Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy dyrektor Muzeum-Zamku w Łańcucie rozpoczął pracę od przekazania cennych dokumentów z 1886 roku [ZDJĘCIA, WIDEO]

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Wideo
od 16 lat
Podczas dzisiejszej uroczystości powitania nowego dyrektora Muzeum - Zamku w Łańcucie, dr Piotr Szopa przekazał placówce dokumenty związane z wizytą cesarza Franciszka Józefa.

Przypomnijmy. Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński powołał dr. Piotra Szopę na stanowisko dyrektora Muzeum - Zamku w Łańcucie. Trzyletnia kadencja rozpoczęła się 1 listopada. Dziś była uroczystość powitania.

- Pragnę rozpocząć od przekazania na ręce pracowników muzeum dwóch dokumentów, które wiążą się z wizytą w Łańcucie cesarza Franciszka Józefa - mówił podczas czwartkowej uroczystości w Sali Balowej łańcuckiej rezydencji. - Akurat ta wizyta była krótka, trwała zaledwie 15 minut, ale przygotowania rozpoczęły się wiele tygodni wcześniej.

Dokumenty datowane na 1886 rok wystawił starosta powiatu łańcuckiego i skierował do naczelnika gminy w Czarnej. W pismach chodziło o kwestie organizacyjne wizyty.

- Myślę, że ta korespondencja wzbogaci zamkowe zbiory.

Przyznał, że obejmując nowe stanowisko, wie, że to wielkie wyróżnienie, ale i odpowiedzialność.

- Myślę, że trzeba ją przyjąć z pokorą, bo to też wielkie wyzwanie. Placówka jest ważna w skali europejskiej, a może nawet szerzej. Jest postrzegana jako wizytówka, jako coś, co jest naszą dumą. Należy dbać o to dziedzictwo w jak najwłaściwszy sposób. Całą energię należy poświęcić na to, aby kolejne pokolenia mogły się nim cieszyć - zaznaczył.

Pytany o najbliższe plany, mówił, że jednym z większych wyzwań jest pałac w Julinie, o który szczególnie troskliwie należy zadbać. Oczywiście kolejne to działalność związana z kulturą, z wydarzeniami, które mają miejsce w Łańcucie, powiązanie ich z przestrzenią miejską, wyjście nieco poza ramy Muzeum - Zamku w Łańcucie.

Piotr Szopa ukończył historię i prawo na Uniwersytecie Rzeszowskim. Jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie historii. Ukończył także studia podyplomowe z zarządzania zasobami ludzkimi. Od 2005 r. zawodowo związany był z rzeszowskim oddziałem IPN, a od 2018 r. zajmował stanowisko Naczelnika Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie. Jest autorem i współautorem książek o tematyce historycznej.

Poseł Kazimierz Gołojuch mówił, że dr Piotr Szopa, pracując w IPN, dał się poznać jako człowiek bardzo odpowiedzialny, myślący patriotycznie i myślący rozwojowo.

- Wierzę, że pod pana ręką Muzeum - Zamek w Łańcucie będzie dobrze prosperował i dalej się rozwijał - zwrócił się do nowego dyrektora. - Staropolskim powiedzeniem: Niech się darzy.

Wojewoda Ewa Leniart akcentowała, że łańcucki zamek to nie tylko obiekt o charakterze muzealnym, ale znacząca instytucja kultury w wymiarze nie tylko regionalnym.

- Wierzę głęboko, że umiejętności, jakimi dysponuje dr Piotr Szopa, dadzą nowy impuls, aby ta wspaniała instytucja, która przyciąga rzesze odwiedzających, rozsławiała ojczyznę, ale także stała się bardzo ważnym miejscem rozwoju kultury i wiedzy historycznej tak, jak to było dotychczas.

Marszałek Władysław Ortyl przyznał, że to historyczna chwila.

- Taką zawsze jest wprowadzenie nowej osoby, która będzie zarządzała tak poważnym majątkiem. Nie tylko w wymiarze materialnym, ale przede wszystkim historycznym.

Podkreślił znaczenie instytucji kulturalnych, takich jak Zamek w Łańcucie, jako ważnego czynnika w rozwoju turystyki i promocji regionu:

- Zamek w Łańcucie to ogromne dziedzictwo Podkarpacia. Jest ono związane z przekazywaniem tego wszystkiego, co na Podkarpaciu dawniej się działo, co miało wpływ na historyczne ukształtowanie naszego regionu. Obecne dziedzictwo zawdzięczamy sumie pracy wielu pokoleń.

Dariusz Iwaneczko, dyrektor oddziału IPN w Rzeszowie podkreślał, że nowy dyrektor nie bał się pracy z ludźmi i potrafił ich do siebie przekonywać, co skutkowało efektami.

- Pozyskaliście bardzo dobrego pracownika.

W czasie swojego inauguracyjnego wystąpienia, dyrektor Szopa podziękował swoim poprzednikom p.o. dyrektora Krzysztofowi Żabie oraz wieloletniemu dyrektorowi Karolowi Wit Wojtowiczowi za wszystkie działania podejmowane na rzecz zamku i wyraził swoje zobowiązanie do ich kontynuacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowy dyrektor Muzeum-Zamku w Łańcucie rozpoczął pracę od przekazania cennych dokumentów z 1886 roku [ZDJĘCIA, WIDEO] - Nowiny

Wróć na lancut.naszemiasto.pl Nasze Miasto