Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Krzysztof Penderecki, Honorowy Obywatel Miasta Władysławowa. Kompozytor miał swoją ulicę w Jastrzębiej Górze, gdzie spędzał urlopy

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
W niedzielę 29.03.2020 zmarł Krzysztof Penderecki, światowej sławy kompozytor, który miał swoje silne związki z powiatem puckim. Urlopy spędzał w Juracie i Jastrzębiej Górze - gdzie ma też swoją ulicę. Został też Honorowym Obywatelem Władysławowa.

Po długiej chorobie w swoim domu w Lusławicach pod Krakowem zmarł Krzysztof Penderecki (niedziela 29.03.2020). Jak poinformowała Rada Fundacji Panteon Narodowy, profesor zostanie pochowany w Panteonie Narodowym w kryptach kościoła świętych Piotra i Pawła w Krakowie. Uroczystość odbyć się ma po ustąpieniu pandemii koronawirusa (którym kompozytor nie był zarażony).

Prof. Penderecki - twórca oper, symfonii, szeregu utworów orkiestrowych, koncertów instrumentalnych, komponował utwory kameralne i instrumentalne. Światowej sławy kompozytor, wybitny dyrygent i pedagog. Był też związany z powiatem puckim - glownie urlopowo.

Najpierw odpoczywał w Juracie, potem pokochał Jastrzębią Górę.
- Jak kot przyzwyczajam się do miejsc, więc od 44 lat jeździmy na wakacje na Wybrzeże, najpierw do Juraty, potem do Jastrzębiej Góry - mówił prof. Krzysztof Penderecki. - Mógłbym jeździć na Bermudy, ale ja wciąż wybieram Jastrzębią. Choć przecież to nie jest już takie samo miejsce jak kiedyś. To nie jest już ta maleńka miejscowość z pięknymi drzewami. Stare drzewa prawie zostały wycięte. Pobudowano za to jakieś potworne domki, bez ładu i składu... I plaża też już nie jest ta co dawniej.

Nadmorski kurort uhonorował profesora Krzysztofa Pendereckiego, który od lat przyjeżdżał tu na wypoczynek, nadając jednej z ulic jego imię. Profesor w 1989 uczestniczył w zebraniach założycielskich Towarzystwa Miłośników Jastrzębiej Góry **i był Członkiem Honorowym Towarzystwa.

Maestro dyrygował podczas letnich koncertów w kościele w Jastrzębiej Górze, które z czasem przerodziły się w Międzynarodowy Festiwal Muzyczny. "Słowo i Muzyka u Jezuitów".

Uroczyste nazwanie ulicy poprzedziła msza św. w miejscowym kościele, w którym co roku odbywa się festiwal muzyczny. Profesor Penderecki jest częstym gościem imprezy

Jastrzębia Góra. Krzysztof Penderecki przespacerował się swoją ulicą

Jemu dedykowana została także jedna z piszczałek nowych organów w kościele w Jastrzębiej Górze, które w miejscowym kościele zagrały po raz pierwszy podczas inauguracji festiwalu w 2008 roku, gdy Krzysztof Penderecki świętował swoje 75 urodziny.

To nie jedyny sposób, w jaki powiat pucki pamiętał o polskim kompozytorze.

- Ze smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci profesora Krzysztofa Pendereckiego, światowej sławy polskiego kompozytora dyrygenta i pedagoga muzycznego - skomentował Roman Kużel, burmistrz Władysławowa i mieszkaniec Jastrzębiej Góry i przypomniał: - Prof. Krzysztof Penderecki w 1996 roku został Honorowym Obywatelem Miasta Władysławowa. Przez kilkadziesiąt lat profesor przyjeżdżał do Jastrzębiej Góry, gdzie spędzał wakacje i napisał wiele utworów.

W Jastrzębiej Górze prof. Penderecki zatrzymywał się w Leśnej Perle u Edwardy Hepek-Cymer - ta przyjaźń zaczęła się już w 1966 roku.
- Dziś dla mnie smutny dzień, straciłam nie tylko dla wszystkich znanego kompozytora, ale również przyjaciela - skomentowała
Edwarda Hepek-Cymer z Towarzystwa Miłośników Jastrzębiej Góry. - 47 lat przyjaźni to masa rozmów, wspomnień przeżytych razem chwil. Pozostały albumy pełne fotografii, także z tego dnia gdy Krzysztof Penderecki otrzymał honorowe obywatelstwo Władysławowa.
**
W lusławickim dworze Krzysztofa Pendereckiego:**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto