Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wydajesz za dużo na jedzenie? Pewnie nie stosujesz tych 5 prostych sposobów oszczędzania na żywności

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
W zakupach ważne jest planowanie, by nie kupić za dużo żywności, której nie jesteśmy w stanie np. zamrozić czy na bieżąco zjeść, by się nie zepsuła. Marnowanie jedzenia przyniesie odwrotny efekt do zamiaru oszczędzania.
W zakupach ważne jest planowanie, by nie kupić za dużo żywności, której nie jesteśmy w stanie np. zamrozić czy na bieżąco zjeść, by się nie zepsuła. Marnowanie jedzenia przyniesie odwrotny efekt do zamiaru oszczędzania. pixabay.com, AGW
Spore grono osób zastanawia się, jak oszczędzać na jedzeniu, gdy w sklepach ceny wysokie. Przy kasie w markecie czy na straganie w środku miasta rachunek za produkty w torbie lub koszyku zaskakuje niejednego z nas. Inflacja nie odpuszcza, między innymi w przypadku żywności i napojów bezalkoholowych. Aby nieco złagodzić skutki rosnących cen, szukamy sposobów na tańsze kupowanie jedzenia. Czasem nie trzeba go kupować, zwłaszcza gdy masz kawałek ziemi do dyspozycji.

Spis treści

Kolejne badania i sondaże potwierdzają, że Polacy tną wydatki. Oszczędności szukamy nie tylko w przekąskach i słodyczach. Z większą uwagą przeglądamy informacje o promocjach. Jak jeszcze możemy radzić sobie z rosnącymi cenami?

Wysoka inflacja i wzrosty stóp procentowych, a tym samym rat kredytów zmuszają do ograniczania wydatków. Co będzie dalej? Koszty w dużej mierze zależą od cen energii i produktów spożywczych na światowych rynkach. Ekonomiści uważają, że jeszcze przez dłuższy okres będziemy dokładniej przyglądać się swoim wydatkom.

Kupuj żywność prosto od rolnika, warzywa będą tańsze, szynka świeższa

Im więcej pośredników, tym wyższa ostateczna cena produktu, który trafia w ręce klienta. Można pójść na skróty i kupować żywność prosto od jej producentów - rolników czy małych przetwórni. Sprzedaż bezpośrednia pozwala producentom na lepszy zarobek niż w skupie, a klientom na tańsze zakupy i pozyskanie świeżych produktów.

Kontaktów można szukać w swojej okolicy w serwisie polskiebazarek.pl. Szukaj też lokalnych bazarków, gdzie sprzedają sami producenci lub zajrzyj na wspomniany e-bazarek. Przykłady:

Promocje w sklepach i marketach. Przeglądaj gazetki i aplikacje sieci

Gazetka z marketu może okazać się bardzo przydatna. Nie musi być papierowa, wersję elektroniczną znajdziemy w internecie, są też aplikacje zbierające promocje. Lidl czy Biedronka mają też swoje aplikacje, w których uruchamiają dodatkowe okazje na wybrane produkty, mogą różnić się dla poszczególnych klientów. Rabaty z aplikacją oferuje również Żabka, Carrefour, Auchan czy Netto. Warto śledzić, by kupować taniej. Najczęściej jednak trzeba kupić od razu 2-3 produkty, np. opakowania sera czy parówek.

Oszczędzanie jedzenia. Zakupy w dużych opakowaniach, hurtowo

Zapasy to dobra rzecz, jeśli będziemy robić je z głową. Trzeba oszacować zapotrzebowanie domowników i czas, w jakim jesteśmy w stanie zjeść magazynowane produkty. Jogurtów czy twarogu nie przechowamy zbyt długo, ale już makaron czy kaszę - z powodzeniem. Duże opakowania znajdziemy w sklepach internetowych czy hurtowniach.

Dobrym momentem na budowanie zapasów są także promocje w sklepach. Zawartość dużego opakowania można przesypać do zamykanych pudełek, dzięki czemu zawartość rozdartej torebki nie straci wartości.

Garść podpowiedzi dotyczących terminów znajdziesz tu:

Ratuj żywność przed zmarnowaniem - specjalne regały w sklepach i aplikacje

To Good to Go czy Foodsi to aplikacje, które pozwalają przechwycić żywność, której termin zbliża się do końca, ale wciąż jest dobra. To może być pieczywo pod koniec dnia, którego nie udało się sprzedać czy zestaw warzyw, nawet bio. Są kanapki ze stacji benzynowych i zestawy obiadowe z restauracji.

W sklepach znajdziemy też specjalne półki lub całe lodówki, regały, na których umieszczane są przecenione produkty, którym kończy się termin. W takim przypadku zakup trzeba przemyśleć, bo często jest to 1-2 dni na spożycie. Znajdziemy je w Carrefourze, Leclerc czy w Lidlu, gdzie na produktach pojawiają się dodatkowe naklejki z cenami.

Nie każdy typ żywności musisz kupować. Wyhoduj warzywa

Masz balkon albo jeszcze lepiej ogródek? Szczęściarze! Kawałek gruntu lub donice mogą dostarczyć świeżej salaty, rzodkiewek, pomidorów czy ogórków. To nic trudnego, a satysfakcja gwarantowana! Autorka przetestowała na własnym balkonie. Pewnie zmieszczą się też zioła i może jeszcze fasolka szparagowa?

To może Ci się przydać do ogrodu

Materiały promocyjne partnera

Nie brakuje chętnych do hodowli kur na swojej działce. Piszemy o tym tutaj:

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wydajesz za dużo na jedzenie? Pewnie nie stosujesz tych 5 prostych sposobów oszczędzania na żywności - Strefa Agro

Wróć na debica.naszemiasto.pl Nasze Miasto