Mateusz Cebula nadal będzie pełnił funkcję przewodniczącego Rady Miasta Dębica

Monika Sroczyńska
Monika Sroczyńska
Krzysztof Kapica
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Mateusz Cebula pozostaje na stanowisku przewodniczącego Rady Miasta Dębica. Podczas tajnego głosowania na XXXIII nadzwyczajnej sesji, 11 głosami radnych po raz kolejny odrzucono wniosek o odwołanie przewodniczącego Cebuli z pełnionej dotychczas funkcji.

Wniosek o odwołanie przewodniczącego z funkcji podpisało sześciu radnych opozycji. Był to kolejny w tym roku, pod pierwszym podpisali się wszyscy radni spoza klubu PiS.

Powodem złożenia wniosku ma być postawa przewodniczącego oraz jego działania w ostatnich miesiącach, zarzuty dotyczyły m.in. przekroczenia uprawnień przez przewodniczącego Cebulę.

Przewodniczący przekracza zapisane w ustawie uprawnienia. Stosując własną interpretację przepisów ogranicza i utrudnia pracę Komisji Rewizyjnej i Komisji Skarg, Wniosków i Petycji od listopada 2019 r. Radni pracujący w tych komisjach byli pozbawieni możliwości opiniowania uchwał na kolejne sesje, składania wniosków, zgłaszania pod obrady sesji spraw mieszkańców, którzy się do nich zwrócili - napisali w uzasadnieniu wniosku radni opozycji.

W swoim piśmie podpierali się także odpowiedzią wojewody na skargę, jaką wysłali do Urzędu Wojewódzkiego.

Działania przewodniczącego zostały negatywnie ocenione przez wojewodę Ewę Leniart w odpowiedzi na skargę radnych opozycji. Wskazała jednocześnie, iż jedyną sankcją za przekroczenie uprawnień przez przewodniczącego Cebulę i nieprawidłowe wykonywanie swoich obowiązków jest jego odwołanie.

Opinia wojewody była kluczową w złożeniu kolejnego wniosku o odwołanie przewodniczącego Cebuli, który w opinii radnych opozycji nagminnie przekracza swoje uprawnienia i nie pozwala na konstruktywną i merytoryczną debatę podczas prowadzonych sesji.

Na poniedziałkowej sesji nadzwyczajnej ważyły się po raz kolejny losy przewodniczącego Rady Miasta Dębica.

Przed głosowaniem wiceprzewodniczący Rady Miasta Andrzej Bal złożył wniosek formalny o pominięcie dyskusji poprzedzającej podjęcie uchwały oraz odczytanie jej uzasadnienia. Stwierdził, że jego treść mieszkańcy miasta znają już z mediów i wypowiedzi radnych inicjatorów, między innymi radnego Szczepana Mroczka.

Kontrpropozycję złożył ten ostatni, ale to radni PiS większością głosów przeforsowali wniosek zaproponowany przez wiceprzewodniczącego Andrzeja Bala.

Podczas tajnego głosowania decyzją 11 z 21 radnych wniosek o odwołanie Mateusza Cebuli z funkcji został odrzucony.

O komentarz wyniku głosowania poprosiliśmy radnych

Nie jestem zaskoczony wynikiem głosowania, spodziewałem się że radni klubu jak zawsze pokażą jedność. Jeżeli chodzi o radnych opozycji to mam nadzieje, ze to zmobilizuje ich to do merytorycznej pracy, bo wiem jak wygląda budżet. jest on bardzo słaby, brakuje pieniędzy wszędzie i mam wrażenie, ze ten wniosek miał być tylko zasłoną dymną by przykryć kwestie wyglądu finansów na ten i na przyszły rok

- tak wynik głosowania na gorąco radny PiS Mateusz Kutrzeba, wiceprzewodniczący rady.

Składając wniosek przedstawiliśmy stanowisko wojewody, która jednoznacznie wskazała sankcje wobec przewodniczącego przekraczającego zakres swoich kompetencji. Niestety radni PiS swoją decyzją pokazali, że prawo nadal może być łamane, a oni są ponad nim. Ponadto brak dyskusji i przedstawienia mieszkańcom powodów wystąpienia z takim wnioskiem po raz kolejny pokazuje, że będąca w mniejszości opozycja nie ma prawa głosu

- nie ukrywa rozczarowania Szczepan Mroczek, radny opozycji.

Zaznacza że za wnioskiem o odwołanie przewodniczącego głosowali wszyscy radni opozycji, którzy jednym głosem pozostają w mniejszości. 11 z 21 członków rady to przedstawiciele klubu PiS, do którego należy przewodniczący Cebula.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie