Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Krzywczy obchodzono 84. rocznicę bitwy stoczonej na krzywieckich wzgórzach w 1939 roku [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Uroczystości w Krzywczy.
Uroczystości w Krzywczy. Starostwo Powiatowe w Przemyślu
W 84. rocznicę bitwy, w Krzywczy zorganizowano uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w intencji ojczyzny i poległych w bitwie w kościele parafialnym w Krzywczy. Uroczystości odbywały się z udziałem Wojskowej Asysty Honorowej wystawionej przez żołnierzy 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich.

- II wojna światowa dotarła do Krzywczy o świcie 13 września 1939 r. Dzień wcześniej do nieodległych Babic dotarła 11. Karpacka Dywizja Piechoty, w skład której wchodziły: 48. Pułk Piechoty Strzelców Kresowych ze Stanisławowa, 49. Huculski Pułk Strzelców z Kołomyi, 53. Pułk Piechoty Strzelców Kresowych ze Stryja oraz 11. Karpacki Pułk Artylerii Lekkiej - przypomina Starostwo Powiatowe w Przemyślu.

Ich dowódcą był płk Bronisław Prugar-Ketling, którego stryj Wojciech był proboszczem w Babicach. Dzięki temu pułkownik bardzo dobrze znał okoliczne tereny, co uskuteczniło obronę przed natarciem Niemców – 7. Bawarskiej Dywizji i częściami 2. Dywizji Strzelców Górskich.

W 84. Rocznicę bitwy, w Krzywczy zorganizowano uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w intencji ojczyzny i poległych w bitwie w kościele parafialnym w Krzywczy. Uroczystości odbywały się z udziałem Wojskowej Asysty Honorowej wystawionej przez żołnierzy 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich.

- Tuż po mszy dalsze uroczystości odbyły się pod Pomnikiem Obrońców Ziemi Krzywieckiej latach 1939 – 1946, gdzie został odczytany apel pamięci, oddana została salwa honorowa, złożono kwiaty i zapalono znicze - informuje Starostwo Powiatowe w Przemyślu.

Biało-czerwoną wiązankę od powiatu przemyskiego złożył starosta przemyski Jan Pączek wraz z przewodniczącym rady powiatu przemyskiego Wojciechem Bobowskim oraz powiatowym rzecznikiem prasowym Małgorzatą Dachnowicz.

Ostatnim punktem programu był występ okolicznościowy w wykonaniu uczniów ze SP im. 11 KDP w Krzywczy oraz przemówienia zaproszonych gości, których powitał wójt gminy Wacław Pawłowski. Jako pierwsza głos zabrała poseł na Sejm RP wiceminister Anna Schmidt, następnie wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch oraz starosta przemyski Jan Pączek. Uroczystości zakończyła południowa kawa. Starosta przemyski Jan Pączek oraz inni zainteresowani odwiedzili EtnoIzbę, w której można było obejrzeć mini wystawę poświęconą temu wydarzeniu.

W drodze powrotnej do urzędu starosta przemyski Jan Pączek odwiedził mogiłę zbiorową żołnierzy poległych w walce na krzywieckich wzgórzach w dniu 13 września 1939 r. Tam złożył modlitwę i zapalił znicz.
W dniu 13 września 1939 r. 11. Karpacka Dywizja Piechoty pod dowództwem płk Bronisława Prugara – Ketlinga na krzywieckich wzgórzach stoczyła krwawy całodzienny bój z 7. Dywizją Bawarską, z częściami 2. Dywizji Górskiej i 4 Dywizji Lekkiej. Podczas nocnego odwrotu pod Łętownią drogę zagrodził jej 9. Pułk Dragonów z 4. Dywizji Lekkiej. Podczas przebicia został rozbity. Wzięto jeńców i zdobyto wiele sprzętu wojennego.

[g]

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Krzywczy obchodzono 84. rocznicę bitwy stoczonej na krzywieckich wzgórzach w 1939 roku [ZDJĘCIA] - Podkarpackie Nasze Miasto

Wróć na debica.naszemiasto.pl Nasze Miasto