Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamiast betonu - zielone ściany? Gorzów może zamienić się w miejską dżunglę!

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Czy w Gorzowie powstaną pierwsze zielone ściany? Taki pomysł ma jeden z mieszkańców.
Czy w Gorzowie powstaną pierwsze zielone ściany? Taki pomysł ma jeden z mieszkańców. Pexels
To rozwiązanie powszechnie stosowane w wielu krajach na świecie, ale coraz bardziej popularne również w wielu polskich miastach. Czy zielone ściany - czyli nietypowy sposób zagospodarowania publicznej przestrzeni i poprawy wyglądu mniej estetycznych budynków - sprawdzą się także w Gorzowie?

Są ekologiczne, praktyczne i estetyczne

Zielone ściany, czyli specjalne roślinne konstrukcje na budynkach pojawiają się w wielu miastach i zmieniają ich betonowy krajobraz. Możliwe, że niebawem bujna i pnąca się zieleń pokryje także ściany gorzowskich bloków i kamienic. Na pomysł stworzenia takiej instalacji z żywą roślinnością wpadł jeden z lokalnych społeczników, który teraz planuje zgłosić swój projekt do budżetu obywatelskiego.

Chciałbym, żeby Gorzów odmienił się wizualnie, bo jednak pod względem estetyki mamy tu jeszcze dużo do zrobienia. Sporo już się zmienia, ale jeśli chodzi o przestrzeń publiczną to trzeba o nią odpowiednio zadbać i mocno w nią zainwestować - mówi Tomasz Rybak, pomysłodawca projektu.

W realizacji projektu pomóc ma jedna z gorzowskich pracowni florystycznych.

Skonsultowałem swój pomysł ze specjalistami - utalentowanymi ludźmi, którzy takimi konstrukcjami zajmują się profesjonalnie i naprawdę się na tym znają - dodaje Tomasz Rybak.

Na początek takie ogrody wertykalne miałyby się pojawić na budynkach przy ulicy Sikorskiego. Pan Tomasz wytypował już kilka bloków, które mogłyby zyskać taką nietypową fasadę.

Rzeczywiście pojawiały sie takie głosy mieszkańców, że po ostatnim remoncie w tej części miasta brakuje zieleni. Ale takie pnącza to nie tylko sposób na coraz bardziej powszechną betonozę. To ekologiczna alternatywa dla wszechobecnych i mało estetycznych reklam, które i tak już nie spełniają swojej roli, bo po prostu się nam wszystkim opatrzyły. Zielone ściany chronią też przed wandalizmami w postaci pseudograffiti - tłumaczy Tomasz Rybak.

Zielona ściana to nie tylko dekoracja

Zielone ściany nie tylko zdobią budynki czy przełamują betonowy krajobraz spotykamy w miastach. Takie konstrukcje są także przydatne dla miejskiego środowiska - oczyszczają powietrze, obniżają temperaturę otoczenia i regulują temperaturę wewnątrz budynków.

  • Oczyszczanie powietrza - rośliny znajdujące się na zielonej ścianie filtrują pyły unoszące sie w powietrzu oraz przetwarzają dwutlenek węgla na tlen.
  • Obniżenie temperatury otoczenia - rośliny pochłaniają światło słoneczne, co pomaga stworzyć chłodniejszy i bardziej przyjemny klimat.
  • Zmniejszenie poziomu hałasu - zielona ściana działa niczym bariera dźwiękowa w budynku. Pochłania o prawie połowę więcej dźwięków niż tradycyjna fasada
  • Zwiększenie bioróżnorodności - rośliny porastające zieloną ścianę, stanowią wymarzone schronienie dla ptaków, motyli oraz innych owadów
  • Wzrost poziomu dobrego samopoczucia - przebywanie w otoczeniu zieleni ma niezwykle korzystny wpływ na poziom samopoczucia - zielone środowisko uspokaja oraz przyczynia się do redukcji stresu.

Tomasz Rybak na co dzień działa w Stowarzyszeniu na Rzecz Estetyki Gorzowa. Przez kilka ostatnich miesięcy zajmował się między innymi usuwaniem bohomazów, którymi wandale szpecili miejskie bloki, kamienice, przystanki autobusowe i wiaty śmietnikowe. To właśnie on kilka tygodni temu wyczyścił też pomazaną przez chuliganów rzeźbę Janusza Gorzowskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto