Szlak Orlich Gniazd w Dolinie Białej Przemszy

Artykuł sponsorowany
Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego orły budują swoje gniazda na skałach? Odpowiedź jest prosta. Dzięki takiej lokalizacji są one trudno dostępne dla zwierząt i człowieka. Podobne założenie przyświecało budowniczym warowni zwanych orlimi gniazdami, wybudowanych przed wiekami na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Wijący się wzdłuż średniowiecznych zamczysk Szlak Orlich Gniazd swą nazwę zawdzięcza specyficznemu położeniu tych twierdz – na wzgórzach. Taka lokalizacja niegdyś chroniła przed nieprzyjacielem, dziś powoduje, że niektóre z nich widać już z daleka i łatwiej do nich trafić.

W okolicach doliny Białej Przemszy, gdzie znajduje się południowa część słynnego Szlaku Orlich Gniazd można zobaczyć kilka ciekawych warowni: zrekonstruowany zamek w Rabsztynie, malownicze ruiny w Bydlinie i Smoleniu, odbudowany zamek w Korzkwi, a także zamek w Pieskowej Skale. Dodatkową atrakcją twierdz są malownicze okolice z wapiennymi ostańcami oraz zielonymi wąwozami.

Na szlaku Orlich Gniazd

Zamek w Rabsztynie na pierwszy rzut oka przypomina gigantyczny kamienny grzebień. Jego atrakcyjność podnoszą organizowane tutaj regularnie turnieje rycerskie. Jest równie piękny zimą jak i latem. Niegdyś zamek składał się z trzech skrzydeł mieszkalnych, zamku górnego z wysoką wieżą na skale, dwóch dziedzińców i zamku dolnego. Podobno w XVI wieku znajdowała się tu nawet mała hodowla lwów króla Stefana Batorego. W późniejszych czasach jego historia nie była już tak barwna, a z czasem zamek popadł w ruinę. Obecny obiekt jest rekonstrukcją.

Zamek w Bydlinie miał niezwykle burzliwą historię. Należał do różnych rodów i pełnił różne funkcje, na jego terenie funkcjonował miedzy innymi zbór ariański, w późniejszych czasach zamieniony na kościół katolicki. Od XVIII wieku zamek chylił się ku upadkowi a do dzisiejszych czasów przetrwały jedynie ruiny.

Ciekawy gotycki zamek znajdował się także w Smoleniu. Do dzisiejszych czasów przetrwały z niego jedynie pozostałości okrągłej, murowanej wierzy.

Na szlaku architektury drewnianej

Małopolskie okolice Białej Przemszy słyną nie tylko z Orlich Gniazd, ale i z architektury drewnianej.
Perłą architektury drewnianej tego regionu jest pochodzący z początku XVII wieku kościółek św. Marka w Rodakach. Do dziś zachowały się jego oryginalne wnętrza. Świątynia jest częścią Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej.
Modrzewiowy Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP w Wolbromiu – początkowo pełnił rolę kościoła przyszpitalnego.

Po likwidacji szpitala przez lata popadał w ruinę. Jego dzisiejszy wygląd to efekt prac konserwatorskich prowadzonych przez niemal dwie dekady. Warto spojrzeć na barokową fasadę o esowatych liniach oraz wieżyczkę z latarnią. We wnętrzu podziwiać można polichromowane sklepienia, a także ściany pokryte barokowymi malowidłami iluzjonistycznymi.
Drewniany kościół św. Mikołaja i Wawrzyńca o konstrukcji zrębowej w Dłużcu. Najcenniejszym elementem jego wyposażenia jest boczny ołtarz w formie tryptyku z posągiem Tronującej Najświętszej Marii Panny z XV w.

Jeśli zainteresowała Was historyczna wyprawa doliną Białej Przemszy, zapraszamy do odwiedzenia tego regionu.

Więcej informacji na temat dostępnych atrakcji znaleźć można na portalu regio4trip.eu, który powstał w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Regio4trip.eu na Facebook'u

Urokliwe miejsca, różnorodne atrakcje turystyczne, ciekawe publikacje oraz konkurs z cennymi nagrodami, to wszystko znajdziesz na oficjalnm fanpage Regio4trip.

Zapraszamy! www.facebook.com/Regio4trip

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na debica.naszemiasto.pl Nasze Miasto