Program Zjednoczonej Lewicy. Praca

Akcja specjalna KKW Zjednoczona Lewica
Materiały prasowe
Przed nami wybory parlamentarne. W specjalnym serwisie przedwyborczym prezentujemy programy poszczególnych partii politycznych. Zapoznajcie się z założeniami dotyczącymi sfery pracy według Zjednoczonej Lewicy.

Niskie płace stały się jedną z barier rozwoju Polski. Ograniczają popyt wewnętrzny i duszą innowacyjność polskiej gospodarki. A przecież o rozwoju Polski zadecydują dwa czynniki: popyt wewnętrzny i innowacje. Kolejnym wyzwaniem, przed którym stoi Polska, to poprawa jakości miejsc pracy. Umowy śmieciowe powinny trafić na śmietnik historii. Należy położyć kres promowaniu przez państwo śmieciowych form zatrudnienia.

KLIKNIJ W LINK, ŻEBY PRZEJŚĆ DO SERWISU ZJEDNOCZONA LEWICA

Płaca minimalna 2500 zł miesięcznie. Podniesienie płacy minimalnej zwiększy konsumpcję i będzie bodźcem do podniesienia pozostałych płac na rynku pracy.

Minimalna płaca godzinowa 15 zł, w tym dla osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych. Z przepisów gwarantujących godziwą płacę minimalną powinny również korzystać osoby niezatrudnione na etat.

Zakaz bezpłatnych staży. Za każdą pracę należy się na wynagrodzenie. Dzisiaj stażyści w wielu firmach stali się darmową siłą roboczą. Zakaz ten nie powinien dotyczyć praktyk odbywanych w ramach kształcenia zawodowego.

Zero ZUS przez 18 miesięcy dla firm zatrudniających pierwszego i drugiego pracownika. Gwarantujemy utworzenie 150 tys. nowych miejsc pracy dzięki programowi „Zero złotych ZUS przez 18 miesięcy”. Program ma być nakierowany na firmy zatrudniające swojego pierwszego lub drugiego pracownika. Proponujemy również opłacanie składek na ZUS przez państwo w przypadku zatrudnienia osób młodych oraz osób trwale bezrobotnych.

Walka z umowami śmieciowymi. Wszystkie formy zatrudnienia powinny być obciążone takimi samymi podatkami i składkami, co zmniejszy atrakcyjność umów śmieciowych. Dzisiaj na umowach cywilnoprawnych pracuje aż 1,6 mln osób. Ta liczba może ulec znacznemu zmniejszeniu dzięki aktywnej polityce państwa.

Prawo do urlopu i chorobowego dla osób zatrudnionych w oparciu o umowy cywilnoprawne. Osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych powinny mieć takie same prawa socjalne jak osoby zatrudnione na etat.

Obowiązek stosowania klauzul społecznych w zamówieniach publicznych. Jedną z form walki z umowami śmieciowymi powinno być preferowanie przy przetargach, rozpisywanych przez instytucje publiczne, firm zatrudniających pracowników na umowę o pracę.

Odmrożenie płac pracowników budżetówki. Rząd Donalda Tuska zamroził płace pracowników budżetówki pod pretekstem kryzysu gospodarczego. Była to próba przerzucenia kosztów wychodzenia z kryzysu na klasę średnią i najuboższych. Odrzucamy tę politykę. Podwyżka płac w budżetówce zwiększy konsumpcję i spowoduje zwiększenie wzrostu gospodarczego.

Podwyższenie wymiaru urlopu wypoczynkowego dla pracowników. W przypadku 8-letniego stażu pracy do 24 dni, w przypadku 10-letniego stażu pracy do 30 dni. Polacy są według danych organizacji międzynarodowych jednym z najciężej pracujących społeczeństw w Europie.

Równa płaca za równą pracę. Aktywna polityka państwa na rzecz likwidacji różnic w zarobkach między kobietami a mężczyznami wykonującymi tę samą pracę. Postulujemy wsparcie zatrudnienia kobiet samotnie wychowujących dzieci.

Cały program znajdziecie na stronie Zjednoczonej Lewicy.

Zobaczcie spot Zjednoczonej Lewicy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto