Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Białe plomby na NFZ – zmiana w świadczeniach opieki stomatologicznej. Wypełnienia z amalgamatu nie będą refundowane, ponieważ zawierają rtęć

OPRAC.:
Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Plomby z amalgamatem mają całkowicie zniknąć z polskich gabinetów stomatologicznych do 2030 roku.
Plomby z amalgamatem mają całkowicie zniknąć z polskich gabinetów stomatologicznych do 2030 roku. dolgachov/123RF
W ramach leczenia zębów na koszt NFZ, refundowane są wypełnienia stomatologiczne. Do tej pory były to głównie plomby z amalgamatu, ponieważ te białe, wykonane z kompozytu, przysługiwały tylko w zębach przednich. Amalgamat to jednak wyrób medyczny z zawartością szkodliwej rtęci, dlatego Ministerstwo Zdrowia zadecydowało o zmianie zasad świadczeń.

Od października białe plomby na NFZ

Białe plomby wykonane ze kompozytu to nowoczesne rozwiązanie, które od lat jest dostępne i stosowane na całym świecie. W Polsce wciąż jednak od lat wstawia się czarne wypełnienia z amalgamatu, bo takie refundował Narodowy Fundusz Zdrowia. Białe plomby przysługiwały bowiem jedynie w pierwszych trzech zębach przednich górnych i dolnych. Od października 2022 r. uległo to zmianie, a do 2030 r. amalgamatowe wypełnienia stomatologiczne mają całkowicie zniknąć z rynku.

Jest to efekt wydania opinii przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji pod koniec czerwca 2022 r.

W czerwcu Ministerstwo Zdrowia wysłało do AOTMiT prośbę, by oceniła, czy warto usunąć amalgamat ze świadczeń gwarantowanych, czyli finansowanych przez NFZ. Kilka dni temu Agencja zaopiniowała takie rozwiązanie pozytywnie. Jak argumentowała, amalgamat dentystyczny stosowany do wypełnień ubytków próchniczych jest mieszaniną rtęci, stopu srebra, cyny i miedzi. A rtęć jest substancją niebezpieczną w przypadku dzieci i ciężarnych, może też stanowić zagrożenie dla osób z nią pracujących i dla środowiska – informuje „DGP”.

Amalgamat zawiera rtęć i może być szkodliwy

Usunięcie surowca zawierającego rtęć jest następstwem przyjęcia przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2017 r., które zabrania państwom członkowskim stosowania amalgamatu stomatologicznego w leczeniu zębów u dzieci i młodzieży do 15 r.ż. oraz kobiet w ciąży i karmiących, jak również zaleca całkowite wycofanie amalgamatu stomatologicznego do 2030 roku.

AOTMiT w rekomendacji dla Ministerstwa Zdrowia pisze, że w Polsce należałoby usunąć w ogóle stosowanie amalgamatu, ale tylko pod warunkiem, że nie ograniczy to dostępności do leczenia. Czyli musi się to łączyć z zastąpieniem tych plomb innymi - czytamy.

Polecamy także:

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Białe plomby na NFZ – zmiana w świadczeniach opieki stomatologicznej. Wypełnienia z amalgamatu nie będą refundowane, ponieważ zawierają rtęć - Strona Zdrowia

Wróć na debica.naszemiasto.pl Nasze Miasto