Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego. Urodzony w Dębicy kompozytor odszedł dokładnie dwa lata temu

Monika Sroczyńska
Monika Sroczyńska
Jarosław Pruss
W Krakowie odbędą się dziś uroczystości pogrzebowe Krzysztofa Pendereckiego. Złożenie urny z prochami kompozytora w Panteonie Narodowym odbędzie się dokładnie w drugą rocznicę jego śmierci.

Prof. Krzysztof Penderecki – kompozytor, dyrygent, pedagog muzyczny, doktor honoris causa 39 uniwersytetów, honorowy członek najważniejszych światowych akademii artystycznych i naukowych, Kawaler Orderu Orła Białego, zmarł 29 marca 2020 roku, po długiej i ciężkiej chorobie.

Z uwagi na pandemię COVID-19 msza pogrzebowa prof. Krzysztofa Pendereckiego odbyła się 2 kwietnia 2020 roku w rodzinnej parafii w Krakowie i miała charakter zamknięty. Po nabożeństwie urna z prochami kompozytora została złożona w krypcie bazyliki św. Floriana w Krakowie.

Czas jaki upłynął od śmierci prof. Krzysztofa Pendereckiego był okresem naznaczonym smutkiem i chorobą w rodzinie Pendereckich. Z uwagi na chorobę małżonki kompozytora, Elżbiety Pendereckiej, uroczystości odprowadzenia urny do Panteonu Narodowego zostaną przeprowadzone 29 marca 2022 roku

- informował w ubiegłym roku Andrzej Giza, dyrektor Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena.

W uznaniu zasług kompozytora, pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego będzie uroczystością o charakterze państwowym. Wydarzenie ma nawiązywać do wielkich krakowskich pogrzebów, takich jak np. uroczystości pogrzebowe Wyspiańskiego. Kompozytor spocznie w Panteonie Narodowym w Krakowie.

- Żegnamy człowieka, który obok Fryderyka Chopina jest najbardziej rozpoznawalnym i znanym polskim kompozytorem na świecie

- wyjaśniał dr Andrzej Giza.

Pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego

Zgodnie z tradycją urna z prochami artysty była tymczasowo złożona w krypcie bazyliki św. Floriana. Uroczystość przeniesienia prochów do miejsca ostatecznego spoczynku, połączona z pożegnaniem, odbędzie się dziś i będzie miała charakter państwowy.

Mszę świętą żałobną poprzedzi wystawienie urny z prochami w bazylice św. Floriana. Ta część pożegnania przeznaczona jest dla rodziny oraz przyjaciół kompozytora. W kościele wystąpią krakowskie zespoły związane z śp. Krzysztofem Pendereckim: Chór Filharmonii Krakowskiej oraz Chór Polskiego Radia.

O godz. 11.00 wyruszy kondukt żałobny, który przejdzie ulicami Krakowa – od bazyliki św. Floriana, Drogą Królewską przez ul. Floriańską, Rynek Główny, ul. Grodzką – do kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Dla krakowian i wszystkich osób, które chciałyby pożegnać Mistrza, będzie to okazja do publicznego oddania hołdu i uczczenia pamięci Artysty.

Msza święta w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła rozpocznie się o godz. 12.00. Ze względu na niewielką przestrzeń świątyni wezmą w niej udział najbliżsi i osoby zaproszone przez rodzinę kompozytora, przedstawiciele państwa, władz lokalnych oraz instytucji i środowisk artystycznych.

Wszystkie punkty uroczystości będą transmitowane w TVP Kultura i TVP Info, pożegnanie można będzie śledzić także na PLAY KRAKÓW. Transmisję (z wyłączeniem konduktu) będzie prowadzić też Polskie Radio Dwójka.

Podczas liturgii zabrzmią m.in. „De Profundis z Siedmiu bram Jerozolimy”, „Passacaglia z Serenady na smyczki”, „Lacrimosa” i „Agnus Dei” z „Polskiego Requiem” Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu Chóru Filharmonii Narodowej oraz Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia – zespołu szczególnie ważnego dla Krzysztofa Pendereckiego. „Lacrimosę” wykona Chór Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

Prochy kompozytora zostaną złożone w Panteonie Narodowym w krypcie pod prezbiterium kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Początkowo uroczystości pożegnalne śp. Krzysztofa Pendereckiego miał zakończyć koncert cenionej przez niego artystki Anne-Sophie Mutter z towarzyszeniem orkiestry Sinfonia Varsovia. Jednak w obliczu działań wojennych za naszą wschodnią granicą oraz z uwagi na niewyobrażalne dramaty, jakie w tych dniach przeżywają obywatelki i obywatele Ukrainy, decyzją małżonki śp. Krzysztofa Pendereckiego program uroczystości został ograniczony, a koncert „Krzysztof Penderecki in memoriam” przeniesiono na jesień 2023 r., kiedy przypada 90. rocznica urodzin kompozytora

źródło: UM Kraków

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na debica.naszemiasto.pl Nasze Miasto