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczą 100 mln złotych w drugiej edycji programu „Moja Woda”.

Minister Klimatu, Michał Kurtyka, podczas pierwszej, zeszłorocznej, edycji ogłosił ogromny sukces programu Moja Woda.

Prawie 24 tysiące polskich rodzin włączyło się aktywnie w zapobieganie suszy. Te rodziny skorzystały z dotacji do 5 tysięcy złotych, ale również zainwestowały własne pieniądze w budowę przydomowej instalacji retencyjnej, gdyż są świadome korzyści z magazynowania i wykorzystania deszczówki

– mówił minister.

Program zakłada, że każdy właściciel domu jednorodzinnego będzie mógł otrzymać dotację do 5 000 złotych, nie więcej jednak niż 80% kosztów kwalifikowanych na zakup, dostawę, montaż, budowę i uruchomienie instalacji.

Projekt przeznaczony jest dla osób fizycznych, będących właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości, na której znajduje się budynek mieszkalny jednorodzinny. Nie może w nim jednak wziąć udziału nieruchomość, dla której udzielono już dofinansowania z programu Moja Woda.

Dotacja obejmuje również właścicieli działek, na których dopiero planuje się budowę lub na których rozpoczęto budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego, z zastrzeżeniem, że budynki te muszą zostać oddane do użytkowania zgodnie z prawem, przed złożeniem dokumentów do wypłaty dotacji z Programu Moja Woda. Oddanie do użytku może nastąpić poprzez otrzymanie decyzji zezwalającej na użytkowanie albo poprzez uprawomocnienie się zgłoszenia.

Aby złożyć wniosek o dofinansowanie należy:

  • Założyć konto w Portalu Beneficjenta na stronie beneficjent.wfosigw.rzeszow.pl (nie dotyczy osób posiadających już konto na portalu beneficjenta) w celu pobrania, wypełnienia i przesłania wniosku o dofinansowanie. Dodatkowe informacje znajdą Państwo na portalu beneficjenta w sekcji „PYTANIA I ODPOWIEDZI”.
  • Pobrać, a następnie wypełnić aktywny formularz PDF wniosku o dofinansowanie (wersja 2.x.x), dostępny po lewej stronie w zakładce „DEDYKOWANA OFERTA DLA BENEFICJENTA (FORMULARZE WNIOSKÓW) Programy i konkursy”. Po zakończeniu wypełniania należy sprawdzić poprawność wpisanych danych.
  • Wysłać wypełniony formularz wniosku do Funduszu za pomocą „SKRZYNKI PODAWCZEJ – PDF”– dostępnej na portalu beneficjenta.
  • Wydrukować wypełniony formularz wniosku wraz z załącznikami, podpisać i dostarczyć w wersji papierowej osobiście lub – co jest bardziej zalecane – za pośrednictwem Poczty Polskiej pod adres: Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, ul. Zygmuntowska 9, 35-025 Rzeszów, w godzinach jego pracy tj. 7:30-15:30 albo za pośrednictwem Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP).

Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu 16 67 60 117, 17 852 23 44 lub za pośrednictwem e-mail: [email protected].

Źródło: WFOŚiGW Rzeszów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na debica.naszemiasto.pl Nasze Miasto