Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego odbędzie się po ustąpieniu pandemii

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Fot. Wojciech Matusik / Polskapresse
Zmarły w minioną niedzielę wybitny kompozytor muzyki współczesnej Krzysztof Penderecki spocznie w Panteonie Narodowym, utworzonym w kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie. Rodzina zdecydowała, że odbędzie się to po ustąpieniu epidemii koronawirusa. Na razie wszyscy chętni mogą wpisywać się do elektronicznej księgi kondolencyjnej, która jest dostępna dla w internecie.

Panteon Narodowy otwarto uroczyście w 2012 roku w 400. rocznicę śmierci ks. Piotra Skargi. Znajduje się on w Krakowie w kościele św. Piotra i Pawła, niedaleko od królewskiej nekropolii na Wawelu i Grobu Zasłużonych na Skałce. Jest on „ważnym miejscem podtrzymywania tradycji narodowej i pielęgnowania polskości” – głosi wpis na stronie internetowej zajmującej się nim Fundacji. Panteon to miejsce pochówku Polaków zasłużonych dla kultury, sztuki i nauki. Spoczywa tam dramaturg Sławomir Mrożek czy naukowiec Karol Olszewski.

- Pani Elżbieta Penderecka zdecydowała się na kremację swego męża. Zgodnie z przyjętym zwyczajem urna z jego prochami będzie się potem znajdowała w zakładzie pogrzebowym. Kiedy ustąpi epidemia korona wirusa i życie społeczne wróci do normy, odbędzie się uroczysty pochówek. Teraz niestety nie ma możliwości zorganizowania pogrzebu o odpowiedniej randze – powiedział nam prof. Franciszek Ziejka, przewodniczący Rady Fundacji Panteon Narodowy.

W najbliższych dniach rozpoczną się prace nad sarkofagiem w Panteonie Narodowym, w którym spocznie urna z prochami Krzysztofa Pendereckiego. Będzie on wyglądał podobnie jak te, w których spoczywają dotychczas pochowani w tym miejscu ludzie kultury i nauki.

- Mamy już opracowane zarysy scenariusza pogrzebu. Chcielibyśmy, aby najpierw mszę świętą żałobną odprawił proboszcz kościoła Mariackiego w Krakowie. Potem kondukt żałobny przejdzie z urną do kościoła św. Piotra i Pawła, gdzie znajduje się Panteon Narodowy. Oprawę muzyczną pogrzebu zapewni najpewniej Orkiestra Akademii Muzycznej w Krakowie, której rektorem był przez piętnaście lat Krzysztof Penderecki. Myślę, że w pogrzebie wezmą udział władze Polski, goście z kraju i zagranicy, wielbiciele twórczości kompozytora i oczywiście krakowianie. Odpowiednio wcześniej poinformujemy oficjalnie o terminie pochówku. Myślę, że będzie to nie wcześniej niż za jakieś 2-3 miesiące – zapowiada prof. Franciszek Ziejka.

Tego typu sytuacja nie jest niczym wyjątkowym: kiedy Sławomir Mrożek zmarł 15 sierpnia 2013 roku w Nicei we Francji, jego uroczysty pogrzeb odbył się w Krakowie ponad miesiąc później – 17 września 2013 roku. Teraz ten okres oczekiwania może być jeszcze dłuższy ze względu na epidemię koronawirusa.

Już teraz można natomiast wpisywać się do księgi kondolencyjnej, dedykowanej Krzysztofowi Pendereckiemu, którą Urząd Miasta Krakowa udostępnił dla wszystkich w internecie na swoim portalu Krakow.pl. Wpisy należy kierować na adres mailowy: [email protected] W księdze znalazło się już kilkadziesiąt wpisów, w tym od takich osobistości, jak słynna skrzypaczka Sophie Anne Mutter czy filharmonicy Wiedeńscy.

Pierwszy złożył swój wpis prezydent miasta Krakowa – Jacek Majchrowski. „Odszedł jeden największych kompozytorów naszych czasów i najwybitniejszych twórców w dziejach polskiej kultury, Honorowy Obywatel Krakowa, laureat Cracoviae Merenti, absolwent, profesor i wieloletni rektor krakowskiej Akademii Muzycznej, a przede wszystkim krakowianin” – czytamy jego wpisie.

Z kolei Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, napisał: „W osobie Krzysztofa Pendereckiego żegnam wielką epokę polskiej muzyki, z nadzieją, że uczniowie, których pozostawił, będą nieśli pamięć swojego Mistrza i Jego dzieło. Żegnam też Krzysztofa Pendereckiego – człowieka dobrego, ciepłego, o znakomitym poczuciu humoru i wielkiej otwartości na ludzi. Będzie mi brakowało Jego błysku w oku – i naszych rzadkich, ale serdecznych rozmów”.

Inne osoby podkreślają, że był wielkim człowiekiem i wybitnym artystą. „Pamięć jest ulotna, ale muzyka Pana Krzysztofa Pendereckiego zostanie z nami i nie pozwoli zatriumfować zapomnieniu” - brzmi jeden z wpisów. „Wielkie podziękowania za wspaniałą muzykę, która inspiruje artystów z całego świata” – głosi inny.

Koronawirus: aktualizowany raport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego odbędzie się po ustąpieniu pandemii - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto