Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urlop w Bieszczadach? Zwróćcie uwagę na wyjątkowe drewniane kościoły i cerkwie [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Łukasz Solski
Łukasz Solski
awna greckokatolicka cerkiew parafialna pw. Opieki Matki Bożej w Komańczy, następnie prawosławna cerkiew filialna (spalona w 2006 r., obecnie zrekonstruowana).

Pierwotna cerkiew, wzmiankowana już w 1565 r., spłonęła w 1800 r. Kolejna wybudowana została w 1802 r. jako greckokatolicka świątynia parafialna. W 1832 r. snycerz i malarz Afanazy Rużyłowicz wykonał ikonostas (znane są również nazwiska malarzy, którzy stworzyli ikony ikonostasu). W roku 1834 postawiono dzwonnicę bramną, a w 1836 r. do sanktuarium od wschodu dobudowano zakrystię. Cerkiew była wielokrotnie remontowana. Po 1956 r. do wsi powróciła znaczna cześć wysiedlonych mieszkańców. W 1962 r. erygowano parafię prawosławną. 13 IX 2006 r. cerkiew wraz z wyposażeniem spłonęła (uratowano jedynie stojącą nieopodal drewnianą dzwonnicę). W 2010 r. konsekrowano odbudowaną świątynię.
awna greckokatolicka cerkiew parafialna pw. Opieki Matki Bożej w Komańczy, następnie prawosławna cerkiew filialna (spalona w 2006 r., obecnie zrekonstruowana). Pierwotna cerkiew, wzmiankowana już w 1565 r., spłonęła w 1800 r. Kolejna wybudowana została w 1802 r. jako greckokatolicka świątynia parafialna. W 1832 r. snycerz i malarz Afanazy Rużyłowicz wykonał ikonostas (znane są również nazwiska malarzy, którzy stworzyli ikony ikonostasu). W roku 1834 postawiono dzwonnicę bramną, a w 1836 r. do sanktuarium od wschodu dobudowano zakrystię. Cerkiew była wielokrotnie remontowana. Po 1956 r. do wsi powróciła znaczna cześć wysiedlonych mieszkańców. W 1962 r. erygowano parafię prawosławną. 13 IX 2006 r. cerkiew wraz z wyposażeniem spłonęła (uratowano jedynie stojącą nieopodal drewnianą dzwonnicę). W 2010 r. konsekrowano odbudowaną świątynię. Mariusz Sadowski
Wybieracie się w Bieszczady? Zwróćcie uwagę na drewniane cerkwie i kościoły. To jeden z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych symboli regionu.
od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na debica.naszemiasto.pl Nasze Miasto