Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rekonstrukcja bitwy o Bolonię. Już w ten weekend w Stępinie

#maf
Podczas X Zlotu Militarnego „Anlage Sud” - Bolonia 1945 rok będzie też można zwiedzać schron kolejowy Hitlera
Podczas X Zlotu Militarnego „Anlage Sud” - Bolonia 1945 rok będzie też można zwiedzać schron kolejowy Hitlera K.Kapica
Podczas „Weekendu z historią” w Stępinie będą też m.in. pokazy grup rekonstrukcyjnych, kina międzywojennego oraz tematycznych gier planszowych.

„Weekend z Historią” - od 19 do 21 sierpnia - to impreza organizowana przez Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci. W sobotę przy schronie w Stępinie (gm. Wiśniowa) prezentować się będą grupy rekonstrukcyjne. Będzie go też można zwiedzać. Podobnie w niedzielę.

Bitwa rozpocznie się o godzinie 15

- Kulminacyjnym punktem imprezy będzie zaplanowana na niedzielę, 21 sierpnia, o godz. 15, rekonstrukcja walk toczonych w Bolonii w 1945 roku przy udziale polskich żołnierzy - zachęca Michał Jurasz, prezes stowarzyszenia. - Bitwa o Bolonię rozpoczęła się 9 kwietnia 1945 roku i trwała do 21 kwietnia. Była to jedna z ostatnich bitew stoczonych przez wojska alianckie na froncie włoskim. W walkach brali udział żołnierze 2. Korpusu Polskiego, którymi dowodził gen. Zygmunt Szyszko-Bohusz.

Przełamanie frontu pod Bolonią i wyzwolenie miasta miało decydujące znaczenie dla ostatecznej klęski Niemiec na froncie włoskim. 21 kwietnia 9. Batalion Strzelców Karpackich wkroczył do Bolonii jako pierwszy i zawiesił nad miastem polską flagę. Kilka godzin później dotarły tam oddziały alianckie.

- Oddziały 2. Korpusu Polskiego były owacyjnie witane przez ludność. 9. Batalion Strzelców Karpackich uzyskał miano „bolońskiego”, a 17 jego dowódców otrzymało honorowe obywatelstwo miasta. Senat Bolonii wręczył polskim żołnierzom 215 specjalnie wybitych pamiątkowych medali - opowiada Jurasz. - Chcemy to wszystko pokazać w naszej rekonstrukcji, żeby w ten sposób upamiętnić każdego z zabitych 300 polskich żołnierzy i 600 rannych lub okaleczonych.

Nie tylko bitwa

Wydarzeniami towarzyszącymi imprezie będą między innymi pokaz kinematografii dwudziestolecia międzywojennego, pokaz mody z okresu od lat 20. do 50. XX wieku, prezentacja tematycznych gier planszowych i towarzyskich, wystawa eksponatów, wspomnień i prac.

W rekonstrukcji weźmie udział 14 grup. - Łącznie będzie to niemal 130 osób - dodaje prezes Jurasz. - Zapraszamy na „pole bitwy”, a wstęp na nasze pokazy jest bezpłatny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto