Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Blisko sto mieszkań w Dębicy dla uchodźców z Ukrainy

Monika Sroczyńska
Monika Sroczyńska
W związku z rosnącą liczbą uchodźców wojennych z Ukrainy Polski Fundusz Rozwoju zdecydował się na bezpłatne udostępnienie 650 mieszkań, zbudowanych w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. W samej Dębicy zostanie udostępnionych 96 lokali mieszkalnych.

Fundacja PFR sfinansuje wyposażenie mieszkań w meble oraz podstawowy sprzęt AGD tak, aby były jak najszybciej gotowe do zamieszkania. Pracownicy i wolontariusze PFR pomogą w zakwaterowaniu uchodźców oraz zapewnieniu im potrzebnych środków (np. ręczników, zastawy kuchennej, itp.).

- Pracownicy PFR są bardzo zaangażowani w pomoc na rzecz Ukrainy. Zapewnimy, że około 2 500 uchodźców, głównie matek z dziećmi, znajdzie bezpieczne i wygodne schronienie oraz poczuje nasze wsparcie - deklaruje Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Pozwoli to na czasowe ulokowanie w godnych warunkach uchodźców z Ukrainy, uciekających przed zagrożeniem wojennym.

- Udostępnianie mieszkań potrzebującym osobom na co najmniej pół roku będzie prowadzone stopniowo, w ścisłej współpracy z wojewodami oraz urzędami wojewódzkimi, które koordynują pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Urzędy, samorządy i wolontariusze będą również udzielać bieżącej pomocy i wsparcia dla mieszkańców lokali - informuje Ewa Syta, dyrektor biura prasowego PFR Nieruchomości.

Podkreśla, że nastąpi to dopiero po wyposażeniu lokali w konieczne do codziennego funkcjonowania sprzęty. Podmiotem koordynującym przydzielanie osób do lokali będzie Podkarpacki Urząd Wojewódzki.

Może się też okazać, że Dębica będzie ostatnim miastem zasiedlanym w ramach działań Polskiego Funduszu Rozwoju z uwagi na charakter recepcyjny województwa podkarpackiego, z którego uchodźcy są przewożeni w głąb kraju, gdzie otrzymują docelową pomoc.

- Na Podkarpaciu udzielane jest im pierwsze schronienie, tu otrzymują pierwszą i najważniejszą pomoc. Później tę rolę przejmują kolejne zarządy województw i ich samorządy. Może się też zdarzyć, że mieszkania w Dębicy będą miały charakter lokali rotacyjnych. Takiego rozwiązania również nie możemy wykluczyć, ale to pozostawiamy w gestii Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, który będzie pełnił w tej kwestii rolę koordynatora - wyjaśnia Ewa Syta.

Co to oznacza w praktyce?

Uchodźcy zostaną ulokowani tu w pierwszym okresie pobytu w Polsce, do czasu kiedy zostaną im przydzielone lokale i pomoc docelowa na terenie innego województwa. Później mieszkania w Dębicy będą mogły służyć kolejnym uchodźcom z Ukrainy.

- Bazą i podstawowym zadaniem jest zapewnienie tym osobom dachu nad głową, udzielenie im schronienia i wsparcia w tym szczególnie trudnym dla nich czasie. Później wspólnie z samorządami i grupami wsparcia będziemy się zastanawiać nad dalszymi formami pomocy - podkreśla dyrektor biura prasowego PFR Nieruchomości.

Blisko sto mieszkań w Dębicy dla uchodźców z Ukrainy

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na debica.naszemiasto.pl Nasze Miasto