Czy pandemia wpłynęła na inwestycje? Rozmawiamy ze Stanisławem Rokoszem, wójtem gminy Dębica

Monika Sroczyńska
Monika Sroczyńska
Krzysztof Łokaj
O ważnych inwestycjach w gminie, pandemii i statusie uzdrowiska w Latoszynie, a także planach na rok bieżący rozmawiamy ze Stanisławem Rokoszem, wójtem gminy Dębica.

Panie wójcie, co udało się zrealizować gminie w roku ubiegłym? Proszę opowiedzieć o najważniejszych inwestycjach. Jak duże pieniądze udało się pozyskać dla gminy Dębica ze środków zewnętrznych?

Do największych zadań, które zostały zrealizowane w 2020 r., niewątpliwie możemy zaliczyć tą najbardziej sztandarową, czyli budowę pijalni, tężni, amfiteatru do muzykoterapii oraz zagospodarowanie terenów przy Uzdrowisku w Latoszynie. Koszt inwestycji to 6,8 mln zł, z czego 4,2 mln zł pochodziło z dofinansowania.

Kolejnym dużym zadaniem była budowa składowiska odpadów w Paszczynie, które kosztowało prawie 10 mln zł przy wsparciu środków zewnętrznych na kwotę 5,1 mln zł.

W południowej części gminy, tj. w Braciejowej i Głobikowej wykonaliśmy 9 km sieci wodociągowej wraz z hydrofornią. W efekcie można było podłączyć do wodociągu 46 gospodarstw z okolic południka i zachodniej części Głobikowej. Inwestycja ta kosztowała blisko 7 mln zł, a dofinansowanie wyniosło 1,6 mln zł.

Nagawczyna z kolei może poszczycić się nowym żłobkiem. Lokalizacja żłobka jest o tyle dogodna, że usytuowany został przy publicznej szkole podstawowej i przedszkolu. Budowa kosztowała prawie 2 mln zł, a w ramach programu „Maluch +” udało się pozyskać 1 mln zł.

Z zakresu drogownictwa Gmina Dębica wybudowała i przebudowała szereg dróg. Tu największą inwestycją była budowa drogi do terenów inwestycyjnych w Zawadzie. Przy wartości 3,4 mln zł, z budżetu gminy Dębica wydano 533 tys. zł. Pozostałe środki pochodziły z dotacji oraz darowizny. W ramach Rewitalizacji Przestrzeni Regionalnej w gminie Dębica za 2,5 mln zł przebudowano drogę w Pustkowie – Osiedlu. Dofinansowanie w kwocie 2 mln zł pozwoliło na wykonanie nowej nawierzchni drogi na długości 950 metrów, budowę chodnika, ścieżki rowerowej oraz wiat przystankowych.

Czy pandemia skomplikowała realizację zaplanowanych wcześniej inwestycji? Czego nie udało się zrealizować?
Wszystkie inwestycje udało się zrealizować w założonych terminach, nie było żadnych komplikacji. Jednak ze względu na panującą sytuację nie udało się zorganizować praktycznie żadnej z imprez kulturalnych i sportowych, w tym cyklicznych, takich jak Mistrzostwa Podkarpacia w Płukaniu Złota, Święto Pieroga, Tradycje Wielkanocne, Memoriał Pływacki, Spływ Kajakowy czy lokalnych pikników rodzinnych integrujących mieszkańców sołectwa.

Nie odbyły się również zawody sportowe: Gminna Liga Amatorskiej Piłki Siatkowej, Gminny Turniej Piłki Siatkowej, Otwarte Mistrzostwa Powiatu Dębickiego w Kolarstwie Górskim czy Spartakiada Sportowo-Lekkoatletyczna. Co roku każda z imprez przyciągała bardzo dużą ilość osób nie tylko z gminy Dębica, powiatu dębickiego, ale też gościliśmy przedstawicieli z innych województw, którzy byli pod ogromnym wrażeniem oprawy artystycznej i poziomu organizacji.

Czy w związku z pandemią gmina poniosła straty? Były jakieś dodatkowe wydatki?
W związku z wprowadzeniem obostrzeń przez rząd straty samorządu Gminy Dębica dotknęły praktycznie każdej jednostki organizacyjnej. Budżet gminy został pomniejszony łącznie o około 2,4 mln zł. Na tę kwotę składają się straty finansowe w wysokości łącznie 1,9 mln zł wynikające z pomniejszonych dochodów z tytułu wynajmów obiektów kultury, podatków, umorzeń, wpływów PIT, CIT, czynszów, sprzedaży biletów na baseny.

Poza zmniejszonymi dochodami gmina Dębica wydatkowała ponad 490 tys. zł na zapewnienie bezpieczeństwa sanitarnego urzędu i pozostałych budynków publicznych, środków ochrony osobistej tj. maseczki, rękawiczki, płyty dezynfekujące, automaty i pojemniki na kwotę ponad 490 tys. zł.

Co z planami i inwestycjami w roku bieżącym?
Na 2021 rok zaplanowaliśmy między innymi ukończenie rozpoczętej w 2019 r. sali gimnastycznej przy Zespole Szkół w Pustkowie. Łączny koszt inwestycji przekroczy 5 mln zł, przy udziale 1,5 mln zł z Ministerstwa Sportu i Turystyki. W Kochanówce wybudowany zostanie nowy budynek przeznaczony pod Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne. Wokół centrum powstaną miejsca parkingowe, place utwardzone i zagospodarowane zostaną tereny zielone. Budynek będzie przeznaczony do dziennego pobytu dla 9 osób oraz na pobyt całodobowy dla 9 osób. Wartość zadania to 2,9 mln, a dofinansowanie z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, wyniosło 2,8 mln zł.

