Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie pozwól, aby Twój urlop zamienił się w koszmar! Policja przestrzega przed wakacyjnymi kradzieżami

Monika Sroczyńska
Monika Sroczyńska
zdjęcie ilustracyjne/pixabay
16 krajów europejskich zjednoczonych w Europejskiej Sieci Zapobiegania Przestępczości (EUCPN), w tym Polska, rozpoczyna kampanię „Stop włamaniom do domów”, której celem jest przypomnienie zasad bezpieczeństwa i zachęcanie do właściwego zabezpieczenia naszego dobytku, mieszkania czy domu.

Przez ostatni rok wielu z nas nie opuszczało swojego miejsca mieszkania na dłużej niż wyjście na zakupy lub spacer. Ze względu na zdalną pracę i zdalne nauczanie, w naszych domach praktycznie cały czas przebywali domownicy. Teraz jednak, spragnieni wakacyjnych wrażeń i wyjazdów, choćby na weekend, realizując swoje podróżnicze plany, nie dajmy szans włamywaczom. Zadbajmy o bezpieczeństwo naszych domów i mieszkań podczas urlopów

- apeluje starszy aspirant Jacek Bator, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Dębicy.

Choć statystyki przestępstwa, jakim jest kradzież z włamaniem do domów w ostatnich latach w Polsce wykazują tendencję spadkową, to tylko w ubiegłym roku odnotowano blisko 20 000 takich zdarzeń. Przestępstwo kradzieży z włamaniem pociąga za sobą nie tylko straty materialne, ale również bardzo często wiąże się z utratą poczucia bezpieczeństwa domowników.

Policja w ramach prowadzonej akcji przygotowała kilka wskazówek, do których powinniśmy się zastosować przed wyjazdem na urlop.

Poprośmy zaufaną osobę o to, żeby podczas naszej nieobecności zaopiekowała się domem czy mieszkaniem, zebrała ze skrzynki pocztowej przychodzącą korespondencję i ulotki, co często może stać się sygnałem dla potencjalnego przestępcy. Planując urlop rozważmy zdeponowanie w banku posiadanej gotówki, kosztowności czy innych wartościowych przedmiotów

- przestrzega nadkomisarz Adam Szeląg, oficer prasowy Komendy Miejskiej w Rzeszowie.

Warto także pamiętać, aby za każdym razem, kiedy wychodzimy z domu zamykać drzwi i okna (również te piwniczne i dachowe) oraz włączyć alarm. Przed dłuższym wyjazdem najlepiej zakręcić zawory doprowadzające wodę i gaz do domu oraz pomieszczeń gospodarczych. Miejmy również na uwadze, że media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Zdjęcia z wakacji zamieszczajmy w nich dopiero po powrocie, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

Złodziej typując miejsce włamania, wybierze to z zabezpieczeniami łatwiejszymi do pokonania!

Zadbajmy o bezpieczeństwo naszych mieszkań i domów. Zainwestujmy w rolety antywłamaniowe w domach prywatnych, atestowane zamki, alarm połączony z monitoringiem, czujniki ruchu i dobre oświetlenie terenu

- podkreśla rzecznik rzeszowskiej policji.

Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać. Warto za to, poprzez odpowiednie zabezpieczenia, zniechęcić przestępców do wyboru swojego mieszkania lub domu.

Osoby, które dopuszczają się przestępstwa kradzieży czy kradzieży z włamaniem na ogół działają w sposób zorganizowany. Przygotowują sobie teren, często też wybierają domy niezamieszkałe na stałe lub oddalone od innych zabudowań. Obserwują codzienne rytuały domowników z wyprzedzeniem, aby wiedzieć kiedy i w jakich okolicznościach mogą skorzystać z ich nieuwagi czy nieobecności

- zaznacza starszy aspirant Jacek Bator.

Zamykajmy drzwi do mieszkań i pilnujmy torebek na zakupach

Policjanci przestrzegają także przed nieuważnością na zakupach, kiedy - najczęściej panie - skupione na towarach trzymają torebki z boku, "na nerkach" czy plecach. A tu niezwykle istotne jest, aby trzymać zarówno pieniądze, jak i często ważne dokumenty, przed sobą i ani na chwilę o nich nie zapominać. Bo moment nieuwagi może nas sporo kosztować.

- Podobnie wygląda sytuacja z damskimi torebkami, alei męskimi saszetkami w mieszkaniach. Często wchodząc do domu pozostawiamy je na szafkach w korytarzu, nie zamykając drzwi wejściowych na klucz. Złodziej tylko czeka na takie okazje i często je wykorzystuje, wchodząc do mieszkania bez trudu i w ferworze miru domowego, zabiera ze sobą cenne rzeczy - uczula st.asp. Jacek Bator.

Pamiętajmy zarówno o zabezpieczeniach, ale i codziennej rozwadze, która powinna nam towarzyszyć nie tylko w okresie letnim.


ZOBACZ TEŻ: Gdzie na Podkarpaciu szukać pomocy medycznej w nagłych przypadkach?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na debica.naszemiasto.pl Nasze Miasto