Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pochodzący z Dębicy dr Jarosław Duda autorem najważniejszego osiągnięcia naukowego 2020 roku

Monika Sroczyńska
Monika Sroczyńska
Dr Jarosław Duda, autor rewolucyjnej metody kodowania ANS, pochodzi z Dębicy
Dr Jarosław Duda, autor rewolucyjnej metody kodowania ANS, pochodzi z Dębicy Archiwum prywatne
Podczas gdy język angielski stał się podstawowym sposobem komunikacji ludzi na całym świecie, Polska może się pochwalić tym, że jej kodowanie ANS stało się podstawowym językiem światowej elektroniki, smartfonów, komputerów, a w przyszłości też robotów i cybernetyki. Twórcą metody jest pochodzący z Dębicy polski naukowiec dr Jarosław Duda, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Kodowanie ANS najważniejszym wydarzeniem naukowym 2020 roku

Według rankingu Szymona Turczy, twórcy Platformy Nauki, który ujął w ramy 10 najważniejszych osiągnięć naukowych minionego roku metoda kodowania ANS jest najbardziej znacząca. Tym samym wyprzedziła trzech laureatów nagrody Nobla z fizyki za wykazanie, że istnienie czarnych dziur wynika z ogólnej teorii względności oraz wynalezienie szczepionki przeciw COVID-19.

Czym jest właściwie kodowanie ANS?

Kodowanie ANS (z ang. Asymmetric Numeral Systems) pozwala na kompresję danych m.in. w komputerach i innych urządzeniach elektronicznych. Dzięki metodzie szybkość i efektywność przepływu informacji drogą elektroniczną wzrosła aż 30 razy. Kodowanie ANS stanowi dziś jeden z fundamentów wirtualnego świata, używane jest w produktach m.in. Apple, Facebooka, Google, Linux.

Gdyby nie kompresja przesyłanych danych, sieć i komputery szybko by się zapchały. Kompresja to po prostu efektywny zapis danych - przedstawienie informacji możliwie krótkim ciągiem bitów: zer i jedynek. Taka optymalizacja zapisu jest względnie niedroga, dając oszczędności dla wielkości plików, kosztu i czasu ich przesłania, np. przez internet.

W związku z tym prawie wszystkie używane i przesyłane przez nas dane są dzisiaj poddane kompresji. Przykładowo dla wideo zmniejsza się takie pliki nawet 1000 razy, co jest kluczowe np. dla wideokonferencji. Łatwo dostępne dziś oglądanie wideo w rozdzielczości 8K bez kompresji wymagałoby kilkuset typowych łączy internetowych

- tłumaczy twórca metody ANS, dr Jarosław Duda.

Polski sposób zapisu ANS pozwolił poprawić kluczowe parametry kompresji danych – oszczędzając czas, łącza komunikacyjne, energię, nośniki pamięci, koszt sprzętu. Dzięki temu stał się tym podstawowym językiem elektroniki, komputerów, smartfonów, a z czasem jego znacznie będzie tylko rosło.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na debica.naszemiasto.pl Nasze Miasto