Kontynuowana będzie również budowa budynku wielofunkcyjnego w Braciejowej. Powstanie obiekt użyteczności publicznej z przeznaczeniem na przedszkole wraz z ośrodkiem zdrowia i punktem aptecznym oraz placem zabaw wraz z zagospodarowaniem terenu wokół budynku. Zadanie w całości finansowane będzie z budżetu gminy.

W przyszłości gmina Dębica planuje utworzenie szlaku historycznego Poligonu Heidelager Paszczyna – Brzeźnica – Pustków Osiedle – Ringi – Kochanówka – Ocieka i Wola Ociecka – Blizna. Głównym celem utworzenia szlaku historycznego jest ocalenie od zapomnienia prawdy historycznej o miejscu, które odegrało bardzo dużą rolę w historii II wojny światowej. Szlak przypomni osoby, miejsca i fakty, które wydarzyły się na naszym terenie, a w szczególności w okresie okupacji hitlerowskiej w latach 1939 - 1944. Szlak ma powstać między Ekspozycją Historyczno-Dydaktyczną i Górą Śmierci w Paszczynie a Parkiem Historycznym w Bliźnie. To tylko kilka zadań, które zostały ujęte w do realizacji. Łącznie wydatki majątkowe w budżecie Gminy Dębica to 32,2 mln zł

Czy gmina stara się o kolejne środki zewnętrzne?
Pozyskiwanie środków zewnętrznych na inwestycje to nasz priorytet. Teraz, gdy na finansach jednostek samorządowych ciążą skutki epidemii, ten kierunek ma jeszcze większe znaczenie. Robimy wszystko, żeby gminny budżet był zrównoważony, dlatego też tak ważne jest pozyskiwanie dotacji. Pod koniec 2020 r. gmina złożyła 3 wnioski o dofinansowanie ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na kanalizację w miejscowościach Latoszyn, Gumniska, Braciejowa, wodociąg w Braciejowej i Głobikowej oraz na budowę budynku użyteczności publicznej przeznaczonego na dwuoddziałowe przedszkole oraz ośrodek zdrowia wraz z punktem aptecznym w Braciejowej. Kwota wnioskowanych środków to 29 mln zł.

Do lutego planujemy aplikować o środki na kwotę 5 mln zł z RFiL, PGR na przebudowę i budowę dróg m.in. w Zawadzie oraz Pustkowie, inwestycje sportowo – rekreacyjne takie jak rozbudowa parku dinozaurów w Głobikowej, budowa stadionu w Głobikowej. Z wymienionego programu chcielibyśmy również poprawić sieć wodno-kanalizacyjną w Pustkowie. W przypadku pojawienia się nowych naborów na dofinansowania, z pewnością będziemy się o nie ubiegać.

A jak wygląda obecna sytuacja uzdrowiska w Latoszynie i co z oficjalnym przyznaniem statusu uzdrowiska?
Gmina Dębica uzyskała już pozytywna opinię Ministerstwa Zdrowia odnośnie przyznania statusu uzdrowiska dla miejscowości Latoszyn. Decyzja ta przesłana została do gminy Dębica oraz do Rady Ministrów. Obecnie oczekujemy jeszcze na decyzję Rady Ministrów. Liczymy, że niebawem gmina otrzyma ostateczne potwierdzenie tej decyzji.

Na tę chwilę dużym problemem jest zakaz prowadzenia działalności basenu w związku z obostrzeniami w działalności dla basenów komercyjnych. W związku z tym faktem obiekt basenu nie mógł być otwarty dla klientów przez okres 6 miesięcy w 2020 r. i jest zamknięty do chwili obecnej. Zainteresowanie kąpielami jest bardzo duże, ponieważ pomimo obostrzeń w 2020 r. klienci skorzystali z blisko 19 000 kąpieli leczniczych w basenie w Latoszynie. Mamy nadzieję, że niebawem będzie można ponownie zaprosić klientów na lecznicze kąpiele w wodzie siarczanowo-wapniowej.

Gmina Dębica oczekuje również na ogłoszenie naborów przez NFOŚiGW na projekty związane z odwiertami wód geotermalnych. W bezpośrednim sąsiedztwie uzdrowiska w Latoszynie gmina Dębica kupiła na ten cel działkę o powierzchni 1 ha w miejscu, w którym funkcjonuje już odwiert wykonany jeszcze w ramach poszukiwania nafty i gazu – w tym czasie natrafiono tam na głębokości ok 1800 m na złoża wód geotermalnych, solankowych o temp 67 stopni. Jeśli będą ogłoszone nabory na takie projekty, gmina Dębica chce w nich uczestniczyć.

Dziękuje za rozmowę.

Latoszyn Zdrój najmłodszym uzdrowiskiem w Polsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót

Materiał oryginalny: Czy pandemia wpłynęła na inwestycje? Rozmawiamy ze Stanisławem Rokoszem, wójtem gminy Dębica - Dębica Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na debica.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie