Samorządowcy alarmują: rodziny wielodzietne tracą śmieciowe dopłaty przez zmiany ustawy

Paulina
Z gminnych i miejskich ulg dotyczących opłat śmieciowych dla rodzin wielodzietnych korzystało kilkaset gospodarstw domowych
Z gminnych i miejskich ulg dotyczących opłat śmieciowych dla rodzin wielodzietnych korzystało kilkaset gospodarstw domowych 123rf
Kolejna już nowelizacja Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku spowodowała, że swoją moc straciła część gminnych uchwał związanych z odpadami komunalnymi. - Zmiany dotkną przede wszystkim grupę mieszkańców, która szczególnie potrzebuje wsparcia, chodzi o rodziny wielodzietne - alarmują władze miasta i gminy Dębica.

- Do tej pory, dzięki polityce naszej gminy, rodziny wielodzietne mogły liczyć na znaczące ulgi w opłatach śmieciowych. Teraz gminie zabrania się pomagać w ten sposób swoim mieszkańcom - mówi Marek Mikrut, kierownik referatu ochrony środowiska i rolnictwa. Tym samym głosem mówią władze miasta. - Przez nowelizację tracą nasze rodziny wielodzietne. Nie możemy się na to godzić - stwierdza Mariusz Szewczyk, burmistrz Dębicy.

Kierownik Mikrut wyjaśnia, że gmina wprowadziła ponad półtora roku temu dopłaty (w wysokości 100 procent opłaty) do trzeciego i kolejnego dziecka w rodzinie wielodzietnej. Uchwalone przez radnych ulgi objęły w sumie 719 osób z 498 rodzin. Natomiast w mieście, z podobnych zwolnień, korzystało 331 rodzin, w których opłatą było objętych 377 dzieci (dane na styczeń bieżącego roku).

Pod uwagę brany tylko dochód

- Szacujemy, że teraz tylko 16 procent z do tej pory uprawnionych w gminie 498 rodzin będzie mogło nadal korzystać z tej możliwości - mówi kierownik Mikrut. - Tylko tyle bowiem korzysta ze wsparcia Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Marek Mikrut wyjaśnia, że wedle wspomnianej nowelizacji, jedynym powodem zwolnienia może być kryterium dochodowości wynikające z Ustawy o pomocy społecznej. W tej sytuacji z ewentualnych zwolnień skorzystają jedynie osoby samotne, których dochód nie przekracza obecnie kwoty 542 zł, natomiast w przypadku rodzin - nieprzekraczalny próg wynosi 456 zł na osobę.

- Nowelizacja ustawy bije w system wparcia rodzin wielodzietnych budowany przez gminę Dębica. To szczególny przejaw niesprawiedliwości społecznej - komentuje Stanisław Rokosz, wójt gminy Dębica. - Zwolnienia z opłat za odpady dla trzeciego i kolejnego dziecka oraz wprowadzenie ulg wynikających z programu karta „3+”, którą promuje para prezydencka, miały wspierać tych szczególnie potrzebujących. Tymczasem zmiany w przepisach torpedują nasz zamysł i godzą w portfele wielodzietnych rodzin.

Posłowie deklarują wsparcie

- Nie zamierzamy pozostawić tej sprawy bez echa, będziemy interweniować u parlamentarzystów z Podkarpacia. Kierujemy do nich pisma z prośbą o zajęcie się tym problemem - informują władze miasta i gminy Dębica. - Skoro jest taka inicjatywa wynikająca z konkretnych potrzeb, to myślę, że obowiązkiem każdego parlamentarzysty, a więc również moim, jest interwencja w tej sprawie. Na pewno zajmę się problemem - mówi poseł Kazimierz Moskal.

Posłanka Krystyna Skowrońska również deklaruje swoją pomoc. Sygnalizuje jednak, że być może potrzebne będzie szczegółowe omówienie kwestii dopłat. - Upewniałam się w Ministerstwie Środowiska i otrzymałam odpowiedź, że w opinii ministerstwa, gminy nadal mogą w swoich uchwałach różnicować opłaty dla gospodarstw domowych za gospodarowanie odpadami, mogą także stosować dopłaty i ulgi w opłatach za gospodarowanie odpadami między innymi dla rodzin wielodzietnych - stwierdza posłanka. - Jeżeli nadal będą pojawiać się wątpliwości samorządów w powyższej sprawie, jestem gotowa się spotkać i rozmawiać, jak wspólnie rozwiązać ewentualne problemy. Jeżeli takie będą, oczywiście podejmę działania i będę interweniować u ministra środowiska.

Gmina przymierza się do umorzeń

Póki co, gmina Dębica szuka innych rozwiązań, na których skorzystają rodziny wielodzietne z jej terenu. - Bierzemy pod uwagę możliwość, jaką daje Ordynacja podatkowa, czyli umorzenia podatkowe - wyjaśnia kierownik Marek Mikrut.

Wiadomo, że umorzeniu podlegają tylko zaległości podatkowe. Dlatego, aby gmina mogła umorzyć zobowiązania na trzecie i kolejne dziecko w danym gospodarstwie domowym, zamieszkująca je rodzina musi zalegać z tymi opłatami.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie