Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Intensywny finał Szlachetnej Paczki w Rybniku. Z pomocy skorzysta w sumie 75 rodzin w potrzebie. Jak radzą sobie wolontariusze? ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Wideo
od 7 lat
Weekend cudów w Rybniku. Od soboty do niedzieli 17 grudnia, pomoc materialna w ramach Szlachetnej Paczki trafiła do 75 rodzin. Z magazynu na korytarzach Szkoły Podstawowej nr 34 znikają zgromadzone przez organizację dary. Wolontariusze ładują paki do samochodów i rozwożą do rodzin w potrzebie, zakwalifikowanych do wsparcia na etapie rejestracji. W ten sposób święta Bożego Narodzenia spędzi dostatnio kilkuset mieszkańców Rybnika. O co najczęściej prosili potrzebujący?

Magazyn Szlachetnej Paczki na korytarzach Szkoły Podstawowej nr 34 w Rybniku

Na korytarzach Szkoły Podstawowej nr 34 w Rybniku, 16 i 17 grudnia działo się wiele dobrego. Wolontariusze Szlachetnej Paczki cały czas zabierają złożone tam paki z darami do samochodów i rozwożą do rodzin w potrzebie. W pracy tej wspierają ich druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Rybniku-Orzepowicach. Nie tylko przenoszą ciężkie pakunki, ale przede wszystkim udostępnili Szlachetnej Paczce samochody służące jednostce w działaniach ratowniczo – gaśniczych. Teraz przewożą nimi dary ze wsparciem dla najbardziej potrzebujących.

W całym Weekendzie Cudów pomagało aż 6 OSP: Golejów, Grabownia, Orzepowice, Kamień, Ruda Kozielska, Klokocin oraz ekipa PWiK w Rybniku.

Paczki trafiły do osób samotnych, rodzin bardzo młodych (startujących w dorosłe życie) i wielodzietnych czy samotnych matek z dziećmi.

Sylwia Paluchowska działa w Szlachetnej Paczce od dawna. Wcześniej była darczyńcą.

– Nasz finał składa się z dwóch dni: soboty i niedzieli. W tym czasie darczyńcy mogą do nas przyjechać, zdecydowanie najwięcej było ich w sobotę. Dzisiaj rozwozimy paczki do wszystkich potrzebujących rodzin, a jest ich 75. - mówi wolontariuszka Szlachetnej Paczki w Rybniku oraz pełniąca funkcję SO, czyli specjalistki sprawdzającej opisy rodzin, które trafiają do bazy.

Bieda ma swoje oblicze i przyczyny, nie oceniajmy potrzebujących

Jak dodaje, postanowiła zaangażować się w „paczkę”, by poznać biedę od drugiej strony i pomagać tym ludziom.

- Stwierdziłam, że bieda ma swoje specyficzne oblicze. Wiele rodzin potrzebujących ma w domu bardzo czysto, schludnie. Natomiast brakuje im pieniędzy na podstawowe produkty: chleb, masło czy smalec. Są ludzie, którzy przez kilka tygodni nie jedzą obiadu. Bo ich nie stać. Żywią się chlebem z omastą. Niektórym rodzicom nie starcza na ubrania dla dzieci, które chodzą w dziurawych butach. Dobrze zajrzeć do tych rodzin od drugiej strony, żeby nie oceniać ludzi po wyglądzie. Warto poznać, co ich doprowadziło do takiej sytuacji – zaznacza Sylwia.

W paczkach jest głównie żywność i środki czystości

Izabela Kowalska jest liderką Szlachetnej Paczki Rejonu Południe. Wraz z Martyną Bojanowską (liderką Rejonu Północ) ogarnia wszystko to, co wiąże się z organizacją Szlachetnej Paczki. Koordynują zbiórkę darów oraz ich rozdział między potrzebujących. Wykonują wraz z wszystkimi wolontariuszami tytaniczną pracę.

- W paczkach najwięcej jest żywności i środków czystości. Obdarowane osoby najczęściej bowiem proszą o te właśnie artykuły. Rodziny otrzymują też pralki, lodówki, ubrania. W tym roku próśb o sprzęt agd było mniej. Są też upominki na święta. Osoba prosi np. o jakiś perfum – podkreśla Iza.

W tym roku, jak przyznaje, do Szlachetnej Paczki zgłoszono mniej rodzin niż w 2022, bo niecałe 150. Natomiast z pomocy skorzysta o osiem rodzin więcej – 75.

Ze wsparcia Szlachetnej Paczki 1829 rodzin z całego Śląska. W całej Polsce do akcji zakwalifikowano 17 012 rodzin w potrzebie. To ponad 1,5 tys. więcej niż rok temu. Szlachetna Paczka istnieje od 2001 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto