Rekrutacja na studia trwa. Co nowego oferują uczelnie na Podkarpaciu?

Monika Sroczyńska
Monika Sroczyńska
Na rzeszowskich uczelniach dobiega końca sesja egzaminacyjna, po raz pierwszy w historii przeprowadzana niemal zupełnie w formie zdalnej. Teraz przed uczelniami kolejne zadanie: przeprowadzenie rekrutacji na studia I i II stopnia. Jak to będzie wyglądało? Co nowego szykują uczelnie w Rzeszowie i regionie?

Rekrutacja na studia została przesunięta w czasie. Na jej harmonogram wpłynęło przede wszystkim przesunięcie o półtora miesiąca terminu podania wyników egzaminów maturalnych.

Rekrutacja na Uniwersytecie Rzeszowskim

Na Uniwersytecie Rzeszowskim system rejestracji elektronicznej uruchomiony został zgodnie z planem w połowie maja, ale pierwsza tura rekrutacji zamknie się dopiero w drugiej połowie sierpnia, gdy tegoroczni maturzyści będą w stanie uzupełnić wyniki matur, co będzie niezbędne do utworzenia list rankingowych i ogłoszenia list osób przyjętych na studia.

To właśnie w ostatnich tygodniach sierpnia osoby zakwalifikowane na dany kierunek będą mogły złożyć wymagane dokumenty.Druga tura rekrutacji, w której można będzie zarejestrować się na te kierunki, na których będą jeszcze wolne miejsca, ruszy połową września i będzie trwać do pierwszych dni października.

Do 16 lipca swoje portfolio mogą składać kandydaci ubiegający się o przyjęcie na kierunki artystyczne Uniwersytetu Rzeszowskiego: Sztuki wizualne II stopnia, Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, Jazz i muzyka rozrywkowa oraz Instrumentalistyka.
Egzamin wstępny na tych kierunkach zostanie przeprowadzony w formie zdalnej w dniach 20-22 lipca. Rekrutacja na kierunku Grafika i Sztuki wizualne I stopnia została już zamknięta.

Na Uniwersytecie Rzeszowskim dokumenty osób zakwalifikowanych przyjmowane będą przez kierunkowe komisje rekrutacyjne w formie tradycyjnej, ale przy zachowaniu obowiązujących rygorów sanitarnych, w tym organizacji terminów dostarczania dokumentów w taki sposób, by uniknąć kolejek, które często tworzyły się w siedzibach komisji przyjmujących dokumenty na najpopularniejsze kierunki.

Możliwe będzie także przesłanie dokumentów drogą pocztową, po uzgodnieniu tego z komisją rekrutacyjną. Uczelniom zależy na wzajemnym bezpieczeństwie i nienarażaniu zdrowia, dlatego starają się, by postępowanie rekrutacje, odbywające się w nietypowym terminie i warunkach, nie naraziło żadnej ze stron na niebezpieczeństwo zarażenia się wciąż obecnym wirusem COVID19.

Rekrutacja: Politechnika Rzeszowska, WSIiZ, WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa

Na Politechnice Rzeszowskiej od 1 lipca trwa rejestracja kandydatów w Systemie Internetowej Rekrutacji. Ogłoszenie list kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia na studia i kandydatów umieszczonych na listach rezerwowych dopiero 18 sierpnia, do 16 trwają zapisy na wszystkie kierunki poza architekturą. Tu egzamin zdalny prac rysunkowych z uzdolnień artystycznych został przeprowadzony w dniach 13-14 lipca.

W Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania rekrutacja jest prowadzona od 28 kwietnia na podstawie konkursu świadectw dojrzałości i świadectw ukończenia szkoły średniej w zależności od tego czy kandydat zdaje nową czy starą maturę. Potrwa do 30 września, na studia II stopnia nabór zakończy się dwa tygodnie wcześniej (16 września).

Natomiast w Wyższej Szkole Prawa i Administracji Rzeszowskiej Szkole Wyższej proces rekrutacji trwa od 1 czerwca i będzie przebiegał w trzech turach. Pierwsza trwa do 18 lipca, druga rozpocznie się po ogłoszeniu wyników 20 lipca i potrwa do 5 września. Ostatnia tura naboru do WSPiA będzie prowadzona w dniach od 7 września do 9 października.

Nowe kierunki, nowe możliwości

Decyzja o wyborze kierunku studiów i uczelni, na której chce się spędzić następne 3 lub 5 lat, jest zawsze trudna. W bieżącym roku, przy zagrożeniu epidemicznym, trudniejsza niż zwykle, zwłaszcza, jeśli planuje się studiowanie poza miejscem stałego zamieszkania.

Uniwersytet Rzeszowski w swojej ofercie ma nowe propozycje, m.in. na biologii i politologii. Studenci, którzy rozpoczną studia I stopnia na kierunku biologia od roku akademickiego 2020/2021 będą mogli wybrać jedną z dwóch specjalności: biologię eksperymentalną lub biologię środowiskową, a następnie ją kontynuować w ramach studiów II stopnia.

Studia na kierunku biologia to zajęcia w nowoczesnych salach, pracowniach i laboratoriach wyposażonych w specjalistyczną aparaturę badawczą, prowadzone przez profesjonalną kadrę naukową.

Polityka ekologiczna to nowa ścieżka kształcenia, którą Instytut Nauk o Polityce uruchamia na kierunku politologia, na studiach II stopnia. Program specjalności zawiera katalog przedmiotów dotyczących różnych aspektów związanych z polityką ekologiczną. Studenci będą mogli poznać i analizować problemy i wyzwania ekologiczne w wymiarze lokalnym, regionalnym i międzynarodowym, które wynikają z rozwoju cywilizacyjnego.

– Na bieżąco analizujemy i dostosowujemy program naszych studiów do wymagań współczesności. Kwestie dotyczące wyzwań ekologicznych są aktualne i bardzo ważne. Chcemy kształcić specjalistów z tego obszaru

– mówi prof. Agnieszka Pawłowska, dyrektor Instytutu Nauk o Polityce UR.

Absolwenci nowej specjalności będą przygotowani do pracy i kierowania jednostkami administracji rządowej, samorządowej oraz instytucjami i organizacjami, których profil działalności wpisuje się w zakres działań proekologicznych.

Także Politechnika Rzeszowska poszerzyła w tym roku swoją ofertę o transport, geodezję i planowanie przestrzenne oraz inżynierię farmaceutyczną.

Inżynieria farmaceutyczna to kierunek, który jest odpowiedzią na wzrastające zapotrzebowanie na ekspertów z zakresu inżynierii procesów wytwarzania wyrobów farmaceutycznych, parafarmaceutyków, suplementów diety, produktów weterynaryjnych i kosmetyków.

To innowacyjne połączenie inżynierii, technologii chemicznej i farmacji, które zaowocuje obecnością na rynku pracy inżynierów chemików bardzo dobrze znających i rozumiejących specyfikę zarówno produkcji farmaceutycznej, jak również standardy produkcji obowiązujące wytwórców suplementów diety czy wyrobów weterynaryjnych.

W Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu jest do wyboru 18 kierunków studiów. Najchętniej wybierane to pielęgniarstwo, geodezja i kartografia, kosmetologia oraz bezpieczeństwo wewnętrzne. W rekrutacji na nowy rok akademicki są dwa nowe: rolnictwo i inżynieria mechaniczno-medyczna.

Ta ostatnia to pionierski kierunek na Podkarpaciu. Łączy nabywanie umiejętności inżynierskich z wiedzą medyczną. Do wyboru będą też dwie ścieżki: inżynieria komputerowa w medycynie oraz komputerowe wspomaganie projektowania urządzeń rehabilitacyjnych.

Współczesna medycyna nie może sprawnie funkcjonować bez wsparcia diagnostyki i terapii. Dlatego zapotrzebowanie na inżynierów współpracujących z pracownikami medycznymi z roku na rok jest coraz większe. Dynamiczny rozwój sektora firm projektujących i wytwarzających sprzęt medyczny, a także implanty oraz sztuczne narządy, stwarza olbrzymią szansę dla absolwentów tego kierunku.

Medycyna podróży i zdrowie międzynarodowe to jedna z trzech nowych specjalności na kierunku Zdrowie publiczne UR. Jak zadbać o swoje zdrowie w podróży? Jak podróżować w czasie pandemii? Jakie szczepienia ochronne wybrać przed podróżą do innej strefy klimatycznej? Jeżeli nurtują cię podobne pytania odpowiedź dadzą studia w ramach tej specjalności.

Prognozy na nowy rok akademicki w dobie pandemii

Nie sposób w tej chwili powiedzieć, czy rok akademicki 2020/21 rozpocznie się w sposób tradycyjny, czy wszystkie zajęcia ruszą w formie kontaktowej czy tylko ich część. Każda uczelnia stoi teraz przed takim samym dylematem, a jej władze rozważają różne warianty funkcjonowania w nadchodzącym semestrze.

– Dołożymy wszelkich starań, by proces rekrutacji przebiegał bezpiecznie, a rozpoczęcie roku akademickiego i jego przebieg, czy to zdalny, czy w formie kontaktowej, będziemy się starali przeprowadzić tak, by studenci mogli maksymalnie wykorzystać swoje możliwości i rozwinąć zainteresowania - zapewnia dr hab. Elżbieta Rokosz-Piejko, prorektor ds. studenckich i kształcenia Uniwersytetu Rzeszowskiego.

- Wcześniej czy później wrócimy do prowadzenia zajęć w formie tradycyjnej, w pełni wykorzystując sprzęt badawczy dostępny na uczelni.

- Czas jest i będzie trudny przez najbliższe miesiące, ale wierzę, że wspólnota akademicka sobie poradzi, dostosowując sposoby swojego funkcjonowania i rozwoju do możliwości, jakie daje ta nowa dla wszystkich sytuacja. Mam też nadzieję, że kandydaci na studia nam zaufają, a to, co będziemy im w stanie zaoferować, spełni ich oczekiwania - mówi dr hab. Elżbieta Rokosz-Piejko.


ZOBACZ TEŻ: Rektor UR: Zależy nam na Szpitalu Uniwersyteckim

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie