Trwa przetarg na zagospodarowanie śmieci w 5 gminach. Jakie ceny będą w 2021 roku?

OPRAC.: DD
Pixabay/zdjęcie ilistracyjne
5 gmin: Miasto Dębica, Brzostek, Pilzno, Żyraków i Jodłowa ogłosiło wspólny przetarg na zagospodarowanie odpadów w 2021 roku. Ma to pomóc w uzyskaniu korzystniejszych cen.

Ideą przygotowania wspólnego przetargu pod nazwą „Zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu pięciu gmin: Gminy Miasta Dębica, Gminy Brzostek, Gminy Pilzno, Gminy Żyraków, Gminy Jodłowa”, było zwiększenie konkurencyjności, a tym samym osiągnięcie korzystniejszych cen.
W skład zamówienia wchodzą:

  • zagospodarowanie odpadów niesegregowanych,
  • zagospodarowanie odpadów segregowanych,
  • zagospodarowanie bioodpadów,
  • zagospodarowanie odpadów komunalnych z PSZOKU i innych pozostałych segregowanych (zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, meble, odpady wielkogabarytowe, zużyte opony, przeterminowane leki, zużyte baterie).

Po zakończeniu tego postępowania zostanie przeprowadzony przetarg na odbiór i transport odpadów indywidualnie przez każdą z pięciu gmin, w których zostanie wskazana instalacja, bądź instalacje do zagospodarowania odpadów.

- Stawki opłat na przyszły rok poznamy w styczniu

- zapowiada Tomasz Baran, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta Dębica.

Podpytywany nieoficjalnie zdradza, że ma dużą nadzieję, iż stawki nie wzrosną, a przeczucie mu mówi, że nawet mogą być niższe.

Obecnie w Dębicy stawki wynoszą: 29 zł miesięcznie od każdej osoby zamieszkującej nieruchomość, jeżeli odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny i 58 zł od każdej osoby zamieszkującej nieruchomość, jeśli odpady nie są segregowane.

Źle segregujesz śmieci? Będzie wyższa opłata

Podstawową kontrolę jakości segregacji prowadzi wykonawca realizujący usługę odbioru odpadów. Codziennie podczas opróżniania pojemników bada on jakość odpadów i gdy są nieprawidłowości, powiadamia gminę.
Jeśli obowiązek selektywnego zbierania odpadów nie jest odpowiednio wypełniany, traktowane są one je jako niesegregowane. Sankcją za to jest administracyjna decyzja o podniesieniu opłaty.

- Generalnie proces segregacji w zabudowie jednorodzinnej przebiega prawidłowo. Zdarzają się przypadki niewłaściwej segregacji w zabudowie wielolokalowej

- mówi Tomasz Baran.
Gdy wyrzucamy odpady do altany śmietnikowej w zabudowie wielorodzinnej nieodpowiedzialnej postawie może sprzyjać większa możliwość zachowania anonimowości.

Tomasz Baran jest przekonany, że ważne jest podnoszenie świadomości ekologicznej mieszkańców. Miasto Dębica robi to poprzez działania informacyjne i edukacyjne. Drukowane są plakaty na temat prawidłowego gospodarowania odpadami komunalnymi, selektywnej zbiórki. W 2019 r. Urząd Miejski w Dębicy opracował ulotkę dotyczącą prawidłowej segregacji odpadów. Ulotki zostały przekazane spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym.


ZOBACZ TEŻ: Nietypowy pojemnik na nakrętki w Sarzynie w ramach pomocy dla chorej 9-letniej Julki

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie