Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prognozy cen żywności. Te produkty zdrożały już dwukrotnie, a to nie koniec. Olej, chleb, mięso i nabiał. Co jeszcze?

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Ceny żywności wciąż rosną. Na czele produkty oleiste
Ceny żywności wciąż rosną. Na czele produkty oleiste Łukasz Kaczanowski/Polska Press
Za olej płacimy już niemal 2 razy więcej niż rok temu, a jak nam przyjdzie chęć, by usmażyć sobie np. wołowinę, to za mięso zapłacimy o 34 proc. więcej. Powodów podwyżek jest kilka. Eksperci z UCE RESEARCH uważają, że w kolejnych miesiącach najbardziej pójdą w górę ceny artykuły pochodzenia oleistego, pieczywa, mięsa oraz nabiału.

Cykliczny raport Indeks cen w sklepach detalicznych" autorstwa UCE RESEARCH i Hiper-Com Poland, wskazuje, że w lutym 2022 roku w sklepach było drożej o średnio 10 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2021 roku.

Olej już jest drogi, a to nie koniec podwyżek

W lutym najbardziej podrożały rok do roku produkty tłuszczowe - aż o 66,9 procent. Przoduje tu olej, który zdrożał o 90,2 proc. Z kolei ceny margaryny do pieczenia poszły w górę o 40,3 proc., a masła – o 36,1 proc.

W sklepie litrowa butelka oleju rzepakowego kosztuje najczęściej ok. 10 zł. Jak twierdzą eksperci z UCE RESEARCH, w kolejnych miesiącach należy spodziewać się jeszcze większych podwyżek w obrębie najmocniej drożejącej kategorii. Wojna między Rosją i Ukrainą wpłynie m.in. na podniesienie cen produktów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego.

Wysoka cena oleju nie dotyczy tylko polskiego rynku. - Jak już wielokrotnie się mówiło, problem rosnących cen oleju jest globalny - wyjaśnia dr Krzysztof Łuczak, współautor badania z Grupy BLIX.

- Na świecie maleje ilość rzepaku, który służy m.in. do produkcji oleju rzepakowego. Producentów dotknęły też duże susze, przez co zbiory mocno się zmniejszyły. W lutym sytuację pogorszył wybuch wojny za naszą wschodnią granicą. Ukraina to przecież istotny gracz na rynku zbóż i roślin oleistych, a Rosja jest największym eksporterem pszenicy na świecie - tłumaczy Łuczak.

Ceny mięsa będą rosły, powodów jest kilka

Na drugim miejscu zestawienia drożejących produktów w skali roku znajduje się mięso – 25,2 proc.

  • Ceny wołowiny poszły w górę o 34,8 proc.,
  • stawka za drób urosła o 26,1 proc.,
  • wieprzowina podrożała o 6,4 proc.

- Od dłuższego czasu prognozuję, że ceny mięsa będą sukcesywnie rosły z powodu wzrostu drożejących surowców energetycznych, większych kosztów pracowniczych, a skończywszy na podnoszeniu podatków - przewiduje ekspert z Grupy BLIX.

- Do tego dochodzą też czynniki klimatyczne, których wcześniej zupełnie nie brano pod uwagę. Szacuję się, że produkcja zwierzęca odpowiada za ok. 15 proc. światowych emisji gazów cieplarnianych. Konsumenci będą coraz częściej ten aspekt zauważać, co już teraz odbija się negatywnie na cenach. Skutki tego widzimy na półkach sklepowych, na których ceny naprawdę mocno poszły w górę. I to nie jest koniec złych wiadomości. Uważam, że prawdziwe podwyżki są dopiero przed nami, a połowa roku będzie pod tym względem najgorsza – podaje dr Łuczak.

Kolejną drożejącą grupą produktów spożywczych jest nabiał - o 15,3 proc. W obrębie tej kategorii najbardziej podrożał ser żółty – o 25,9%.

- Branżę mleczarską mocno dotknęły m.in. podwyżki cen ropy, gazu, pasz i środków ochrony roślin. Ponadto wojna Rosji z Ukrainą może doprowadzić do tego, że światowe ceny surowego mleka będą rosnąć jeszcze szybciej niż dotychczas. Dlatego konsumenci muszą przygotować się na kolejne podwyżki w tej kategorii - ostrzegają eksperci z UCE RESEARCH.

Ceny warzyw podbija droga kapusta

I wreszcie dotarliśmy do warzyw. Te średnio podrożały o 23,5 proc. w ciągu roku. Wśród nich zdecydowanie najmocniej podrożała kapusta – aż o 69 proc.. Ceny ogórków poszły w górę o 33,9 proc., a cebuli – o 28,8 proc. Natomiast 2 towary spośród 7 analizowanych z tej kategorii potaniały – papryka – o 9,8 proc., a ziemniaki – o 6,6 proc.

- W ubiegłym roku pogoda była dla upraw niezwykle niesprzyjająca. Rolnicy sygnalizowali, że wegetacja roślin była opóźniona, co w ogromnym stopniu przełożyło się na cykl produkcyjny. Widać też było większe zainteresowanie krajowymi produktami, szczególnie tymi świeżymi, co finalnie przełożyło się na wzrosty cen – zaznacza ekspert z Grupy BLIX.

Jak tłumaczy Katarzyna Grochowska z Hiper-Com Poland, przez utrudnione uprawy, susze i powodzie jest mniej surowca paszowego, który w efekcie podrożał. Do tego wzrosły ceny paliwa i energii, a także koszty transportu, magazynowania i pracy. W związku z tym wytworzenie, przewiezienie i przechowywanie mięsa jest dużo droższe, co wpływa na cenę produktu końcowego.

Prognozy cen żywności w marcu 2022

Analitycy zestawiając wszystkie kategorie wskazują, że w lutym rok do roku najmocniej wzrosły ceny oleju – o 90,2 proc., kapusty – o 69 proc., cukru – o 53,3 proc., margaryny do pieczenia – o 40,3 proc., a także masła – o 36,1 proc.

Globalizacja rynków rolnych sprawia, że wartość cenowa surowców w Polsce zależy od ich cen wyrażanych w euro lub w dolarach na głównych giełdach. Osłabienie złotego wymusi więc podwyżki towarów oferowanych w naszej walucie.

Zdaniem autorów badań w marcu ceny w sklepach będą podbijane przez kolejne czynniki, w tym przez zakłócenia łańcuchów dostaw czy rosnące koszty wytwórcze i pracownicze. Do tego niestety dojdą obustronne sankcje gospodarcze, zastosowane w związku z wojną w Ukrainie.

- W perspektywie dalszych kilku miesięcy będzie drożej średnio nawet o 12-15 proc. rok do roku. Tak długo, jak będzie trwał konflikt zbrojny, na półkach sklepowych nie będzie spokojnie. Jednak wysokość podwyżek i przede wszystkim skoki cenowe w ogromnej mierze mogą zależeć od konsumentów. Robienie zapasów w panice dodatkowo pogorszy sytuację na rynku. I do tego za wszelką cenę jako społeczeństwo nie możemy dopuścić – podsumowuje dr Krzysztof Łuczak, współautor badania z Grupy BLIX.

Wyższe ceny żywca w polskich skupach

Drożej jest nie tylko w sklepach. Podwyżki odczuwają również hodowcy, co potwierdza raport Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

  • W Polsce na przełomie lutego i marca (28.02 – 6.03, dane Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW) cena trzody chlewnej ukształtowała się na poziomie 5,16 zł/kg, o 17 proc. wyższym niż w poprzednim notowaniu i o 21 proc. wyższym niż przed miesiącem. Żywiec ten był o 3 proc. droższy niż przed rokiem.
  • Wzrost dotyczy również cen zakupu żywca wołowego. Na rynku krajowym w pierwszym tygodniu marca br. przeciętna cena zakupu bydła rzeźnego ukształtowała się na poziomie 10,00 zł/kg, o 2 proc. wyższym niż w poprzednim tygodniu i o 5 proc. wyższym niż na początku lutego br. Jednocześnie żywiec ten był o 49 proc. droższy niż w analogicznym tygodniu 2021 r.
  • Urosły także ceny zakupu żywca drobiowego. W porównaniu z cenami uzyskiwanymi przed rokiem kurczęta brojlery były droższe o 33 proc., indyki – o 24 proc., a kaczki brojlery – o 37,5 proc.

Źródło: Monday News, KOWR

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prognozy cen żywności. Te produkty zdrożały już dwukrotnie, a to nie koniec. Olej, chleb, mięso i nabiał. Co jeszcze? - Strefa Agro

Wróć na debica.naszemiasto.pl Nasze Miasto