27 księży po wyroku TK: Skończmy z używaniem religii do celów politycznych. Mówimy „nie" nadużyciom polityków i grzechom Kościoła

OPRAC.: Redakcja

Wideo

27 księży sprzeciwia się nadużyciom polityków i mówi głośne „nie" wobec grzechów Kościoła. - W imię Ewangelii powinniśmy niezwłocznie: skończyć z używaniem religii do celów politycznych i porzucić przekonanie, że rozstrzygnięcia prawne mogą przynieść trwałą zmianę wrażliwości sumień, czego pragniemy głosząc Ewangelię - napisali duchowni w swoim apelu.

W całej Polsce, przypomnijmy, trwają protesty kobiet przeciw orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020, które delegalizuje w kraju wykonywanie aborcji z powodu wad płodu.

W odpowiedzi na rosnące napięcie na linii kościół-demonstrujący, Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski wydała w środę, 28 października, apel, w którym wezwała „wszystkich do podjęcia rzeczowego dialogu społecznego, do wyrażania poglądów bez użycia przemocy i do poszanowania godności każdego człowieka".

Wcześniej do protestów kobiet oraz eskalacji napięcia społecznego i przypadków dewastacji kościołów odniósł się wicepremier Jarosław Kaczyński na nagraniu opublikowanym przez Prawo i Sprawiedliwość.

- Trzeba się temu przeciwstawić. To obowiązek państwa, ale także obowiązek obywateli. W szczególności musimy bronić polskich kościołów. Musimy ich bronić za każdą cenę - apelował lider Zjednoczonej Prawicy.

Ta reakcja Kaczyńskiego nie wszystkim duchownym się spodobała. W reakcji na wystąpienie 27 księży wystosowało własny apel, w którym sprzeciwiają się używaniu religii do celów politycznych, nierównemu traktowaniu kobiet i mężczyzn, dyskryminacji i ksenofobii. Cały list opublikowało katolickie czasopismo „Więź":

My też mówimy NIE wobec nadużyć polityków i grzechów Kościoła. Apel zwykłych księży

Apel 27 księży po wyroku TK. "Powinniśmy skończyć z używaniem religii do celów politycznych"

- Piszemy ten list jako księża na co dzień pracujący wśród zwykłych ludzi, starszych i dzieci, studentów, naukowców, twórców, lekarzy, chorych. Nie tworzymy żadnej formalnej struktury. Chcemy wyrazić nasze stanowisko w kilku sprawach, które budzą gniew i bunt Was, protestujących - czytamy w liście.

W dalszej części zapewniają, że również mówią "nie" wobec nadużyć polityków i grzechów Kościoła.

„W imię EWANGELII powinniśmy niezwłocznie:

  • skończyć z używaniem religii do celów politycznych i porzucić przekonanie, że rozstrzygnięcia prawne mogą przynieść trwałą zmianę wrażliwości sumień, czego my pragniemy, głosząc Ewangelię,
  • przeciwstawić się radykalnie nierównemu traktowaniu kobiet i mężczyzn,
  • zaprzestać wspierania sił szowinistycznych i ksenofobicznych zaprzeczających uniwersalizmowi chrześcijaństwa,
  • nie dopuszczać do dyskryminowania kogokolwiek z powodu orientacji czy rasy, co ostatnio pojawiało się w wypowiedziach przedstawicieli Kościoła,
  • zatrzymać dewastację naszej planety, dopóki jest jeszcze szansa na ocalenie jej dla następnych pokoleń".

Wyrażają też przekonanie, że „Kościół powinien przede wszystkim realizować pozytywne cele wyznaczone przez JEZUSA". Opowiadają się za: solidarną opieką nad słabszymi, niepełnosprawnymi, samotnymi – szczególnie w czasie pandemii, a także za szczerą i realną otwartością na myślących inaczej i dialog z nimi, obroną zagrożonych prześladowaniami – szczególnie uchodźców i emigrantów; jednoznacznym rozliczeniem się z trudną przeszłością duchownych, którzy skrzywdzili powierzone im dzieci i młodzież oraz stworzeniem przestrzeni zaufania i nadziei dla zagubionych i poszukujących, co istotne w czasach niepewności i przełomów.

Stwórzmy nową jakość życia bez przemocy i agresji

Księża zwracają także uwagę na to, że „polska rewolucja solidarności kilka dekad temu, miała swoją kulminację nie na ulicach płynących krwią, ale przy stole dialogu". "Teraz też chcemy wspólnie tworzyć nową jakość życia społecznego bez przemocy i agresji. Zapraszamy do dialogu i osobistej, otwartej rozmowy. W trudnych czasach kryzysu możemy razem odbudować naszą wspólnotę" - podsumowali.

Pod listem podpisało się 27 księży:
o. Tomasz Biłka, o. Maciej Biskup, ks. Adam Boniecki, ks. Jan Czekalski, o. Tomasz Dostatni, ks. Jacek Dziel, o. Stanisław Jaromi, o. Wojciech Jędrzejewski, ks. Maciej Kubiak, ks. Arkadiusz Lechowski, ks. Andrzej Luter, ks. Grzegorz Michalczyk, o. Marcin Mogielski, ks. Krzysztof Niedałtowski, o. Wacław Oszajca, ks. Andrzej Perzyński, ks. Andrzej Pęcherzewski, ks. Jacek Prusak, o. Józef Puciłowski, ks. Bartosz Rajewski, ks. Jacek Siepsiak, ks. Waldemar Sondka, ks. Sławomir Szczyrba, ks. Andrzej Szostek, o. Adam Szustak, ks. Alfred Wierzbicki, o. Maciej Zięba.

Dzień Wszystkich Świętych z dwudniowym wyprzedzeniem. Tłumy ...


ZOBACZ TEŻ: Jak się chronić przed zakażeniem. Rozmowa z lek. med. Stanisławem Mazurem, dyrektorem Centrum Medycznego „Medyk” w Rzeszowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie