Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niektóre szpitale na Podkarpaciu wstrzymują planowe zabiegi. Przez pandemię koronawirusa

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
15.10.2021 lublin hala targow lublin pelni funkcje szpitala tymczasowego dla chorych na covid-19

covid koronawirus szpital tymczasowy leczenie pacjent targi medycyna zdrowie 

fot. iwona burdzanowska /  polska press
15.10.2021 lublin hala targow lublin pelni funkcje szpitala tymczasowego dla chorych na covid-19 covid koronawirus szpital tymczasowy leczenie pacjent targi medycyna zdrowie fot. iwona burdzanowska / polska press Fot. Iwona Burdzanowska / Polska Press
Z uwagi na sytuację epidemiologiczną Szpital Specjalistyczny w Mielcu od poniedziałku do odwołania wstrzymuje planowe przyjęcia . W 3 klinikach Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc hospitalizowani są wyłącznie chorzy z COVID-. Na Podkarpaciu koronawirus jest w ponad 200 szkołach i przedszkolach, gdzie czasowo zostały wstrzymane zajęcia stacjonarne.

1060 przypadków osób zakażonych koronawirusem doszło nam w czwartek na Podkarpaciu. Najwięcej w Rzeszowie - 130 oraz w powiatach:

  • mieleckim - 93,
  • rzeszowskim - 88,
  • dębickim - 75,
  • jasielskim - 65.

Niestety, przyszła też informacja o 20 zgonach (w Polsce 502!). Na 1840 łóżek dla pacjentów z COVID-19 w województwie, zajętych było 1564. Na 202 respiratory - 178.

Najwięcej chorych przebywa w Przemyślu

- Liczba pacjentów hospitalizowanych na początku listopada przekraczała 500. Od tego czasu obserwujemy wzrost o ok. 30-40 dziennie - mówi Michał Mielniczuk, rzecznik wojewody. - Najwięcej chorych przebywa w szpitalach w: Przemyślu, Jarosławiu i Dębicy. W Szpitalu Tymczasowym MSWiA w Rzeszowie leczy się 107. Stale utrzymywany jest tu bezpieczny zapas miejsc dla pacjentów wymagających pomocy z powodu ciężkiego przebiegu choroby.

Rzecznik dodaje, że na ten moment żaden szpital nie został przekształcony w jednoimienny.

Szpital Specjalistyczny w Mielcu z uwagi na sytuację epidemiologiczną od 6 grudnia do odwołania wstrzymał planowe przyjęcia. Zapisani pacjenci zostaną telefonicznie powiadomieni o nowym terminie. W Podkarpackim Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie kliniki: gruźlicy i chorób płuc, pulmonologii z pododdziałem alergologii oraz pulmonologii i chemioterapii są dedykowane wyłącznie hospitalizacji pacjentów z COVID.

Jak sytuacja covidowa w innych placówkach w regionie?

Grzegorz Panek, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Sanoku mówi, że w czwartek o godz. 8 rano na 131 łóżek covidowych zajętych mieli 124. I aż 16 respiratorów.

- Ten stan z zajętymi ponad 120 łóżkami utrzymuje się już drugi tydzień. Był taki moment, że mieliśmy wszystkie zajęte.

A co z zabiegami planowymi? - Musieliśmy wstrzymać na chirurgii, ale jak nic nie pokrzyżuje planów, w przyszłym tygodniu z powrotem uruchomimy.

W przemyskim szpitalu w czwartek zajętych było 160 na 200 łóżek covidowych. Pod respiratorami było 18 pacjentów - wszyscy niezaszczepieni. Paweł Bugira, rzecznik placówki mówi, że trafiają do nich także dzieci. Aktualnie mają 8, także maluszki. - W ubiegłym tygodniu mieliśmy miesięczną dziewczynkę z zapaleniem mięśnia sercowego. Można przypuszczać, że wywołanym COVID-19. Na szczęście, nie zdarzyło się, by jakieś dziecko musiało trafić pod respirator.

Opieki szpitalnej w regionie potrzebuje 38 młodych pacjentów

Jeśli chodzi o dorosłych, w przemyskiej placówce dominują seniorzy 70+ i osoby do 50. r. życia. Sporo jest 30,40-latków. Rzecznik przyznaje, że zdarzają się zaszczepieni, głównie starsi, obciążeni innymi chorobami. Lekarze tłumaczą to tym, że byli przyjęli oni preparat w pierwszej kolejności i odporność już spadła a są jeszcze przed 3. dawką.

Nie ma sygnałów wstrzymywaniu porodów rodzinnych

Te od czasu pandemii nie odbywają się w szpitalu przy Szopena w Rzeszowie. Dr hab. n. med. Tomasz Kluz, prof. UR, kierownik Kliniki Ginekologii i Położnictwa tłumaczy, że musieliby mieć oddzielną salę porodową z węzłem sanitarnym.

- Takie warunki spełnimy dopiero po remoncie kliniki, a ten prawdopodobnie rozpocznie się w marcu.

Weekend w Rzeszowie akcja szczepień. Nie trzeba się rejestrować

Podkarpacki Urząd Wojewódzki, we współpracy z Centrum Medycznym LUX MED w Rzeszowie przeprowadzi kolejną akcję szczepień przeciw COVID-19. Zaprasza do budynku PUW w niedzielę w godz. 9-16. W akcji weźmie udział lekarz kwalifikujący oraz cztery zespoły szczepiące. Akcja skierowana jest do każdego zainteresowanego szczepieniem (również dawką przypominającą), posiadającego aktywne e-skierowanie.

Akcję szczepień organizuje też rzeszowski Ratusz (parter), w sobotę i niedzielę (godz. 14-20). Zapowiada je także na kolejne weekendy.

Liczba w pełni zaszczepionych mieszkańców regionu przekroczyła 770 tys. To poniżej 40 proc. całej populacji Podkarpacia.

Wojewoda podjęła decyzję o uruchomieniu trzech dodatkowych 12-godzinnych zespołów ratownictwa medycznego w Rzeszowie, Mielcu i Dębicy. Tam w ostatnim czasie najczęściej wyjeżdżały karetki do pacjentów z COVID-19.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niektóre szpitale na Podkarpaciu wstrzymują planowe zabiegi. Przez pandemię koronawirusa - Nowiny

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto