Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krzysztof Penderecki nie żyje. Miał 86 lat. "Nieoceniony dyrektor artystyczny Sinfonii Varsovii"

Redakcja
Krzysztof Penderecki zmarł w niedzielę, 29 marca
Krzysztof Penderecki zmarł w niedzielę, 29 marca Archiwum
W niedzielę rano zmarł Krzysztof Penderecki. Wybitny kompozytor miał 86 lat. Związany był także z warszawską sceną muzyczną, będąc dyrektorem artystycznym orkiestry Sinfonia Varsovia. "Światowej sławy polski kompozytor i dyrygent, ale przede wszystkim wspaniały człowiek" - napisał burmistrz Pragi-Południe, dzielnicy na terenie której siedzibę ma orkiestra.

Krzysztof Penderecki, najbardziej znany polski kompozytor współczesny, zmarł w niedzielę nad ranem w Krakowie w wieku 86 lat. Artysta, czterokrotny zdobywca nagrody Grammy, był związany z Warszawą. Od 2003 roku pracował jako dyrektor artystyczny stołecznej orkiestry Sinfonia Varsovia. Nie doczekał spektakularnej nowej siedziby orkiestry.

- Zmarł Krzysztof Penderecki, światowej sławy polski kompozytor i dyrygent, ale przede wszystkim wspaniały człowiek. Kondolencje dla całej rodziny Pana Profesora, w tym muzycznej rodziny z Sinfonia Varsovia - napisał Tomasz Kucharski, burmistrz Pragi-Południe, na terenie której mieści się siedziba orkiestry.

"Dziś nad ranem zmarł Krzysztof Penderecki, nasz długoletni przyjaciel, mentor, przewodnik po muzycznym świecie, najwybitniejszy polski kompozytor muzyki współczesnej, dyrygent. Nieoceniony dyrektor artystyczny Sinfonii Varsovii" - piszą z kolei przedstawiciele Sinfonii Varsovii.

Sinfonia Varsovia Centrum. Największa sala koncertowa w Polsce za 7 lat [NOWE WIZUALIZACJE]

Sinfonia Varsovia Centrum. Największa sala koncertowa w Pols...

Pendereckiemu zawdzięczamy awangardowe utwory w duchu sonoryzmu - czyli dzieła, które każą muzykom wydobywać dźwięki z tradycyjnych instrumentów nietradycyjnymi metodami, jak pukanie, skrzypienie lub dudnienie po pudle. Do wybitnych osiągnięć w tym nurcie zaliczana jest „Pasja według św. Łukasza”, która przyniosła mu światowy rozgłos.

- Kiedyś miałem w sobie sporą dozę bezczelności. Nie bałem się konkurować, choćby z Bachem. Uznałem, że też tak potrafię - mówił w rozmowie z nami słynny kompozytor. - Poza tym byłem zakochany w żonie i chciałem jej udowodnić, że potrafię napisać wielkie dzieło. Zresztą to jej właśnie zadedykowałem Pasję według św. Łukasza .

Wywiad z Krzysztofem Pendereckim z 2016 roku:

Nie żyje Krzysztof Penderecki. Zdobył cztery nagrody Grammy

W 1961 roku Międzynarodowa Trybuna Kompozytorów UNESCO w Paryżu wyróżniła go za „Tren ofiarom Hiroszimy”, w 1972 roku jego utwór „Ekecheiria” zabrzmiał na otwarcie Igrzysk Olimpijskich w Monachium, a w 1996 roku skomponował symfonię-oratorium „Siedem bram Jerozolimy” na zamówienie tytułowego miasta z okazji jubileuszu 3000 lat jego istnienia.

Czterokrotnie nagradzany Grammy - m.in. za „Credo” . Bardzo cenił tę nagrodę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto