Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mielec, Dębica i Ropczyce dostały piątkę od studentów SGH w Warszawie

Paulina
W Mielcu działa najstarsza w kraju specjalna strefa ekonomiczna (na zdjęciu z lotu ptaka). Władze miasta podkreślają, że od lat stawiają na rozwój przemysłu w swoim regionie i starają się pozyskiwać nowych inwestorów. Ich słowa znajdują odzwierciedlenie w rankingu przygotowanym przez warszawską uczelnię
W Mielcu działa najstarsza w kraju specjalna strefa ekonomiczna (na zdjęciu z lotu ptaka). Władze miasta podkreślają, że od lat stawiają na rozwój przemysłu w swoim regionie i starają się pozyskiwać nowych inwestorów. Ich słowa znajdują odzwierciedlenie w rankingu przygotowanym przez warszawską uczelnię Paulina Sroka
Studenci wcielili się w rolę inwestorów, którzy zadawali urzędnikom pytania. Na Podkarpaciu, pod lupą studentów i kadry naukowej SGH w Warszawie, znalazło się 35 samorządów. Tylko piątka z nich otrzymała tytuł „Gmina na 5!” i tym sposobem znalazła się w gronie 59 wyróżnionych w całym kraju. Ich przedstawiciele odbiorą swoje dyplomy podczas gali, która odbędzie się w stolicy 27 lutego. Wśród nich będą reprezentanci miast Dębica, Mielec i Ropczyce.

Z tej trójki najlepiej poradził sobie Mielec. - To u nas powstała pierwsza w Polsce specjalna strefa ekonomiczna. Od tego czasu poświęcamy wiele uwagi i funduszy, by stworzyć, jak najlepsze warunki do funkcjonowania biznesu. Każdy rok współpracy z przedsiębiorcami pokazuje, jakie są ich potrzeby i wymagania, które warto spełniać, ponieważ ich rozwój oznacza więcej miejsc pracy. Wyróżnienie „Gmina na 5!” jest dla nas potwierdzeniem, że obrana droga przynosi pozytywne skutki – nie kryje satysfakcji Daniel Kozdęba, prezydent Mielca.

Studenci SGH sprawdzali 656 polskich gmin

Ranking oceniający jakość obsługi potencjalnych inwestorów przez urzędy gmin przygotowało Studenckie Koło Naukowe Przedsiębiorczości i Analiz Regionalnych (SKN PAR) przy Instytucie Przedsiębiorstwa Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Badanie, stanowiące podstawę do stworzenia raportu, objęło 656 polskich gmin o najwyższych ocenach według wskaźnika Potencjalnej Atrakcyjności Inwestycyjnej dla Gospodarki Narodowej - PAI.

Ponad 90 proc. pytań po angielsku nie doczekało się odpowiedzi

Test, któremu poddano „sprawdzane” gminy, składał się z dwóch części. Obejmował on audyt samorządowych stron internetowych oraz analizę mailowej korespondencji urzędników ze studentami SGH. Ci ostatni wcielili się w rolę potencjalnych inwestorów kierujących szereg pytań w języku polskim i angielskim. Polskie e-maile zostały wysłane w październiku, obcojęzyczne - w listopadzie ubiegłego roku. Aż 40,8 procenta wiadomości napisanych po polsku nie doczekało się żadnej odpowiedzi. W przypadku pytań zadawanych przez tajemniczych biznesmenów po angielsku, odpowiedzi udzieliło zaledwie… 56 urzędów (8,54 proc.).

Najlepiej Mielec, najgorzej Kolbuszowa

Zespół badawczy SGH w Warszawie ocenił witryny internetowe gmin oraz jakość odpowiedzi udzielanych inwestorom przez urzędników.W mailach kierowanych w języku polskim inwestor był zainteresowany odpowiedziami na pytania o dostęp do wykwalifikowanej kadry pracowniczej, o potencjalną konkurencję, wolne tereny inwestycyjne oraz o koszty przyłączenia działki do drogi. Z kolei po angielsku proszono o wyjaśnienie procedur związanych z rozpoczęciem działalności w Polsce przez obcokrajowca, preferencyjne rozwiązania stosowane w stosunku do nowych inwestorów oraz o dostęp do powierzchni biurowej w gminie i jej cenę.

Za oba rodzaje korespondencji gminy mogły otrzymać maksymalnie po 15 punktów. W raporcie SKN PAR Mielcowi przyznano 8 punktów za odpowiedź w języku polskim oraz 13 za informację udzieloną po angielsku. Ropczyce otrzymały 7 punktów za polskiego maila i 11 za obcojęzycznego. Natomiast Dębica, jak wynika z raportu, niestety zignorowała zagranicznego inwestora. Za udzielenie odpowiedzi po polsku dostała 11 punktów. Kolbuszowa z kolei, która także została objęta badaniem, jednak nie otrzymała tytułu „Gmina na 5!”, w tej kategorii uzyskała wyniki stanowiące odwrotność oceny Dębicy. Według raportu SKN kolbuszowscy urzędnicy zlekceważyli polskiego biznesmena, a korespondencją z anglojęzycznym inwestorem zasłużyli sobie na 11 punktów.

Ocenę jakości gminnych witryn internetowych przeprowadzono w okresie od maja do czerwca 2014 roku. W rankingu brano pod uwagę między innymi czy na stronie głównej znajdują się osobna zakładka „dla inwestora, przedsiębiorcy”, informacja o terenach inwestycyjnych, plan zagospodarowania przestrzennego, formularze dotyczące rejestracji działalności gospodarczej do pobrania, czy witryna jest na bieżąco aktualizowana i tym podobne. W tej kategorii również można było zdobyć maksymalnie 15 punktów. Mielcowi przyznano 12, Ropczycom – 7, Dębicy - 12, a Kolbuszowej – 10 punktów. W efekcie, Mielec zdobył tytuł „Gmina na 5!”, uzyskując w sumie 33 punkty na 45 możliwych. Ropczyce i Dębica dołączyły do niego, otrzymując kolejno: 25 i 23 punkty. Kolbuszową oceniono na 21 punktów, co uplasowało gminę poza gronem 59 wyróżnionych samorządów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na debica.naszemiasto.pl Nasze Miasto