Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Wirtualnej Księdze Poległych w Twierdzy Przemyśl znajduje się już 16 tys. nazwisk [ZDJĘCIA, WIDEO]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Wideo
od 16 lat
Już 16 tys. rekordów liczy Wirtualna Księga Cmentarzy Twierdzy Przemyśl (okres I wojny światowej). Każdy rekord zawiera zazwyczaj stopień, imię i nazwisko pochowanego żołnierza, oddział, w którym służył, często okoliczności śmierci, a przede wszystkim miejsce pochówku. To doskonałe źródło wiedzy dla rodzin szukających mogił swoich bliskich.

- Na naszej stronie internetowej Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl znajduje się Wirtualna Księga Poległych, wykonana przez studentów z Lublina. Jest ona tak prosta w obsłudze, że każdy, wpisując nazwisko swojego przodka, powinien sobie poradzić - mówi Mirosław Majkowski, przewodniczący Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl.

Wirtualna Księga Poległych powstała dzięki współpracy Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl z członkami Studenckiego Koła Naukowego Geoinformatyków GeoIT Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie. Dużego wsparcia udzielił Instytut Historii i Muzeum Wojen w Budapeszcie. W twierdzy poległo kilkadziesiąt tys. osób.

- Księga to efekt kilkuletniej pracy, jaką wykonaliśmy na rzecz przywrócenia pamięci żołnierzy poległych w czasie walk o Twierdzę Przemyśl oraz zmarłych w jej szpitalach w latach 1914-1918. Dostęp do dokumentów źródłowych pozwolił nam także na odtworzenie nazwisk polskich żołnierzy poległych i zmarłych z ran w czasie wojny polsko - ukraińskiej i polsko - bolszewickiej w latach 1918-1920, którzy spoczywają na przemyskich cmentarzach na Zasaniu i przy ul. Przemysława - mówi Mirosław Majkowski, przewodniczący ZGFTP.

Zdecydowana większość rekordów zawiera imię i nazwisko żołnierza, jego stopień oraz przynależność do jednostki. Część opisana jest jako "nieznany". Katalog ujmuje dane żołnierzy wszystkich armii walczących o przemyską twierdzę. Został wykonany w kilku wersjach językowych. Obejmuje kilkanaście cmentarzy wojennych z Przemyśla i okolic.

- Spis zawiera nazwiska żołnierzy ze wszystkich armii, które toczyły boje na terenie Twierdzy Przemyśl. Głównie są to nazwiska żołnierzy austriackich - precyzuje M. Majkowski.

Coraz więcej osób poszukuje swoich przodków, nie tylko tych w prostej linii, czyli dziadków czy pradziadków. Także dalszą rodzinę. Na wojnach w większości giną młodzi ludzie, którzy nie zdążyli jeszcze założyć rodzin, nie mieli dzieci. Jednak ich losem interesuje się dalsza rodzina.

- Od czasu powstania wirtualnej księgi udało się pomóc pięciu rodzinom z Austrii i Węgier w odnalezieniu przodków - mówi M. Majkowski.

Księga znajduje się pod adresem - ksiega.fortytwierdzyprzemysl.pl/pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Wirtualnej Księdze Poległych w Twierdzy Przemyśl znajduje się już 16 tys. nazwisk [ZDJĘCIA, WIDEO] - Nowiny

Wróć na debica.naszemiasto.pl Nasze Miasto