Piotr Chęciek: Powiat dębicki mimo pandemii nie zwolnił tempa. W rozmowie ze starostą podsumowujemy rok 2020

Monika Sroczyńska
Monika Sroczyńska
Krzysztof Łokaj
Pod znakiem epidemii koronawirusa, ale też dużych inwestycji infrastrukturalnych minął rok 2020 w powiecie dębickim. O sukcesach, trudnościach i planach na najbliższe miesiące rozmawiamy z Piotrem Chęćkiem, starostą powiatu dębickiego.

Panie starosto, ubiegły rok był niezaprzeczalnie trudny dla nas wszystkich. A jaki był dla powiatu dębickiego?

Był bardzo trudny, także finansowo i organizacyjnie. Od początku epidemii skupiliśmy się przede wszystkim na ochronie zdrowia i życia naszych mieszkańców oraz, co się z tym wiąże, wsparciem szpitala powiatowego. Udało nam się pozyskać dotację z budżetu państwa na kwotę przeszło 1,3 mln zł w ramach funduszu zwalczania skutków COVID-19, która została wydana m.in. na zakup respiratorów i aparatu rtg, przebudowę instalacji tlenowej, zakup materiałów ochronnych, wyposażenie dodatkowej chłodni prosektoryjnej. Z budżetu powiatu przekazaliśmy także 200 tys. zł na remont dróg wewnętrznych na terenie szpitala.

Mimo potężnych obciążeń finansowych wynikających z konieczności wsparcia ZOZ w Dębicy - ponad 6 mln zł przekazanych końcem roku na pokrycie straty za 2019 r. i utraty części wpływów do budżetu udało się nam zrealizować wiele istotnych inwestycji, m.in. rozległą przebudowę drogi powiatowej w Głobikowej i Braciejowej oraz drogi w Strzegocicach i Słotowej. Przeprowadzone zostały remonty i wybudowano ponad 4,5 km chodników, przebudowano przepust na potoku Słotówka, podzielony i gruntownie wyremontowany został Dom Dziecka „Hanka”.

To ważne inwestycje dla mieszkańców, ale też spore nakłady finansowe. Czy w związku z tym udało się pozyskać środki zewnętrzne?

Niebagatelne kwoty zostały pozyskane na kontynuację inwestycji rozpoczętych w latach ubiegłych. Na budowę Zespołu Szkól Specjalnych zarząd powiatu w samym tylko 2020 r. pozyskał blisko 10 mln zł, do tego 4 mln na budowę chodników z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, 3,5 mln na remonty dróg Funduszu Dróg Samorządowych, 3,5 mln na stworzenie Podkarpackiego Systemu Informacji Przestrzennej z funduszy Unii Europejskiej – a to tylko część ze zdobytych środków.

A jak wyglądała praca starostwa? Czy koronawirus bardzo skomplikował funkcjonowanie urzędu?
Samo starostwo powiatowe przez cały czas trwającej pandemii pracowało sprawnie. Jak pokazują statystyki, mimo narzuconych odgórnie ograniczeń i utrudnień, urząd nie zamknął się przed mieszkańcami powiatu i nie zwolnił tempa. Cieszę się, że mimo zagrożenia epidemicznego pracownicy starostwa z pełną odpowiedzialnością podchodzili do swoich zadań. Bardzo im wszystkim dziękuję za rzetelne wypełnianie obowiązków.

Dobrze, mówimy o tym co mimo trudności przebiegało sprawnie i udało się zrealizować. Ale na pewno pojawiły się też jakieś trudności. Nie udało się czegoś zrealizować w 2020 roku?
Przede wszystkim konieczne było zrezygnowanie z organizacji większości imprez kulturalnych i sportowych, które z wiadomych względów mogły okazać się niebezpieczne. Niektóre z nich udało się przeprowadzić w formie zdalnej lub w okrojonym zakresie, jak np. XX Dożynki Województwa Podkarpackiego zorganizowane w Zawadzie, czy Powiatowy Konkurs na Wieniec Dożynkowy. Niestety, gdy zdrowie i życie naszych mieszkańców jest zagrożone, w odstawkę muszą pójść tego typu wydarzenia. Miejmy nadzieję, że już niedługo to się zmieni.

Wchodzimy w nowy rok z nadzieją, że okaże się dla nas łaskawszy. Jakie plany ma zarząd powiatu na rok 2021?
Jeśli chodzi o plany i priorytety na rozpoczęty rok, to jest to przede wszystkim kontynuacja budowy Zespołu Szkół Specjalnych w Dębicy. Nadzieją i radością napawa fakt, że dzięki zaangażowaniu wielu osób, udało się zebrać praktycznie 100 proc. środków potrzebnych do wybudowania szkoły. Blisko 70 proc. to pozyskane przez nas fundusze zewnętrzne. Kosztorysowa wartość inwestycji to 26 mln zł i, choć poprzedni zarząd zaplanował budowę na 10 lat, jestem dumny, że nam prawdopodobnie uda się ją zakończyć w czasie 3 razy krótszym, czyli może nawet do końca 2021 roku.

Chociaż zapowiada się kolejny, niełatwy rok, to zarząd powiatu nadal będzie aktywnie działał w sprawie realizacji założonych na początku kadencji zadań i celów oraz pozyskiwania funduszy zewnętrznych na ich realizację. Niebawem rozstrzygną się nabory na kolejne dotacje, m.in. rozdanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, w ramach którego złożyliśmy wnioski o wartości blisko 10 mln zł. A gdy tylko pojawią się nowe możliwości, to na pewno będziemy walczyć.


ZOBACZ TEŻ: Gdzie na Podkarpaciu szukać pomocy medycznej w nagłych przypadkach?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie