Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leopard, Langusta i Poprad na dębickim Rynku. Święto Wojska Polskiego w Dębicy [ZDJĘCIA]

Monika Sroczyńska
Monika Sroczyńska
Święto Wojska Polskiego w Dębicy.
Święto Wojska Polskiego w Dębicy. Monika Sroczyńska
Dębicki Rynek na kilka godzin zamienił się w bazę wojskową. Można było zobaczyć m.in. czołg średni Leopard 2A5, Rosomak medyczny, wyrzutnię rakietową Langusta, przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad, KTO AWD – kołowe transportery opancerzone oraz moździerz samobieżny RAK. Zobaczcie jak wyglądały obchody Święta Wojska Polskiego w Dębiy.

W niedzielę w centrum miasta zaparkował nowoczesny sprzęt wojskowy, w tym m.in. czołg bojowy Leopard 2A5. Ten ponad 7 metrowy pojazd wykorzystywany jest do zwalczania celów opancerzonych, jak również celów naziemnych i powietrznych z karabinów maszynowych. Może prowadzić działania w dzień i w nocy oraz w każdym terenie, także przy ograniczonej widoczności.

Wśród sprzętu jaki zaprezentowali wojskowi była także Langusta. 122-milimetrowa wyrzutnia rakietowa WR-40 znajduje się w wyposażeniu dywizjonów artylerii rakietowej. Przeznaczona jest do niszczenia i obezwładniania siły żywej oraz sprzętu wojskowego przeciwnika w rejonach ześrodkowania. Ponadto wyrzutnia umożliwia burzenie umocnień i fortyfikacji punktów oporu przeciwnika, a także niszczenie urządzeń logistycznych w rejonie ich rozwinięcia.

Debiczanie mogli także obejrzeć moździerz samobieżny RAK kalibru 120 milimetrów na podwoziu KTO Rosomak. To pierwszy moździerz, który znajduje się w zamkniętej wieży, dzięki temu w pełni chroni załogę. Może strzelać ogniem zdalnie sterowanym, współpracować z bezzałogowymi statkami powietrznymi oraz walczyć w terenie trudno dostępnym.

Prawdziwą gratką dla miłośników wojskowości była możliwości zobaczenia przeciwlotniczego zestawu rakietowego Poprad. Służy on do wykrywania, identyfikowania, śledzenia i zwalczania celów powietrznych znajdujących się w odległości do 5,5 km i na pułapie do 3,5 km. Pracuje w dzień i w nocy bez względu na warunki atmosferyczne. Jego podstawowym zadaniem jest osłona ważnych obiektów oraz zgrupowań sprzętu i ludzi przed różnego rodzaju atakiem powietrznym.

Przez cały czas trwania pikniku funkcjonował Mobilny Punkt Rekrutacyjny, gdzie każdy mógł zasięgnąć informacji o rekrutacji do Wojska Polskiego oraz złożyć wniosek do dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej.

Rekonstrukcja historyczna na Rynku w Dębicy

Szczególną atrakcją obchodzonego w Dębicy Święta Wojska Polskiego była inscenizacja walk partyzanckich z 1944 roku w wykonaniu grup rekonstrukcji historycznej: 16. Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej i ZGRH im. gen. Stanisława Maczka z Mielca. W przedsiewzięciu uczestniczyli też członkowie grupy Safo i dębiccy strzelcy.

Aktorzy przedstawili wydarzenia z maja i czerwca 1944 r., związane ze śmiercią Romana Banka „Żbika”, żołnierza Armii Krajowej, który zginął od niemieckich kul na rynku w Dębicy w czerwcu 1944 roku oraz akcję dywersyjną – zamach na niemieckich żandarmów.

Ostatnim punktem odsłony dębickich obchodów Święta Wojska Polskiego był koncert patriotyczny Norberta „Smoły” Smolińskiego, lidera zespołu Contra Mundum.

15 sierpnia w parku przy Domu Kultury „Śnieżka” wystąpi Miejska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Marka Rudy, która uświetni tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego. Koncert rozpocznie się o godzinie 17.00.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Leopard, Langusta i Poprad na dębickim Rynku. Święto Wojska Polskiego w Dębicy [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na debica.naszemiasto.pl Nasze Miasto