Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Brzeźnicy i Stobiernej połączą się ze stacją kosmiczną

Sławek Oskarbski
Sławek Oskarbski
19 maja w Głobikowej uczniowie z Podgrodzia przez osiem minut rozmawiali z astronautą Ronaldem Garanem. Był to piąty bezpośredni szkolny kontakt ARISS w Polsce
19 maja w Głobikowej uczniowie z Podgrodzia przez osiem minut rozmawiali z astronautą Ronaldem Garanem. Był to piąty bezpośredni szkolny kontakt ARISS w Polsce Sławek Oskarbski
W maju udało się uczniom z Podgrodzia. Teraz ich śladem pójdą uczniowie dwóch kolejnych szkół w gminie, którzy przeżyją emocje związane z krótkofalarską rozmową z astronautą przybywającym w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Zapadła już decyzja, że łączność ze stacją kosmiczną w ramach projektu ARISS będą mogły przeprowadzić szkoły z Brzeźnicy i Stobiernej.
– Inicjatorem tego przedsięwzięcia jest nauczyciel Hubert Hajduk – tłumaczy Bożena Sztogrin, dyrektor Zespołu Szkół w Stobiernej. – Po tym, jak ze stacją kosmiczną połączyła się szkoła w Podgrodziu, zaproponował żeby i nasza złożyła wniosek do programu ARISS. Oczywiście przystałam na to. To dla naszych uczniów będzie możliwość otwarcia się na świat, jakiś inny, ciekawy sposób spędzenia wolnego czasu. Z okazji poprzedniej łączności kupiono odpowiedni sprzęt, więc teraz przynajmniej ten problem będziemy mieli z głowy. Oczywiście sama organizacja łączności będzie wymagała pewnych nakładów, ale mamy dużo czasu, żeby postarać się o sponsorów.
Dla szkoły w Brzeźnicy uczestnictwo w programie ARISS będzie kontynuacją prowadzonych tam działań. Jak tłumaczy dyrektor placówki Stanisława Piłat, w szkole realizowany był już projekt dotyczący kosmosu, poza tym dzieci uczestniczyły w zajęciach z krótkofalarstwa. - Nasze dzieci nie uczestniczyły bezpośrednio w łączności ze stacją kosmiczną, którą zrealizowała szkoła z Podgrodzia, ale interesowały się tym. Teraz same będą mogły wziąć udział w takim wydarzeniu – cieszy się Stanisława Piłat.
Łączność z Międzynarodową Stacją Kosmiczną, podobnie jak w maju, będzie nawiązywana w schronisku młodzieżowym „Rozdzielnia wiatrów" w Głobikowej, gdzie są do tego najlepsze warunki. - Tamta łączność wiele nas nauczyła. Zebraliśmy doświadczenia, które teraz się przydadzą. Jednak każda łączność jest inna i czekają nas nowe wyzwania, na pewno pojawią się inne problemy, które trzeba będzie rozwiązać – wyjaśnia Hubert Hajduk, nauczyciel informatyki oraz koordynator grupy ARISS gminy Dębica.
Zakończone pełnym sukcesem nawiązanie połączenia z Międzynarodową Stacją Kosmiczną, podczas którego uczniowie z Podgrodzia rozmawiali z amerykańskim astronautą Ronaldem Garanem, rozbudziły apetyty na kolejne takie przedsięwzięcia. Wnioski o zakwalifikowanie do projektu ARISS złożyły wprawdzie szkoły w Brzeźnicy i Stobiernej, ale do przedsięwzięcia tego będą mogli przyłączyć się także uczniowie z innych miejscowości.
Kiedy dojdzie do łączności ze stacją kosmiczną? Dokładny termin na razie nie jest znany. Wiadome jest tylko to, że trzeba się uzbroić w cierpliwość. Zwykle oczekiwanie trwa od 1,5 roku do dwóch lat. Szkoła w Podgrodziu na swoją łączność czekała 1,5 roku. Nie należy się spodziewać, że Brzeźnica i Stobierna poczekają krócej.Program ARISS (z ang. Amateur Radio on The International Space Station) powstał przy współpracy krótkofalowców z państw uczestniczących w budowie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Jego celem jest popularyzacja astronautyki wśród młodzieży szkolnej i akademickiej, poprzez możliwość przeprowadzenia łączności radiowej z załogą stacji kosmicznej, w której skład wchodzą licencjonowani radioamatorzy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uczniowie z Brzeźnicy i Stobiernej połączą się ze stacją kosmiczną - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na debica.naszemiasto.pl Nasze Miasto